۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : شنبه , ۱۳۹۷/۰۴/۳۰ ۱۳:۱۸

جایزه معمار 97

تحریریه معماری آرل

امسال هم مانند سال های گذشته در سال 97، جایزه معمار در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسكونی تك واحدی و مسكونی آپارتمانی برگزار می شود، همان طور که می دانید، جایزه معمار در ایران دارای ارزش بسیاری است، و میتوان گفت ویترینی از معماری معاصر ایران می باشد. در ادامه شرایط و معیارهای داوری مسابقه جایزه معمار 97 و معرفی مختصری از داوران را مطالعه نمایید. همراه آرل باشید.. 

تمام پروژه های ساخته شده پس از انقلاب در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسكونی تك واحدی و مسكونی آپارتمانی در ایران که در دوره های قبل جایزه معمار شرکت نکرده اند، مجاز به شرکت در رقابت سال جاری هستند و در چهار گروه جداگانه مورد ارزیابی قرار می گیرند. پروژه های معماری داخلی، اگر دخل و تصرف در اجزای ثابت فضای آنها صورت گرفته باشد، امکان شرکت در گروه بازسازی را خواهند داشت. اما پروژه های مرمتی مجاز به شركت در رقابت نیستند.
 


معیارهای داوری

معیارهای عمومی زیر در داوری تمامی پروژه ها مدنظر قرار خواهند گرفت :
- خلاقیت و نوآوری در طراحی و نوآوری در کاربرد مصالح و فناوری ساختمان
- مواجهه خلاقانه با مشکلات خاص پروژه از جمله : محدودیت های اقتصادی، شرایط خاص سایت از نظر ابعاد و اندازه ها، ضوابط و رویه های قانونی (به ویژه در شهرها)، دشواری های فنی و...
- دقت و نوآوری در طراحی جزئیات
- توجه به محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی، ارزش های زیست محیطی و تعهدات اجتماعی
بدیهی است که قضاوت نهایی در مورد هر پروژه نه از طریق مشخص کردن امتیاز آن در هر کدام از موارد فوق و معدل گیری از امتیازات، که با قضاوت درباره تمامیت آن صورت خواهد گرفت.

داوری

روش داوری همچون سال های گذشته شامل چند مرحله حذف و انتخاب برای گزینش پروژه های نیمه نهایی، نهایی و برندگان در هر چهار گروه خواهد بود.

جوایز جایزه معمار

مبلغ کل جوایز  600.000.000 ریال است که بنا به صلاحدید داوران بین برندگان چهار گروه تقسیم خواهد شد.

نحوه شرکت در جا یزه معمار

1- در مرحله نخست همه شرکت کنندگان می بایست مدارک خود را پر ینت شده در صفحات A3 (به جز صفحه شرح پروژه که حداکثر در دو صفحه A4 باید باشد) به صورت سیمی شده در موعدها ی مقرر (شنبه 3 شهریور برای طرح های مسكونی، یكشنبه 4 شهر یور برای طرح های بازسازی، دوشنبه 5 شهریور برا ی طرح های عمومی) تا ساعت 4 بعدازظهر به آدرس مجله در خیابان شریعتی، پایین تر از میرداماد، نرسیده به بزرگراه همت، كوچه دیباج، پلاك 6، طبقه دوم، واحد 6 (تلفن و دورنگار: 2-26400980) بفرستند.
• روی هیچ کدام از پرینت های A3 نام طراح و دفتر طراحی ذکر نشود. نام پروژه، نام طراح، نشانی، شماره تلفن و دورنگار در صفحه شرح پروژه A4 و روی پاکت نوشته شود.

مدارك لازم عبارت اند از :

الف ـ شرح پروژه حداکثر در دو صفحه A4 با حروفی که به راحتی قابل خواندن باشند شامل موارد زیر :

• تیم طراحی معماری، سازه، تأسیسات و... و همچنین مجریان اصلی پروژه
• مشخصات کارفرما و بهره برداران
• محل پروژه با کروکی و نشانی دقیق
• کاربری بنا با ذکر جزئیات
• سازه و تأسیسات بنا به طور کلی
• سطوح زیربنا و زمین پروژه
• ایده طراح ی
• سال شروع و خاتمه اجرا
• نوآوری ها و مزایای پروژه
• در این مرحله CD لازم نیست.

طراحان پروژه های بازسازی باید توضیحات اضافی در موارد زیر ارائه دهند:
• کاربری قبلی و فعلی بنا
• محدوده مداخلات
• وضعیت بنا قبل از بازسازی
• مهم ترین ارزش های بنای موجود
• سازه و تأسیسات اولیه بنا

ب ـ تصاو یر و نقشه ها برای هر چهار گروه

• پلان نشان دهنده موقعیت بنا در محیط اطراف
• پلان طبقات اصلی
• مقاطع و نماهای اصلی
• تصاویر نشان دهنده ساختمان در محیط اطراف، داخلی و خارجی ساختمان و جزئیات مهم
• هرگونه تصویر، طرح یا نموداری که درک پروژه را تسهیل کند.
پروژه های بازسازی می بایست تصاویر وضعیت بنا را قبل و بعد از مداخله نشان دهند.

2- در مرحله نخست هیئت داوران در روزها ی 10 و 11 شهر یور مدارك رسیده را بررسی و مواردی را كه از نظر آنها در مرحله نخست حذف می شوند مشخص می كنند. پروژه های باقیمانده به مرحله نیمه نهایی راه می یابند.

3- همه طراحانی كه به مرحله نیمه نهایی راه یافته اند، می بایست مدارک پروژه خود (شامل: شیت ها و CD) را مطابق جدول زمانی: طرح ها ی مسكونی در روز شنبه 31 شهریور، طرح های بازسازی در روز یکشنبه 1 مهر و طرح ها ی عمومی در روز دوشنبه 2 مهر، تا ساعت 4 بعدازظهر به آدرس مجله در خیابان شر یعتی، پا یین تر از میرداماد، نرسیده به بزرگراه همت، كوچه دیباج، پلاك 6، طبقه دوم، واحد 6 تحویل دهند.
• همه نقشه ها، عکس ها و توضیحات می بایست روی فوم (foamboard) به ابعاد 50×70 سانتی متر (حداکثر 5 صفحه)‏ و به صورت عمودی چسبانده شوند (حتماً از صفحات چوبی و PVC استفاده نشود).
• روی هیچ کدام از شیت ها نام طراح و دفتر طراحی ذکر نشود. نام پروژه، نام طراح، نشانی، شماره تلفن و دورنگار روی پاکت نوشته شود.
• CD حاو ی متن با فرمت Word‏، تصاو یر و نقشه ها ی 300 DPI با فرمت JPEG یا TIF . از ا ین تصاو یر برا ی تهیه فیلم فینالیست ها و برندگان استفاده می شود.
• پروژه های متعدد متعلق به یک معمار (مشاور) در پاکت های جداگانه ارسال شود.

اعلام نتایج داوری و اعطای جوایز

داوری پروژه های راه یافته به مرحله نیمه نهایی در روزهای 7 و 8 مهرماه 1397 برگزار خواهد شد.
• جوایز برندگان این دوره در 12 مهر 1397 طی مراسمی که محل برگزاری آن متعاقباً اعلام خواهد شد، اهدا می شود.
علاقمندان برای اطلاعات بیشتر درباره جایزه معمار می توانند با دفتر مجله تماس بگیرند یا به سایت مجله به نشانی info@memarmagazine.com یا کانال مجله مراجعه نمایند.

خواهشمند است فراخوان را دقیقاً مطالعه فرمایید. اگر مدارک دیرتر از ساعت مقرر به دفتر برسد، پذیرفته نمی شود. مدارک و اطلاعات به همان شکلی که تحویل گرفته شده چاپ می شود و تغییرات بعدی پذیرفته نخواهد شد. مدارک ارسالی به شرکت کنندگان بازگردانده نمی شود.


مشاهده آثار برتر در جایزه معمار سال 96


داوران مسابقه

مهرداد ایروانیان

معمار مهرداد ایروانیان

متولد ۱۳۳۶، معمار، مجسمه ساز و نقاش، فارغ التحصیل رشته معماری از دانشگاه یو اس ال آمریکا، در زمینه طراحی ساختمان، منظره نگاری و ساخت فعال است، از جمله پروژه های معماری او می توان به پارک باغ بلند، منظره شهری دروازه قرآن، ساختمان اداره گاز استان فارس، خانه های مسکونی ۱۸- 1، ساختمان اتاق بازرگانی، موزه تاروپود و مجموعه رستوران هفت خوان و مجموعه سرزمین سبز اشاره کرد.
در سال 2002 جایزه معماری ماربل (MAA) را برای طراحی منظر دروازه قرآن (ورودی شمالی شیراز) گرفت. همچنین در چهار دوره کاندید دریافت جایزه آقاخان بوده است. او با دانشگاه آزاد از سال 74 و دانشکده حافظ با تدریس دروس معماری معاصر و تاریخ معماری همکاری دارد.

رضا علی آبادی

معمار رضا علی آبادی

دانش آموخته معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال 1999، سال 2006 تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه مک گیل به پایان رساند و پس از کسب مجوز کار حرفه ای، در سال 2010 دفتر «معماری بوتیک» Rzlbd را در تورنتو تأسیس کرد، دامنه کار دفتر از طراحی ساختمان ها تا اشیا، برگزاری چیدمان و نمایشگاه، و انتشار مجله ای با عنوان rzlbdPOST را در برمی گیرد.
برای شناخت کیفیت شاخص کارهای این استودیو در مقیاس های مختلف، می توان به جوایز متعددی که کسب کرده اشاره کرد، از جمله جایزه بین المللی معماری امریکا 2017 و دو جایزه از انجمن معماران اونتاریو. کارهای این دفتر در عرصه های داخلی و جهانی نیز به نمایش گذاشته شده و در بیش از 70 نشریه به چاپ رسیده اند. علی آبادی به پژوهش در زمینه هایی مثل معماری میکرو، ایده های خانه سازی برای آینده و دیگر ابعاد شهرسازی همچون تراکم علاقمند است. انتشارات انگلیسی Artifice اخیراً تک نگاری کارهای او را که مروری بر کارهای هفت سال گذشته اوست، منتشر کرده است.

زدِنیک فرانِک

Zdenek Franek

متولد سال 1961 در بوسکویچ، جمهوری چک، دانش آموخته رشته معماری از دانشکده معماری دانشگاه فنی برنو، در سال 1989 دفتر معماری فرانِک را تأسیس کرد. او علاوه بر تدریس در چندین دانشکده معماری، سال 2012 رئیس دانشکده معماری دانشگاه فنی لیبرِک بوده است. کارهای او در نمایشگاه های متعددی به نمایش گذاشته شده اند، از جمله خانه هنر برنو، گالری سی سی سی پکن، و چند شهر دیگر جمهوری چک. در حال حاضر، علاوه بر طراحی و تدریس در دانشگاه، مقالاتی در جمهوری چک و کشورهای دیگر منتشر می کند. او سخنرانی هایی نیز در شهرهای دیگر از جمله دهلی نو، گِنت، و سانتیاگوی شیلی داشته است.

محمدرضا قدوسی

معمار محمدرضا قدوسی

متولد سال 1355، دانش آموخته دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی است. دارای سابقه کار در ایران، کانادا و عراق است و در طرح های جامع مسئول بوده است. او که از مؤسسان استودیو زاو در سال 1385 است، اکنون با همکاران، دیدگاه «مدیریت مصرف منابع برای داشتن فضای زندگی بهتر» را پیش می برند. «زاو» تاکنون چندین جایزه ملی و بین المللی کسب کرده است، از جمله منتخب روزنامه نیویورک تایمز سال 2009، منتخب جایزه فریتز هوگر 2017 و جایزه معمار. از قدوسی مقالات متعددی در مجلات ایرانی و خارجی چاپ شده است.

شامیل محمدزاده

معمار شامیل محمدزاده

متولد 1324، دانش آموخته معماری از دانشگاه شهید بهشتی، فعال یت حرفه اى را از سال ١٣٤٦ با همكارى با وزارت مسكن و شهرسازى، مهندسان مشاور نقش جهان، مهندسان مشاور گنو، مهندسان مشاور بن سار، علاوه بر دفتر شخصى اش، آغاز کرد.
استاد یوم ٥٠ هزار نفرى یادگار امام تبر یز (برنده رتبه اول استاد یوم سبز از سوىِ AFC)، سالن چندمنظوره بانوان تبر یز و استاد یوم ٧٥ هزار نفرى نقش جهان اصفهان، محصول همكارى او به عنوان طراح ارشد با مهندسان مشاور آرتك تا امروز است. در طراحی مسابقه پد یده ك یش با مهندسان مشاور ش یردل و همكاران (برنده رتبه اول)، مسابقه مركز فرهنگى سمرقند ازبكستان، طراحى باغ موزه حصار كاخ سعدآباد، هتل ٤٠٠ اتاقى صنا یع و معادن و ساختمان كنترل مركزى كارخانه س یمان بوشهر همکاری داشته است.
ساختمان ادارى آقاى مغزى (رتبه پنجم جا یزه معمار سال ٨٠)، ساختمان تحق یقاتى فرا افرند در پارك فن آورى پرد یس (رتبه اول جا یزه ساختمان هاى تحق یقاتى سال ٨٢)، محصول نگاه شخصى اوست.
او سابقه ١٠ سال تدر یس در دانشگاه آزاد و داوری در مسابقات معمارى از جمله جا یزه معمار و جا یزه معمارى داخلى ٩٥ را دارد.


 

مشاهده اسامی و آثار برگزیده جایزه معمار سال 97


تحریریه معماری آرل
منبع : مجله معمار

تعداد بازدید : ۷۲۱۷
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
معماری برای معمار/دفترمعماری نشا / رتبه دوم بازسازی جایزه معمار 98

معماری برای معمار/دفترمعماری نشا / رتبه دوم بازسازی جایزه معمار 98

ویلای شماره 30، رتبه دوم مشترک جایزه معماری 96

ویلای شماره 30، رتبه دوم مشترک جایزه معماری 96

آپارتمان کلاژ / استودیو آدمون / بوکان نیاوران

آپارتمان کلاژ / استودیو آدمون / بوکان نیاوران

خانه فرهنگ رایزن نیاوران / تقدیر شده جایزه معمار

خانه فرهنگ رایزن نیاوران / تقدیر شده جایزه معمار

معماری خانه ای به یاد رستم، سهراب رفعت

معماری خانه ای به یاد رستم، سهراب رفعت

معماری ویلای کوهسار، تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت - علیرضا تغابنی

معماری ویلای کوهسار، تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت - علیرضا تغابنی

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir