۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نماهای ساختمان ها بر اساس سبک و متریال به کار برده شده دسته بندی گوناگونی دارند. در این دسته با نمای مدرن، نمای کلاسیک و ... آشنا می شوید. 

تحریریه معماری آرل
این ویلا برای یک خریدار بازنشسته همراه خانواده اش به عنوان یک خانه دوم برای تعطیلات طراحی شد که گاها به آنجا می روند. آنها یک زندگی آرام می خواستند که شامل باغبانی، مطالعه، ورزش های آبی از جمله شنا، غذا خوردن در تراس، آشپزی همراه با دیدن منظره، بیدار شدن با تابش نور جنوبی، چشم اندازی به آفتاب از وان حمام، مکان هایی برای مدیتیشن و تراس هایی با منظره آب در ارتفاع های مختلف آن می شود. موقعیت جغرافیایی خانه، شکل آن را مشخص کرد. هدف این بود که هر کدام از اتاق خواب ها، فضاهای متنوعی را با ورود به نواحی مختلف چشم انداز، ایجاد کنند. همراه آرل ویلا زیبایی Mosca را مشاهده نمایید.
تحریریه معماری آرل
در طراحی ساختمان های امروزی، نما یکی از مهم‌ترین بخش ها به‌شمار می‌رود زیرا چارچوبی برای نمایش سایر اجزای ساختمان محسوب می شود ضمن اینکه علاوه بر محافظی برای بیرون ساختمان در برابر عوامل جوی وظیفه ایجاد ارتباط متناسب بین درون و بیرون ساختمان را بر عهده دارد.
از سوی دیگر نمای ساختمان ها به عنوان جزئی از کل بر شکل گیری فضاهای شهری نقش دارند و تاثیرشان بر کل شهر پیداست از این رو امروزه طراحان، زمان زیادی را صرف طراحی نما می کنند و با طراحی با متریال های جدید و سبک های دوست دار محیط زیست سعی بر ایجاد تغییرات برای اصلاح و زیباسازی فضاهای شهری و ایجاد تناسب با فضاهای داخلی برای ورود نور مناسب دارند. در ادامه با آرل همراه باشید...
تحریریه معماری آرل
وقتی سخن از نمای مدرن به میان می آید، اغلب ذهن ها به سمت متریال شیشه و فلزات می رود چرا که در یک محدوده زمانی شایع ترین متریال مورد استفاده در نماهای مدرن بودند، اما باید توجه داشت که متریالی چون چوب نیز می تواند انتخاب خوبی برای طراحی چنین نماهایی باشد. البته طراحی و اجرای این نماها نیازمند خلاقیت و ابتکار فوق العاده ای است که در این راستا معماران با استعداد قادرند ویلاهای چوبی لوکس و یا مدرنی را برای کارفرما طراحی کنند. در ادامه مطلب با آرل همراه باشید...
یک محله از شهر توکیو، در گذشته پر از خانه‌های قدیمی و تپه طبیعی بود. گروه معماری هدرویک استودیو، با نگاه به گذشته این محله و الهام از تپه‌ها، طراحی ساختمان مدرن را برای دگرگون‌سازی کل محله در نظر گرفت. محوطه سازی، طراحی نما و زیرساخت‌های پروژه با هدف تقویت ارتباطات اجتماعی مبتنی بر اصول معماری اجتماعی انجام شدند. 
در سال‌های اخیر، به دلیل بااهمیت‌تر شدن ارزش زندگی شهری و فضاهای عمومی، نما هم‌ اهمیت بیشتری پیدا کرده است. نمای یک سازه، فضای داخل را از خارج جدا می‌کند و به بیننده اجازه می‌دهد ذوق و فرهنگ طراح و معمار را بشناسد. البته نمای ساختمان جنبه خصوصی ندارد و باید متناسب با بافت شهر و منطقه طراحی شود. به عبارت دیگر، هارمونی طراحی نما با بافت شهری باید کاملا برای بیننده ملموس باشد. 
به طورکلی، نمای ساختمان از یک طرف شخصیت ساکنین و از یک طرف دیگر به جنبه اجتماعی شهر اشاره دارد. بنابراین نمای یک ساختمان بر شکل دهی نمای شهری که در آن قرار دارد، تاثیر می‌گذارد. 
 
پنجره یکی از فاکتورهای مهمی است که در طراحی و معماری برای نما دادن به ظاهر ساختمان مورد توجه قرار می‌گیرد. اهمیت طراحی پنجره در نمای ساختمان از این جهت حائز اهمیت است که در نگاه اول باعث جذب مخاطب می‌شود‌. ضمن اینکه این المان، ویژگی‌های سازه را در نگاه بیننده به تصویر می‌کشد. البته نصب پنجره مزیت فوق‌العاده مهم دیگری دارد و آن هم وارد کردن نور به درون خانه است. بنابراین نصب پنجره متناسب با سلیقه مشتری، شکل سازه و موقعیت جغرافیایی آن بسیار ارزشمند خواهد بود.
طراحی نمای سبز ساختمان به عنوان یک رویکرد نوآورانه و پایدار به طور فزاینده‌ای در معماری مدرن محبوبیت پیدا کرده است. نمای سبز به استفاده از پوشش گیاهی مانند گیاهان بالارونده یا باغ‌های عمودی روی سطوح ساختمان‌ها اشاره دارد. این نما نه‌تنها زیبایی طبیعی محیط‌های شهری را افزایش می‌دهد، بلکه مزایای بی‌شماری هم برای محیط زیست و هم برای ساکنان ساختمان دارد.
امروزه طراحی نمای خشک و اجرای آن به دلیل برخورداری از مزایای مختلفی همچون مقاومت بالا، سبکی، تنوع در طرح، ماندگاری، تنوع در متریال و غیره طرفداران زیادی دارد. برای اجرای چنین نمایی، به جای ملات و سیمان از یراق و اتصالات استفاده می‌شود. نمای خشک دارای انواع متعددی است و انتخاب آن به عواملی نظیر منطقه جغرافیایی، نوع سازه، متریال مورد استفاده برای سازه و غیره بستگی خواهد داشت. اجرای چنین نمایی به تخصص و تبحر بالا نیاز دارد و بنابراین یک‌ معمار باید به همه اصول و نکات آن آگاه باشد. 
نما در معماری ساختمان، اولین راه ارتباط با مخاطب و بیانگر ویژگی‌های مفهومی و عملکردی آن است. نما باید با سبک های معماری ساختمان، مانند سبک معاصر، سبک مدرن و سبک کلاسیک هماهنگ باشد. المان‌های مختلفی مانند بافت، الگو، فرم، رنگ و نورپردازی در طراحی نمای ساختمان اهمیت پیدا می‌کنند. البته مسائلی چون توسعه پایدار، معماری ارگانیک، هم‌شکلی با محیط طبیعی و مصرف انرژی، در این زمینه قابل توجه هستند.

ساختمان‌های چوبی دست طراحان برای خلاقیت را باز می‌گذارند. ترکیب چوب با تکنولوژی‌های پیشرفته، تعریف تازه‌ای از مدرنیته را به وجود می‌آورد. با پیشرفت و توسعه صنعت ساختمان‌سازی، ساخت و طراحی ساختمان ‌های چوبی رو به افزایش است. با بررسی چند نمونه از پروژه‌های چوبی، با تعریف تازه‌ای از این ساختمان‌ها روبه‌رو خواهید شد.

انتخاب جنس مصالح نمای ساختمان بر اساس کاربری، یکی از جوانب حیاتی در فرآیند طراحی و ساخت ساختمان‌ها است. با توجه به نوع فعالیت ساختمان، مواد مختلفی مانند سنگ، بتن، آجر، شیشه، فلز و چوب در ساخت آن به کار گرفته می‌شوند که هر یک ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. برای مثال، در ساختمان‌های مسکونی معمولا از مصالحی با هزینه مقرون‌به‌صرفه، عایق صوتی و حرارتی مناسب و ظاهر جذاب استفاده می‌شود. درحالی‌که در ساختمان‌های تجاری و اداری، عواملی مانند مقاومت در برابر باد، آب‌وآتش بسیار مهم هستند. 
بازسازی نمای ساختمان قدیمی یک فرآیند مهم و سودمند است که نیازمند تخصص و تجربه در زمینه معماری، انرژی، ساخت‌وساز و طراحی است. هدف اصلی این فرآیند، حفظ و بازیابی زیبایی و جذابیت نمای ساختمان قدیمی با استفاده از تکنیک‌ها و مواد مدرن است؛ به‌طوری‌که اصالت و شخصیت ساختمان حفظ شود و درعین‌حال نیازهای مدرن را نیز برآورده کند. بازسازی نمای ساختمان، فرصتی برای تجدیدنظر در طرح‌ها و جزئیات ساختمانی است و می‌تواند به رونق و زیبایی شهرها و مناطق تاریخی کمک کند.
بسته به محل یک ملک تجاری و نوع کسب‌وکار آن، طراحی نمای ساختمان تجاری بسیار متفاوت صورت می‌گیرد. نمای بیرونی ساختمان‌های تجاری از این جهت اهمیت دارد که علاوه‌بر زیباسازی ساختمان و محافظت از فضای داخلی آن در برابر آسیب‌های خارجی، در جذب مشتریان و ارتقا یک برند موثر است. البته بسیاری از نماهای ساختمان تجاری متناسب با محیط و آب‌وهوای منطقه‌ای که ساختمان در آن قراردارد، طراحی می‌شوند. 
مجموع ۵۰ رکورد - در ۴ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir