۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

مقررات ملی ساختمان مجموعه کتبی به منظور آشنایی اولیه مهندسان و دست اندرکاران ساخت و ساز با الزامات و استانداردهای ساختمان می باشد که این کتاب ها برای آزمون های نظام مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند و در هر کتاب از مباحث بیست و دو  گانه مقررات ملی به موضوعی خاص به صورتی جامع پرداخته شده است.

تحریریه معماری آرل
هدف این مبحث تعیین حداقل الزاماتی است که در طول عمر مفید ساختمان برای نگهداری از آن در جهت تأمین ایمنی، بهداشت، آسایش ساکنین، بهره دهی مناسب و جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه، باید رعایت شوند. برای این منظور باید بازدیدهای ادواری مورد نیاز در کلیه بخش های معماری، سازه، تأسسیات برقی و تأسیسات مکانیکی ساختمان به عمل آید.

برای دانلود مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...
 

تحریریه معماری آرل
پدافند غیرعامل عبارت است از مجموعه اقدامات غیرمسلحانه ای که به کارگیری آنها موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، ارتقاء پایداری ملی، تداوم فعالیت های ضروری و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن. منظور از پدافند غیرعامل در این مبحث حفظ جان و مال انسان در برابر حوادث، تهدیدات و استمرار فعالیت های اساسی و ضروری مردم، تضمین تداوم نیازهای حیاطی مردم (از قبیل آب، نان و غذا، پناهگاه انرژی، ارتباطات، بهداشت و امنیت) و سهولت در اداره کشور در شرایط بروز و تهدید و بحران ناشی از تجاوزات خارجی در مقابل حملات و اقدامات خصمانه و مخرب دشمن از طریق طرح ریزی و اجرای طرح های دفاع غیرعامل و کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی  و تأسیسات و تجهیزات حیاتی و حساس کشور می باشند. 

برای دانلود مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
مسئولین مؤسسات دولتی و عمومی و بخش خصوصی،  کارفرمایان و مدیران کارگاه ها و ساختمان ها، به منظور حفظ سلامتی، بهداشت، ایمنی، آسایش و صرفه جویی در منابع ملزم به پیام رسانی در محیط کار و زندگی مردم به نحو مؤثر و مطلوب توسط تابلوها و علائم بوده و باید در محل هائی که احتمال خطری تهدیدکننده برای سلامتی و ایمنی افراد وجود دارد، علائم هشدار دهنده نصب کنند. نصب علائم ایمنی ذکر شده در این مقررات نمی تواند جانشین اقدامات لازم دیگر جهت کنترل و پیشگیری مانند نظارت های مهندسی، اصلاح روش کار و ایجاد شرایط بی خطر تلقی شود. 

برای دانلود مبحث بیستم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
این فصل از مقررات ملی ساختمان ضوابط طرح، محاسبه و اجرای عایق کاری حرارتی و سیستم های تأسیساتی گرمایی، سرمایی، تهویه، تهویه مطبوع، تأمین آب گرم مصرفی و روشنایی الکتریکی در ساختمان ها را تعیین می کند، و شامل دو روش کارکردی می شود. 

برای دانلود مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
افزایش مشکلات آکوستیکی در ساختمان ها، ناشی از نوفه ترافیک، نوفه ساختمان های مجاور و همچنین نوفه سیستم های تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، به حدی رسیده است که وجود مقررات کارساز به منظور تأمین آسایش صوتی را اجتناب ناپذیر کرده است. در چند دهه اخیر در اکثر کشورهای صنعتی و پیشرفته، مقررات و ضوابطی برای حل این معضلات تدوین شده است. بدین منظور، مبحث 18 مقررات ملی ساختمان تحت عنوان عایق بندی و تنظیمات صدا برای نخستین بار در سال 1379 تدوین شده است. 

برای دانلود مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
کاربران محترم، هنگام مطالعه این مجلد از مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان، با تغییرات بسیار مهمی که در این بازنگری انجام شده است مواجه خواهند شد و آن افزودن بخش (لوله کشی گاز متقاضیان عمده با فشار 2 تا 60 پوند بر اینچ مربع) به بخش قبلی با عنوان (لوله کشی گاز طبیعی با فشار 4/1 پوند بر اینچ مربع) می باشد که در این کتاب ارائه شده است. در انتشار این مجله که از این پس دامنه فضار از 4/1 تا 60 پوند بر اینچ مربع و دامنه مصرف تا 5000 متر مکعب در ساعت را پوشش می دهد، بخش اول شامل لوله کشی گاز طبیعی ساختمان ها با فشار 4/1 پوند بر اینچ مربع بوده که بدون هیچ تغییراتی عیناً درج شده و مطالب بخش دوم شامل لوله گاز طبیعی برای مصرف کنندگان عمده با فضار 2 تا 60 پوند بر اینچ مربع به آن افزوده شده است. 

برای دانلود مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
مبحث شانزدهم - تأسیسات بهداشتی الزامات حداقل را که رعایت آن مشمول الزامات قانونی است، در تأسیسات مکانیکی که به منظورهای زیر در داخل ساختمان نصب می شود،مقرر می دارد:
الف) لوله کشی و ذخیره سازی آب مصرفی
ب) لوله کشی فاضلاب بهداشتی
پ) لوله کشی هواکش فاضلاب
ت) لوازم بهداشتی
ث) لوله کشی آب باران

برای دانلود مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
احداث ساختمان های بلند مرتبه و برج  ها در کلان شهرها، افزایش سنی میانگین افراد جامعه و نیاز جمعیت میانسال و کهنسال کشور به استفاده از سامانه های مکانیزه حمل و نقل داخل ساختمان، لزوم تعبیه سامانه های چون آسانسور و پله برقی را بیش از پیش روشن ساخته است. 

برای دانلود مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...
 

تحریریه معماری آرل
در ویرایش دوم (بازنگری اول) مبحث چهاردهم مقررات ملی ساختمان، در راستای هماهنگی با فهرست نویسی بین المللی کتاب های مرجع مقررات ساختمانی و انعطاف پذیری در اضافه شدن سایر تأسیسات مکانیکی ساختمان همچون انرژی خورشیدی و سایر انررژی های نو، عنوان مبحث از تأسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع به تأسیسات مکانیکی ساختمان تغییر یافت.
 
برای دانلود مبحث چهاردهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
اساس این مقررات بر آیین نامه تأسیسات الکتریکی ساختمان ها استاندارد شماره 1393 مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران- مبتنی است که پایه آن مدارک گروه 364 کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک IEC است. نظر به اینکه مدارک گروه 364 IEC در حال تکوین است و ممکن است شامل مواردی که لازم اند نباشد، تا انتشار آیین نامه ها و مقررات معتبر ملی یا IEC می توان از مقررات و استانداردهای دیگر نیز استفاده کرد. با این توضیح که جدیدترین چاپ استانداردهای ملی و ICE بر مدارک دیگر ارجحیت خواهد داشت. 

برای دانلود مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...
مجموع ۲۲ رکورد - در ۳ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir