۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

7 ایده‌ کاربردی برای طراحی داخلی اتاق خواب

7  ایده‌ کاربردی برای طراحی داخلی اتاق خواب
وقتی صحبت از طراحی داخلی به میان می‌آید، ذهن‌ها به سراغ تم رنگی خاص، نوع مبلمان و پارچه‌هایی می‌رود که با آن تم هماهنگ باشند. اما در واقعیت، فرآیند طراحی داخلی اتاق خواب شامل برنامه‌ریزی از ابتدا برای قرارگیری هر عنصر با توجه به اندازه اتاق، محل قرارگیری در و پنجره، نوع طرح موردنظر و جنبه‌های دیگر می‌شود. ممکن است اتاق خواب کوچک‌تر در طراحی چالش‌برانگیزتر به نظر برسد. اما نباید باعث شود شما از  طرح‌های خلاقانه ناامید شوید. در این مقاله  به ایده‌های مبتکرانه در زمینه طراحی اتاق خواب می‌پردازیم.

اهمیت مقاوم‌سازی ساختمان با توجه به زلزله ترکیه

اهمیت مقاوم‌سازی ساختمان با توجه به زلزله ترکیه
وقوع زلزله در ترکیه توجه جهان را به خود معطوف کرد. اگرچه زلزله‌های بزرگ زیاد اتفاق نمی‌افتند، اما یکی از مخرب‌ترین خطرات برای ساختمان‌ها به شمار می‌روند. این واقعیت که پیش‌بینی می‌شود درصد رو به رشدی از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی خواهند کرد، نیاز به کاهش خطرات در مناطق زلزله‌خیز را برجسته می‌کند. اثرات زلزله بر ساختمان‌ها چیست و چرا ساخت‌و‌ساز مقاوم در برابر زلزله بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد؟ 

استفاده از الوار برای ساخت و ساز در مناطق زلزله خیز

استفاده از الوار برای ساخت و ساز در مناطق زلزله خیز
ما در سیاره‌ای زندگی می‌کنیم که دور خورشید می‌چرخد و دمای هسته آن تا 6000 درجه سانتی‌گراد است. تمام فعالیت‌های انسان روی پوسته زمین صورت می‌گیرد. پوسته از نظر ضخامت نازک‌ترین لایه زمین به‌شمار می‌رود. وقتی صفحات تکتونیکی که روی گوشته شناور هستند با هم برخورد کنند، زلزله‌ها را به وجود می‌آورند. از آنجا که زلزله‌ها می‌توانند مخرب باشند، مقاوم کردن سازه‌ها در برابر آن‌ها امری ضروری است. در این مقاله به بررسی ساخت‌وسازهایی می‌پردازیم که در مناطق زلزله خیز صورت می‌گیرد و در آن از الوار استفاده می‌شود.

طراحی خلاقانه فضا در چیدمان Open Plan

طراحی خلاقانه فضا در چیدمان Open Plan
در چیدمان Open Plan دیگر خبری از اتاق‌های بسته نیست. یعنی هیچ دیواری بین آشپزخانه، پذیرایی، نشیمن و غذاخوری ساخته نمی‌شود. همه این فضاها در یک محوطه بزرگ هستند و به هم دید دارند. شاید تصور کنید که این‌گونه، همه‌چیز بیش‌ازحد بزرگ و بی‌روح خواهد بود. اما با رعایت برخی اصول و ترفندها، می‌توان از چیدمان‌ های Open Plan، یک طراحی داخلی جذاب، دنج و بی‌نظیر درآورد. 

خلق تجربه فضایی در معماری

خلق تجربه فضایی در معماری
امروزه توجه به نیازهای کاربران، تقریبا در همه صنایع بسیار اهمیت یافته است. مدیران صنعتی می‌کوشند تا خدمات و محصولات خود را با تمرکز بر ایجاد بهترین تجربه برای کاربران طراحی کنند. علم معماری نیز در این خصوص از قافله عقب نماند. طراحی تجربه و خلق تجربه فضایی در معماری چندی است که به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند. دانش معماری مدرن می‌کوشد تا یک تجربه احساسی عالی در ساکنان ساختمان‌ها به وجود آورد. معماران مدرن از مفهومی تحت عنوان طراحی خدمات بدین منظور بهره می‌گیرند. 

نقش متاورس در معماری

نقش متاورس در معماری
تصور کنید که می‌خواهید از یک ساختمان مهم در تاریخ معماری یا یک اثر مرجع بازدید کنید. در این‌گونه مواقع احتمالا با خود یک دوربین یا تلفن همراه، مداد، دفترچه یادداشت و چیزهایی از این دست برمی‌دارید. با این حال، باید گفت این تنها راه برای بازدید از یک بنای مهم تاریخی نیست. متخصصین امروزه تلاش می‌کنند تا به کمک متاورس آثار معماری را به شکل دیگری به مخاطبان عرضه کنند. در روزگار جدید نقش متاورس در معماری بسیار پررنگ و تاثیرگذار شده است. 

عناصر موجود در معماری اسکاندیناوی

عناصر موجود در معماری اسکاندیناوی
سبک اسکاندیناوی، یکی از معروف‌ترین سبک‌‌های معماری اروپا و مربوط به منطقه نوردیک آن است. در این سبک، بر اشکال هندسی ساده، خطوط صاف، رنگ‌های روشن و مصالح طبیعی تاکید می‌شود. راحتی هر چه بیشتر فضای خانه از دیگر اصول معماری اسکاندیناوی به شمار می‌رود. 

طراحی سطح کف در معماری

طراحی سطح کف در معماری
فریدنس‎رایش هوندارت ‎واسا (۲۰۰۰-۱۹۲۸) می‌گوید: (سطح کف تخت، اختراع معماران است. این سطوح مناسب ماشین‌ها هستند و نه انسان‌ها). او یک نقاش، مجسمه‌ساز و معمار فعال بود. در کارهایش از جدایی‌طلبان وین، هنرمندان اتریشی، اگون شیله و گوستاو کلیمت و همچنین فرم‌های جسورانه گائودینی الهام می‎گرفت. آثار این هنرمند با مشخصه دوگانگی بین نظم و بی‎نظمی، قابل‌پیش‌بینی و غیرمنتظره، عقلانی و غیرمنطقی شناخته می‌شوند. 

آشنایی با معماری شناور (Floating Architecture)

آشنایی با معماری شناور (Floating Architecture)
معماری شناور یکی از جدیدترین سبک های معماری است که طبق آن، ساختمان‌ها فقط برای ساخت روی آب طراحی می‌شوند. این روش معماری اکنون در جهان محبوبیت بالایی یافته است. زیرا می‌تواند راه‌حلی برای مشکلات بزرگ جامعه بشری مانند گرمایش جهانی، کمبود منابع و غیره باشد. 

اصول طراحی خانه های آینده

اصول طراحی خانه های آینده
یکی از مهم‌ترین انواع معماری بناها که ما در طول زندگی خود می‎بینیم و تجربه می‎کنیم، خانه است. این فضا به‌عنوان یک محیط خصوصی پراهمیت، نشان‌دهنده امنیت، مالکیت و احساس آرامش، به‌دوراز بقیه جهان می‌باشد. علاوه‌برآن، خانه از قدیم یک مکان برای انجام کارهای معمولی روتین، محسوب می‎شود.

اصول طراحی بالکن در معماری

اصول طراحی بالکن در معماری
جستجو برای داشتن یک فضای باز در خانه‌های شهری و متراکم امروزی، به نظر برخی، تبدیل به یک نیاز شده است. معماران هر روز بیشتر از قبل، با این تقاضا روبرو می‌شوند. امری که همه‌گیری کووید-۱۹ نیز به تشدید آن کمک کرد. بالکن‌ها، از زمان پیدایش برای افزایش استفاده از نور طبیعی و تهویه هوا طراحی شدند. این فضاهای باز همچنین رابطه داخل و خارج از منزل را ارتقا می‌بخشند. چیزی که در مورد بالکن‌ها بسیار جلب‌توجه می‎کند، قابلیت تطبیق آنها با کاربردها و عملکردهای مختلف است. به همین دلیل، صاحبان خانه‌های بسیار کوچک و یا شهرنشینانی که امکان دیدن طبیعت را ندارند نیز متقاضی داشتن بالکن هستند.

استفاده از شیشه به عنوان رکنی مهم در معماری

استفاده از شیشه به عنوان رکنی مهم در معماری
علی‌رغم فرایند کند و طاقت‌فرسا شکل دادن به شیشه، بشر هزاران سال است که از این ماده استفاده می‌کند. با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ماده یعنی شفافیت و دوام، استفاده از شیشه به عنوان رکنی مهم در معماری تلقی می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به کارکرد شیشه در ساختمان‌ های شفاف، پارتیشن ‌های شیشه ‌ای، نمای شیشه‌ ای و طراحی داخلی شفاف بیندازیم. 

مولفه های معماری پایدار

مولفه های معماری پایدار
شاید برایتان پیش‌آمده باشد که کلمه پایداری را در بسیاری از صنایع شنیده باشید. از آنجایی‌ که صنعت ساخت‌وساز سهم و نقش به سزایی در مصرف انرژی جهانی دارد، باید گفت معماری پایدار به‌ عنصری مهم در نحوه ساخت ساختمان‌ها در شهرها تبدیل‌شده است. امروزه معماران علاوه بر فرم و عملکرد برتر ساختمان، باید عوامل محیطی، فرهنگی و غیره را نیز در طراحی ساختمان مدنظر قرار دهند. در این مطلب به بررسی مفهوم معماری پایدار، اهمیت آن و مولفه های معماری پایدار پرداخته‌شده است.
مجموع ۸۱۰۸ رکورد - در ۶۲۴ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir