۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : يکشنبه , ۱۳۹۵/۰۶/۰۷ ۱۲:۳۴
هتل بین المللی صخره ای لاله کندوان
معماری: شیوا آقابابایی
موقعیت: کندوان
مساحت زمین: 5100 مترمربع
مساحت ساخته شده: 704 مترمربع
هتل بین المللی صخره ای لاله کندوان
هتل صخره ای کندوان در روستای کندوان در 50 کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد که یکی از روستاهای دهستان سهند می باشد. این روستا در 18 کیلومتری جنوب اسکو در دامنه سرسبز کوه سلطان داغی واقع شده است. آنچه به کندوان هویت تاریخی داده است وجود توده های مخروطی و هرمی شکل صخره ای است که روستائیان داخل این توده ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار، و کارگاه ایجاد نموده اند. سابقه زندگی در روستا حداقل به 700 سال قبل باز میگردد و باستان شناسان قدمت این مکان را بسیار بیش از این تخمین میزنند. در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه های سهند منظره ای در یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران ایجاد شده است که به نظر بیشتر خواب و خیال می باشد. ده ها کران بصورت چندتایی، جفت، و تکی، مخروطی و دوکی شکل یکی از بهترین مناظر طبیعی ایران و حتی دنیا را مجسم ساخته اند. خروج توده های آتش فشانی از دهانه کوه های آتشفشان سهند و دیگر کوه های آتشفشانی و تاثیر باد و بوران طی هزاران سال متمادی باعث شکل گیری توده ها به فرم کرانها شده است. بتدریج قسمتهایی که مقاومت کمتری داشته اند ریخته و قسمت های سخت تر باقیمانده تا وضعیت کنونی را که بیشتر به معجزه طبیعی شباهت دارد ایجاد نمایند.
نوع معماری کندوان که یکی از سه روستای صخره ای جهان است و ادامه زندگی عادی مردم روستا در بافت قدیمی موجب جذابیت بی نظیر آن شده است، چرا که امروز دیگر در ترکیه و امریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی کند. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی دیگر از جاذبه های بی نظیر این روستا می باشد که خواص طبی فراوانی دارد. خصوصیات ذکر شده برای منطقه فوق هر سال بازدید کنندگان بسیاری از سراسر ایران و جهان را به این منطقه می کشاند تا با چشم خود این محیط و زندگی زیبا را تجربه نمایند.
مطالعات کارشناسان و طراحان و  بررسی اسناد و مدارک و برداشت های میدانی ایجاد یک هتل مناسب با منطقه را لازم نمود. انجام این امر مستلزم آشنایی با مردم روستا، نحوه زندگی و مشکلات آنان از یک سو و برداشت های فیزیکی از موقعیت کران ها، وسعت، وضعیت ایستایی و پایداری و راه های دسترسی به آنان گردید که نهایتا این مطالعات گروه را به سمتی سوق داد که تطبیق کامل با معماری روستا و استفاده از کران ها به عنوان کانسپت و محور اصلی طرح انتخاب گردید. با این پیش فرض در منطقه ورودی روستا که بیشترین کران آزاد در آن وجود داشت حدود 30 کران شناسایی گردید و طرح کلی پروژه به صورت تلفیقی از کران ها بعنوان فضاهای اقامتی و طرح سکوهایی متناسب با شیب زمین جهت دسترسی به کران ها و استفاده از فضاهای زیر سکوها بعنوان فضاهای خدماتی و عمومی هتل شکل گرفت. عکسهایی که هم اکنون از پروژه مشاهده می شود، اجرای فاز اول هتل می باشد که شامل 10 کران (اتاق هتل) در اندازه های متفاوت و رستوران بوده و ادامه طرح که شامل سایر اتاق ها و فضاهای عمومی و خدماتی هتل می باشد با تامین بودجه آن در آینده اجرایی خواهد شد.
با توجه به محدودیت زمانی که در نظر مسئولان بود و در پیش رو بودن فصل سرما عملیات طرح و اجرا بصورت همزمان آغاز گردید. وضعیت خاص کران ها و متفاوت بودن اندازه هر کران موجب گردید تا طراح پروژه با حضور در محل، همزمان با تراشیدن و بیرون آوردن سنگها توسط کارگران محلی از داخل کران نسبه به طراحی فضاهای داخل کران اقدام نماید و با کنترل ضخامت باقی مانده جداره ها و حفظ سازه بیرونی فضایی مناسب با اقامت مسافران را در داخل هر کران به تناسب اندازه آن کران طراحی نماید. محل طاقچه ها، چراغها، چیدمان مبلمان از یک سو و تعبیه سرویس بهداشتی و حمام همه با کنترل اندازه ها در محل امکان پذیر بود چرا که بعضا حتی فقط 10 یا 20 سانتی متر بزرگتر شدن کران با کنترل جداره ها می توانست چیدمان بهتری را در فضای اتاق ایجاد نماید. بدنبال پیشرفت طرح توسط طراح و تیم طراحی معماری و معماری داخلی پروژه و خالی شدن هر کران از سنگ، تیم مهندسین پروژه متناسب با جانمایی ها و طرح هر اتاق اقدام به طرح و اجرای مسیرهای تاسیساتی نمودند که کاری بسیار ظریف و حساس بود تا با کمترین آسیب کوتاهترین مسیر برای عبور لوله ها و کابل ها شناسایی شود و عملیات اجرایی بدنبال آن آغاز گردد.
با توجه به آب و هوای منطقه، برای اتاقها سرمایش طبیعی در نظر گرفته شد و گرمایش کفی با عبور آب از داخل لوله ها بعنوان سیستم گرمایش انتخاب گردید. جهت تهویه هوا اگزاست ها بصورت مخفی در لابلای سنگها اجرا شدند و کلیدها و پریزها در مکان های مناسب با طرح جانمایی گردیدند و چراغ ها در دیوارها بصورت بخشی از دیوار و با لایه ای مشابه طراحی شد و سیستم های اعلام حریق در داخل هر کران نصب گردید. نماهای داخلی اتاقها از جنس طبیعی سنگ های کران می باشند که با پوششی از لایه ای شفاف از ریزش آن جلوگیری شده است. در محل هایی که نیاز به دیوارچینی برای جداسازی فضاها در کران بوده، دیوارها با پوشش متناسب با نمای داخلی کران توسط سیمان بافت دار و سنگهای تراورتن اره ای پوشانده شده اند.
در کفسازی ها، از کفپوش با طرح چوب با مقاومت مناسب در برابر گرمایش کفی استفاده شده است و مبلمان، درب ها، و پنجره ها از چوب طبیعی کهنه شده با لایه های محافظ ساخته شده اند. طرح مبلمان کاملا منطبق با معماری روستایی و بسیار ساده است و از ترکیب چوب و سکوهای ساخته شده (Built in) در محل با پوشش سنگ می باشد و پارچه های پرده و روکش تخت ها با طرح محلی می باشند. در داخل سرویس ها کانترهای روشویی و حتی روشویی از سنگ طبیعی بوده و شیرآلات حتی المقدور مناسب با فضا انتخاب شده اند و تعبیه جکوزی داخل کران ها به جذابیت کران ها افزوده است.
هتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوانهتل بین المللی صخره ای لاله کندوان
هتل بین المللی صخره ای لاله کندوان

تحریریه معماری آرل
منبع: 
caoi
تعداد بازدید : ۴۲۷۹
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
Ritz-Carlton بلندترین هتل دنیا

Ritz-Carlton بلندترین هتل دنیا

طراحی هتلی برای شیفتگان موسیقی راک

طراحی هتلی برای شیفتگان موسیقی راک

هزار و یک شهر، بزرگترین مقصد گردشگری مدرن در ایران

هزار و یک شهر، بزرگترین مقصد گردشگری مدرن در ایران

35 نمونه طراحی داخلی لابی هتل، با سبک های متنوع

35 نمونه طراحی داخلی لابی هتل، با سبک های متنوع

طراحی هتل کوهستانی با پنجره هایی الهام گرفته از قله ها

طراحی هتل کوهستانی با پنجره هایی الهام گرفته از قله ها

هتل رز بنفش ابوظبی

هتل رز بنفش ابوظبی

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir