۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : دوشنبه , ۱۳۹۷/۰۵/۰۱ ۱۷:۰۷
پروژه های ایرانی در مسابقه architizer
تحریریه معماری آرل
یکی از معتبر ترین مسابقات بین المللی که به صورت اختصاصی مربوط به معماری است، architizer می باشد که هر ساله در آمریکا برگزار می شود. برای این جایزه معماران از سرتاسر دنیا پروژه های خود را در زیر شاخه های مختلف معماری به این مسابقه می فرستند و بیش از هفتاد داور پروژه های کاندید شده را داوری می کنند که در نهایت 5 پروژه در هر زیر شاخه (تجاری، فرهنگی، اقامتی و...) انتخاب می شوند و پس از آن در مرحله ی دوم داوری یا همان فینال، پروژه ها به مدت 15 روز در معرض دید افکار عمومی قرار می گیرند و در نهایت دو پروژه به انتخاب نهایی می رسند!
یکی از دیدگاه داوران و دیگری از نگاه مردم.

پروژه ها در چند شاخه در مسابقه architizer بررسی می شوند،که عبارتند از :

 • ساختمان های تجاری
 • کانسپت و درون مایه
 • ساختمان های فرهنگی
 • جزییات
 • ساختمان های خدمات رفاهی و تفریحی(بار،رستوران،هتل و...)
 • ساختمان های آموزشی
 • فضای سبز و چشم انداز
 • ساختمان های اقامتی
 • مجتمع های ورزشی و تفریحی
 • ساختمان های ترابری
که هر کدام از موضوعات بالا خود به شاخه های دیگری نیز تقسیم می گردد.
معماران ایرانی هم هر ساله در این مسابقات شرکت می کنند که در سال گذشته (2017) برج مسکونی فرمانیه ( اثر فرشاد مهدی زاده، محسن مریزاد، رها اشرفی) در بخش نگاه داوران، ساختمان صبا (اثر رضا صیادیان، سارا کلانتری)؛ ساختمان اداری سفید (اثر استودیو معماری BNS) و رستوران پرشیکا (اثر گروه الماس هشت بهشت) در بخش نگاه مردمی و دو پروژه دیگر، فابریکیت (اثر گروه معماری آداپت) و ساختمان مسکونی روزن (اثر استودیو معماری ریرا) هر دو جایزه مردمی و داوری آرکیتایزر ۲۰۱۷ را کسب نمودند.
امسال هم architizer شرکت کننده هایی در شاخه های مختلف دارد.

پروژه هایی از معماران ایران که در سال 2018 به فینال مسابقه architizer راه یافتند

 اقامتگاه کودکان بی سرپرست

اقامتگاه کودکان بی سرپرست

فینالیست بخش : achitecture+community
نام پروژه : اقامتگاه دختران بی سرپرست
معمار : گروه معماری ZAV | محمدرضا قدوسی

اقامتگاه دختران یتیم که در خوانسار واقع شده است، قرار بوده که به کلینیک تبدیل شود. هدف این طرح، تغییردیدگاه دختران یتیم به عنوان کودکان مبتلا به آزار و اذیت در بخش جدایی ناپذیر، اما عادی جامعه است. این مجموعه می خواهد تا دختران از یک زندگی نظارتی خارج شده به زندگی ای عادی در محیط بسته ی خوانسار برسند. دختران فقط به یک آپارتمان جالب توجه  نیاز دارند تا به آنها احساس غرور دهد. خانه ای مخالف با فضای انضباطی خوابگاه ها.


اقامتگاه دختران بی سرپرست محمدرضا قدوسی
اقامتگاه دختران بی سرپرست محمدرضا قدوسی
اقامتگاه دختران بی سرپرست محمدرضا قدوسی


مرکز فرهنگی رونگ

مرکز فرهنگی رونگ (حضور در هرمز)

فینالیست بخش : architecture+humanitarianism
نام پروژه : مرکز فرهنگی رونگ (حضور در هرمز)
معمار : گروه معماری ZAV | محمدرضا قدوسی

جزیره ی هرمز جزیره ایست که به خاطر شرایط اقتصادی نامطلوب، سابقه شکست های متوالی در امر بهبود شرایط زیست محیطی معروف می باشد. از مدت ها قبل "خاک سرخ هرمز" موضوع تنش و اعتراض مردم بومی این جزیره بوده و اعتراض آنها را تحت عنوان غارت منابع طبیعی هرمز به صورت گسترده به نمایش گذاشته است. در سال 2014 یک کارفرما وارد جزیره شد و خیلی زود با پایانی غم انگیز جزیره را ترک کرد. مردم هرمز در اقدامی عجیب بخش هایی از پروژه این کارفرما را به نشانه اعتراض تخریب کردند. پس از این اتفاق کارفرمای مذکور تصمیم گرفت دوباره به جزیره بازگردد و این بار حضوری حساب شده تر داشته باشد.
پس از مدتی یک مرکز فرهنگی کوچک با کاربری های: اطلاعات توریستی، کافه و مرکز مدیریت رویدادها ساخته شد. "رونگ" (Rong) نامی بود که برای این مجموعه انتخاب شد. رونگ یک فضای شهری است که مردم بر روی آن راه می روند. این سازه به لحاظ ژئومورفولوژی و طرحی نمادین، هماهنگی کاملی با جزیره دارد. فرم و شکل این بنای کوچک غرور را برای اهالی هرمزگان به ارمغان آورده است. در پیاده سازی طرح فوق از تکنولوژی تصفیه شن و ماسه به همراه ساختار پولادی تحت پوشش سیمان بهره برده اند. بنای "رونگ" با واقعیت زندگی مردم هرمز همذات پنداری کرده و مشارکت آنها را پذیرفته است. بنایی پایدار و قابل بازیافت که بسیار راحت و در مدت زمان کوتاهی ساخته شده، و می توان به صورت مکرر چنین بنایی اجرا نمود.


مرکز فرهنگی رونگ (حضور در هرمز)
مرکز فرهنگی رونگ (حضور در هرمز)
مرکز فرهنگی رونگ (حضور در هرمز)


خانه هنرمندان شهر صدرا

خانه هنرمندان شهر صدرا

فینالیست بخش : unbilt cultural
نام پروژه :خانه هنرمندان صدرا
معمار : گروه معماری دفتر دیگر | علیرضا تغابنی

پروژه خانه هنرمندان در شهر جدید صدرا به منظور بالا بردن سطح کیفی و فرهنگی این شهر جدید تعریف شده است. شهری که به واسطه‌ی نزدیکی به شهر بزرگ شیراز در ایران عملاً به خواب‌شهر تبدیل شده است. بنا به این دلیل، پروژه‌هایی با تم فرهنگی در یکی از محورهای اصلی شهر تعریف شده‌اند. برای رسیدن به این منظور بار فضاهای عمومی و تعاملی در این پروژه بسیار پررنگ در نظر گرفته شده است. این مسأله به دلیل قرارگیری سایت در کنار یک پارک عمومی و در تراز پایین‌تر از آن، اهمیت بیشتری یافت به این ترتیب که امکان شکل‌گیری فضاهای عمومی متنوع‌تری برای پروژه ایجاد می‌کرد.
با مطالعه این وضعیت به این نتیجه رسیدیم که مسئله این پروژه هم‌نشین شدن چهار فضا/سناریوی عمومی است که هر یک ویژگی‌های فضایی متفاوتی را طلب می‌کنند. 


خانه هنرمندان شهر صدرا
خانه هنرمندان شهر صدرا
خانه هنرمندان شهر صدرا

مرکز موسیقی

مرکز موسیقی توکیو

فینالیست بخش : unbilt cultural
نام پروژه : مرکز موسیقی توکیو
معمار : حاجی زاده و همکاران

ایده ی طراحی این ساختمان، ایجاد یک فضای عمومی کاملا هماهنگ با فرهنگ ژاپن بوده است.


مرکز موسیقی توکیو
مرکز موسیقی توکیو
مرکز موسیقی توکیو

رستوران دریایی کورال

رستوران دریایی کورال

فینالیست بخش : unbilt hospitality
نام پروژه رستوران دریایی کورال
معمار : bns studio

این ساختمان منحصر به فرد در وسط دریاقرارگرفته و شامل فضاهای باز و بسته است. فضای کافی شاپ،سالن و ...است. در طراحی داخلی این مجموعه هم از فرم های انتزاعی مرجان ها الهام گرفه اند که کاملا همگون با فضاست.


رستوران دریایی کورال bns
رستوران دریایی کورال bns
رستوران دریایی کورال bns

مجتمع مسکونی زعفرانیه

برج مسکونی زعفرانیه

فینالیست بخش : unbilt_multi_unithousin  L>10 floors
نام پروژه : مجتمع مسکونی زعفرانیه
معمار : گروه معماری Challenge  | محسن تجدین + احسان کریمی

هدف طراحی ایجاد روابط متقابل بین ساختار و زمینه و بهینه سازی دارایی های خاص سایت است.واحدهای مسکونی یک طراحی مدولار را دنبال می کنند، به طوری که هر واحد یک ماژول سه محور است که فرم جهانی را از طریق جهات متفاوتی مانند تتریس و چرخش 180 درجه ایجاد می کند. فرم و ارتباط در این ساختمان به گونه ای است که مرز داخل و خارج را از بین میبرد. این پروزه با تغییر محورهای مدولار، هر واحد شامل تراس های مختلف پوشش داده شده با دیدگاه های مختلف و امکانات رفاهی مانند استخر های خصوصی است ونمای ساختمان در برگیرنده ی باغ های عمودی با جلوه ی بصری بالاست.


برج مسکونی زعفرانیه
برج مسکونی زعفرانیه
برج مسکونی زعفرانیه

خانه گویُم

خانه گویُم

فینالیست بخش :  Residential-Unbuilt - Private House L >3000 sq ft
نام پروژه :خانه گویُم
معمار : علیرضا تغابنی / دفتر معماری دیگر
در این پروژه این سوال مطرح شد که ساختار طاق و قوسی چگونه می تواند به شکلی توسعه یابد که فضایی مکعب شکل را در برگیرد؛ به عبارت دیگر چگونه می شود حجمی با مرز های مکعب، به واسطۀ ساختارهای برگرفته از چهارطاقی، هم به تفکیک فضا بپردازد و هم راه حلی برای سازۀ خود داشته باشد؟ آیا این ساختارهای گنبدی شکل می توانند جوابی برای سبک زندگی عمومی و خصوصی در خانه داشته باشند؟ امکانات این دو رگه گی چه چیزهایی ست؟
در طرح خانه گویم،صفحه های متورم شده و تحت تأثیر سازماندهی طاق و قوسی، به حجم های گنبدی شکلی تبدیل می شوند؛ در طبقه همکف، این احجام نیم گنبد، فضاهای بسته و نیم بسته را در درون خود جای می دهند؛ به صورتیکه سه نیم گنبد پشت به پشت درون مکعبی شیشه ای قرار  دارند و فضاهای آشپزخانه، تعویض لباس و اتاق مهمان را شکل می دهند و فضای سیال بین آن ها فضای عمومی داخل خانه است؛ در این طبقه همه چیز شفاف است به جز این سه ریزفضای غوطه ور در آن و ارتباط با حیاط بصورت بی واسطه مقدور است.
در تضاد با این شفافیت، در طبقه اول سه نیم گنبد رو به روی هم قرار می گیرند و محل حیاط مرکزی گود رفته ای را ایجاد می کنند که مطابق با زندگی خصوصیِ اتاق های خواب در این طبقه است. عملاً ارتباط با بیرون از طریق این حیاطِ نیمه محصور شکل  می گیرد.
در نتیجه، مرز غیر قطعی و مبهمِ درون و بیرون هر کدام از طبقات بصورت متفاوتی شکل گرفته است. نیم گنبد های طبقات بالا و پایین بروی هم می نشیند و نحوه انتقال نیرو که به اسلاف چهارطاقی نزدیک استباعث می شود فضایی دورگه به وجود بیاید که در مرز مکعب و فرم های گنبدی قرار بگیرد.

خانه گویم
خانه گویم علیرضا تغابنی
خانه گویم علیرضا تغابنی

خانه ای برای زندگی

خانه ای برای زندگی

فینالیست بخش : unbilt_privatehouse s<3000sq ft 
نام پروژه : خانه ای برای زندگی
معمار :  خشایار عبدل حمیدی / گروه معماری hes

این خانه برای یک خانواده با یک فرزند بالغ که همگی به طبیعت علاقمندند طراحی شده است. این طرح حجم را به فضاهای بسته (فضای خصوصی) و باز (فضای عمومی) در سطح متفاوت تقسیم می کند. پراکندگی این مکعب هادر فضا شرایطی را برای داشتن نور مناسب در طبقه ی پایین و بزرگتر دیده شدن خانه فراهم میکنند.فرم خانه به نحوی است که به نظر می رسد که کاملا برونگراست اما در اصل ساکنان این خانه یک فضای داخلی محیطی را تجربه میکنند.


خانه ای برای زندگی
خانه ای برای زندگی
خانه ای برای زندگی

صفا دشت

صفا دشت علیرضا تغابنی

فینالیست بخش : Architecture+Brick
نام پروژه : صفادشت
معمار : علیرضا تغابنی / دفتر معماری دیگر

این پروژه نمایش و بازتاب پارادوکس شایع در زندگی روزمره ماست،به طوری که هر گروه با ویژگی های متضاد خود قادر به زندگی بدون اضطراب باشد.ساختمان از دو بخش مجزای آجری وشیشه ای تشکیل شده که به وسیله یک پل به هم متصل شده اند.فضای آجری فضایی آرام بخش تر و فضای شیشه ای فضایی پویاتر  فراهم کرده اند.


صفا دشت علیرضا تغابنی
صفا دشت علیرضا تغابنی
صفا دشت علیرضا تغابنی

تحریریه معماری آرل
گرداورنده : سارا صادقی
منبع : awards.architizer.com

تعداد بازدید : ۴۹۶۶
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
دومین جشنواره ملی طراحی مبلمان شهری را با عنوان

دومین جشنواره ملی طراحی مبلمان شهری را با عنوان "دایره خلاق" برگزار می کند

فراخوان برگزاری مسابقه طراحی سردر دانشگاه صنعتی شریف

فراخوان برگزاری مسابقه طراحی سردر دانشگاه صنعتی شریف

فراخوان

فراخوان "جایزه طراحی آسیا 2018" منتشر شد

مسابقه معماری تلفیق استادیوم های ورزشی به مجتمع های مسکونی

مسابقه معماری تلفیق استادیوم های ورزشی به مجتمع های مسکونی

اعلام برندگان مسابقه و جایزه A Design سال 2019-2020

اعلام برندگان مسابقه و جایزه A Design سال 2019-2020

نتایج مسابقه بین المللی استعدادیابی INSPIRELI AWARD 2016

نتایج مسابقه بین المللی استعدادیابی INSPIRELI AWARD 2016

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir