۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : يکشنبه , ۱۳۹۶/۱۱/۲۲ ۱۰:۴۷
تحریریه معماری
شرکت معماری : LAVA و WENZEL + WENZEL
موقعیت بنا: بایروت، آلمان
مساحت: 3800 مترمربع
سال ساخت پروژه: 2017
منبع تصاویر: Häfele، Studio Huber، LAVA
استودیو Lava از فرم سه شاخه حرف “Y” انگلیسی برای طراحی این هاستل (فضای اقامتی ارزان قیمت) استفاده کرده است، چرا که هندسه این فرم این قابلیت را دارد که فضای داخل و خارج را با هم در آمیزد. این فرم باعث می شود از سه جهت دید به منظر اطراف وجود داشته باشد و بعلاوه بازشوهای مناسب به زمین های ورزشی، تراس ها و باغ ها به وجود آید. در نهایت استفاده از این فرم، منجر به یک فضای گردهمایی مرکزی می شود. طراحی برای نسل قرن 21 چنین ایجاب می کند که مسافران و کوله پشتی به دوشان جوان، در یک فضای اقامتی، یک جامعه و هویت منحصر به فرد را در حین سفر خود تجربه کنند و نه اینکه صرفا یک تخت و حمام تمییز در اختیار داشته باشند.
شهر بایروت موقعیت فوق العاده و فرصت منحصر به فردی را برای ساخت این گونه جدید از هاستل های ورزشی فراهم کرده است، بنایی که می تواند آغازگر سبک جدیدی برای هاستل های سنتی باشد. این بنا به دلیل موقعیت فضایی خلاقانه آن، پایداری در زمینه محیط زیست، ایجاد تعاملات اجتماعی و برخورداری از امکانات ورزشی که به نوعی با بنا تلفیق شده اند و  دقیقا در مجاورت آن قرار دارند، مکانی را خلق می کند که فرد را در عین حال هم دعوت به استراحت و هم دعوت به فعالیت می کند.

استفاده از فرم Y بعلاوه یک آتریوم مرکزی فراهم می آورد، مکانی برای تعاملات حقیقی و مجازی. فضایی برای گردهمایی که سرگرمی، تعامل، راحتی و ارتباط را با خود به همراه دارد. یک آمفی تئاتر در مرکز بنا، طبقات مختلف را به نحوی بازیگوشانه به هم متصل می کند. یک نورگیری نیز در مرکز، نور طبیعی را به داخل بنا هدایت می کند و همینطور خطوط راهنما مهمانان را به قسمت های مختلف با کاربری های متفاوت هدایت می کنند. بخش های مختلف بنا شامل پذیرش، اتاق های سمینار، ناهارخوری و آشپزخانه می شود که در دو طبقه جای گرفته اند و با استفاده از آتریوم مرکزی به هم متصل می شوند.

هر بال این فرم Y شکل دسترسی به خارج بنا را از قسمت انتهایی خود فراهم می آورد و مسیرهای تردد متعدد حلقه ای شکل، قسمت های داخل و خارج بنا را به هم متصل کرده و در نهایت در نقطه مرکزی فرم Y به یکدیگر می رسند. در مورد عملکرد عمومی بنا، طبقه همکف شامل آشپزخانه و اغذیه فروشی و طبقه اول شامل اتاق های سمینار می شود. هر دو آن ها توسط یک هال و پلکان به هم متصل شده و دسترسی مستقیم به خارج بنا دارند.

طراحی فضا به لحاظ دید و کیفیت بصری، از سازماندهی هوشمندانه ای برخوردار است. ( پیدا کردن بخش های مختلف ساده است، آدم ها می توانند با هم ارتباط برقرار کنند، باهم زمان بگذرانند، فعالیت های داخلی و خارجی به هم متصل شده است، اتاق ها به صورت فضایی با دید مطبوع، در عین حال برای فعالیت های ورزشی مناسب هستند.) این کانسپت تلفیقی بیانگر شعار این هاستل است: "جمعی زندگی کردن را تجربه کن" و حتی ورای آن می رود: " غیرمنتظره ها را تجربه کن" و این تجربه با هاستل های متداول که مردم می شناسند متقاوت است. سازماندهی فضایی این هاستل به این گونه است: مهیا کردن فضایی برای فعالیت های ورزشی، جدا کردن فضاهای خصوصی از فضاهای جمعی و درعین حال جمع کردن افراد در کنار هم در یک فضای سبز داخلی باز که منحصر به فرد است. این فضا در عین حال که یک فضای اقامتی ارزان قیمت است اما سیالیت و تجربه های فضایی متعددی ارائه می دهد که حتی در هتل های گران قیمت نمی توان این تجارب را یافت.

زمین های ورزشی، فضاهای بازی مهیج و زمین های والیبال، با پوشش گیاهی محلی تکمیل شده اند. پلکان عظیم در عین حال به عنوان یک آمفی تئاتر برای مراسم های فرهنگی عمل می کند، مانند تماشای فیلم در فضای باز و یا اجرای تئاتر. ساختار سیال این بنا با منظر اطراف تلفیق شده و از متریال های نوین استفاده می کند و این فضای به دور از تجمل، فضایی نیرومند برای افراد فعال فراهم می کند.

موقیت بنا

این بنای جدید در بایروت آلمان در مجاورت یک فضای منظرسازی شده، در محدوده اطراف دانشگاه شهر و یک استخر ساخته خواهد شد. این بنا با محیط اطراف خود، با استفاده از تفکیک کردن و زون بندی فضای خارجی، تعامل می کند. دو طبقه متفاوت این بنا که شامل عملکردهای متفاوت نیز می باشند، با شروع از آتریوم مرکزی، به صورت فرم Y بر روی زمین گسترش پیدا کرده اند. بال های 30 متری این بنا رو به شمال و جنوب هستند. در فضای مابین دو بخش بنا، عملکردهای وابسته مانند زمین های ورزشی، زمین های بازی و پوشش های گیاهی با هم تلفیق شده و جایگذاری شده اند. بناهای کم ارتفاع، بر تلفیق بنا و توپوگرافی سایت تاکید کرده و از ایجاد اختلال در سطح وسیع و سبز سایت که مغایر با برنامه ریزی های شهری است، جلوگیری می کنند. طبقه بالای هر یک از بال ها به وسیله پلکان به خارج بنا و فضای سبز ارتباط پیدا می کند.

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com


تعداد بازدید : ۳۰۳۱
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
آثار گرافیکی، متمایز کننده طراحی داخلی هتل اسپانیایی

آثار گرافیکی، متمایز کننده طراحی داخلی هتل اسپانیایی

طراحی هتل

طراحی هتل "کریستال خالص" توسط معماران کره ای seungmo

هتل تفریحی لوکس دوقلو سنگاپور

هتل تفریحی لوکس دوقلو سنگاپور

معماری هتل

معماری هتل " شیراز " در هند

هتل رز بنفش ابوظبی

هتل رز بنفش ابوظبی

طراحی فاز 2 هتل رویال آتلانتیس دبی

طراحی فاز 2 هتل رویال آتلانتیس دبی

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir