۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : چهارشنبه , ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۰۹:۴۸
طراحی پل 80 متری
تحریریه معماری آرل
این پل با عرض 24 متر در نزدیکی شهر تاریخی جوجیاجیائو قرار داشته و متشکل از فضاهایی جهت گردهمایی و همینطور دید به مناظر اطراف می باشد. طرح شرکت MVRDV برای این پل، که هم برای عابر پیاده و هم عبور اتوموبیل طراحی شده است، در مسابقه مربوط به طراحی آن، برتر شناخته شده و در سال 2019 طبق برنامه ریزی های انجام شده، تکمیل خواهد شد.
طراحی پل 80 متری
طرح شرکت MVRDV که برنده مسابقه طراحی پل Dawn در شانگهای بوده است، شامل سازه ای به طول 80 متر می شود که به یکی از جاذبه های این منطقه تبدیل خواهد شد و زندگی روزانه و فعالیت های اجتماعی را در خود جای خواهد داد. این پل در نزدیکی شهر تاریخی جوجیاجیائو و در حدفاصل پل "فنگ شنگ" و پل کم تردد "کینگ پو رود" قرار گرفته است. این پل با عرض 24 متر آینده این منطقه را نوید می دهد چرا که با طرح خود به ارزش های این منطقه خواهد افزود و همینطور تعاملات اجتماعی را به کنار این رودخانه خواهد کشاند. تکمیل پروژه این پل، انتظار می رود که در سال 2019 تحقق یابد.
طراحی پل 80 متری
پل Dawn مجاور یک منطقه مسکونی تازه ساز در حاشیه شهر جوجیاجیائو و نزدیک به مسیر تردد تاریخی پل فنگ شنگ که از سال 1571، از جاذبه های این منطقه می باشد، قرار گرفته است. این پل به خوبی توانسته است با محیط زیبای اطراف خود ارتباط برقرار کند، چرا که در طراحی آن سعی شده است از پالت رنگی و متریالی که در محدوده اطراف آن وجود دارد، استفاده شود. رنگ سقف های طوسی رنگ خانه ها، در آسفالت طوسی پل استفاده شده است در حالیکه دیوارهای سفید خانه های اطراف در کنار سازه شاخص سفید رنگ پل، نمایان تر می شوند. چوب های قرمز استفاده شده در خانه های اطراف در طراحی عرشه پل الهام بخش بوده اند و آب سبز رنگ و طبیعت سبز رنگ اطراف، به صورت استفاده از درخت و المان های سبز بر روی عرشه پل ظاهر شده اند، چنانکه در پل فنگ شنگ نیز چنین است.
طراحی پل 80 متری
ون چین شای، یکی از شرکای MVRDV در باره این پروژه می گوید: "ساختار پل Dawn در جهت عمودی، حس سبکی و لطافت را به تصویر می کشد و هدف ما تامین یک منحنی کم ارتفاع مطبوع برفراز رودخانه بوده است که به علاوه با منظر اطراف تلفیق شود. علاوه بر تلفیق شدن، هدف ما این بوده است که پلی خلق کنیم که عموم مردم را به زندگی بر روی خود و پیرامون خود دعوت کند و اینکه بعلاوه برای همه مردم قابل دسترس باشد ،چه آنها که روی پاهای خود حرکت می کنند و چه آنها که از ویلچیر استفاده می کنند."
طراحی پل 80 متری
طرح شرکت MVRDV پاسخ مناسبی در برابر محدودیت های پروژه، هم در مورد سطح اشغال و هم در مورد ارتفاع آزاد پل، بوده است و چالش ساخت پلی با کوتاهترین مسیر و شیب مناسب را به خوبی حل کرده است. بعلاوه این پل راهکاری برای دید به شهر تاریخی جوجیاجیائو ارائه کرده و فضای مورد استفاده عابران پیاده را به حداکثر رسانده است. برای کاهش سرو صدا و الودگی هوا ناشی از مسیر حرکت اتوموبیل بر روی پل، قسمت فوقانی خرپای میانی با ساختاری مبتکرانه پوشش داده شده است. این ساختار مبتکرانه در حقیقت پلکان های مسطحی است که به صورت سازه سه بعدی نرمی شکل گرفته و بستری برای گردهمایی ها و دورهمی ها فراهم ساخته اند و بعلاوه امکان تجربه دید به رودخانه دیان پو و شهر قدیمی نیز از طریق این پلکان فراهم می شود.
طراحی پل 80 متری
پلکان های طراحی شده روی پل، به عابران این امکان را می دهد که بر فراز پل تردد کنند و همینطور فضایی برای تماشای منظر اطراف و حتی دست زدن به آب فراهم می کند. طراحی این پل به گونه ای بوده است که ساختار آن با رودخانه و شبکه کانال هایی که شهر جوجیاجیائو را شکل می دهند، تلفیق شده و حضور و فعالیت مردم را پیرامون این رودخانه شکل می دهد. بعلاوه در این طراحی حرکت آب رودخانه نیز در نظر گرفته شده است. این رودخانه حدود 80 متر عرض دارد و طراحی پل به گونه ای است که به هیچ وجه مانع حرکت آزاد امواج رودخانه و جریان آن نشود. به علاوه امکان سیل را کاهش داده و باعث حرکت آرام و مستقیم آب در طول رودخانه می شود.
طرح برنده MVRDV از طرف شهرداری جیاجیاجائو انتخاب شده و پیش بینی می شود که در سال 2019 این پروژه به اتمام برسد.
پلان پل
شرکت معماری: MVRDV
موقعیت بنا: جیاجیاجائو، کینگ پو، شانگهای، کشور چین
طراحان MVRDV: وینی ماس (Winy Maas) ، جایکوب فان ریس (Jacob van Rijs) و ناتلی دی وریس (Nathalie de Vries)
شروع ساخت پروژه: سال 2017
منبع تصاویر: کمپانی MVRDV
پلان پل
پلان پل
دیاگرام طراحی پل
دیاگرام طراحی پل
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com
تعداد بازدید : ۳۰۲۵
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
پرسپکتیو پل الاستیک

پرسپکتیو پل الاستیک

طویل ترین پل فنلاند، شاهراه عظیم عابر پیاده و دوچرخه

طویل ترین پل فنلاند، شاهراه عظیم عابر پیاده و دوچرخه

بررسی پل طبیعت، به عنوان نمونه ای از فضای جمعی در ارتفاع

بررسی پل طبیعت، به عنوان نمونه ای از فضای جمعی در ارتفاع

18 پل عابر پیاده با طراحی منحصربه فرد

18 پل عابر پیاده با طراحی منحصربه فرد

پل طلایی در دستان ویتنام

پل طلایی در دستان ویتنام

پل عابر پیاده با معماری های-تک

پل عابر پیاده با معماری های-تک

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی دفتر کار اداری

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی و معماری داروخانه
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir