۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : دوشنبه , ۱۳۹۲/۰۴/۲۴ ۰۵:۴۱


قطاری که پرواز می کند ، معماری و فناوری

محققان دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان در سوئیس دست‌به‌کار حل این مشکل با یک طرح جذاب شوند. طرح آنها یک هواپیمای ماژولار است که به شما اجازه می‌دهد مثلا در ایستگاه قطار لندن سوار آن شوید و سپس بدون آنکه یک قدم در فرودگاه گذاشته باشید در قلب رم پیاده شوید، به‌همین سادگی!

این روزها سفر هوایی یعنی رانندگی در مسیر شلوغ فرودگاه‌ها، ایستادن در صف‌هایی که هر قدر صبر کنید از طولشان کم نمی‌شود و البته خریدن یک فنجان قهوه بسیار گرانقیمت از کافی‌شاپ فرودگاه که بعد از پرداخت پول اصلا از گلویتان پایین نمی‌رود. به همین دلیل گاهی آرزو می‌کنیم ای کاش سفر با هواپیما به‌راحتی و بی‌دردسری سفر با قطار یا اتوبوس بود.


همین آرزو باعث شده محققان دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان در سوئیس دست‌به‌کار حل این مشکل با یک طرح جذاب شوند. طرح آنها یک هواپیمای ماژولار است که به شما اجازه می‌دهد مثلا در ایستگاه قطار لندن سوار آن شوید و سپس بدون آنکه یک قدم در فرودگاه گذاشته باشید در قلب رم پیاده شوید، به‌همین سادگی! این پروژه که ایرکلیپ نام دارد از سال 2009/1388 شروع شده و طراحان آن امید دارند بتوانند سرعت سفرهای هوایی را به‌راحتی و انعطاف‌پذیری سفر‌های ریلی گره بزنند.آنها برای طرحشان دو ویژگی هواپیما و قطار را در نظر گرفته‌اند؛ اول اینکه هواپیما‌ها وسایلی ویژه فرودگاه و باند پرواز هستند و دیگر اینکه قطار در اصل یک وسیله ماژولار است که از به هم پیوستن چند قطعه مثل ماژول لکوموتیو و واگن‌های مسافربری و باربری و چیز‌های دیگر تشکیل شده است.کلیپ‌ایر می‌خواهد همین کار را با هواپیما انجام دهد یعنی واگن‌ها سر جایشان هستند فقط به جای لکوموتیو از یک بال پرنده با جایگاه سوخت، اتاق هدایت و... بدون هیچ جایگاهی برای بار یا مسافر استفاده کند. در عوض به جای آن جایگاه حذف شده از سه کپسول یا ماژول استفاده می‌کند که سر هم شده و بدنه هواپیما را تشکیل می‌دهند یا باز شده و تبدیل به قطار می‌شوند و می‌توانند جایگاه بار، سوخت یا مسافر باشند.در بالاترین ظرفیت حمل مسافر این هواپیما می‌تواند 450 نفر را حمل کند و در فرودگاه‌های معمولی بر زمین بنشیند.


نکته اما اینجاست که شما به جای رفتن به فرودگاه به ایستگاه قطار رفته و سوار کپسولتان می‌شوید. بعد کپسول‌ها روی ریل با یک لکوموتیو به فرودگاه برده شده و در آنجا به زیر آن بال متصل شده و می‌پرند بدون آنکه شما قدمی در فرودگاه بر زمین گذاشته باشید. محققان ادعا می‌کنند این طرح می‌تواند مدیریت سفر‌ها را بسیار آسان‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر کند. مدل 2/1 متری این طرح هفته قبل در نمایشگاه هوایی پاریس به نمایش درآمد.
تعداد بازدید : ۲۰۵۶
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
گالری تصاویر مقرر آینده اپل در کوپرتینو

گالری تصاویر مقرر آینده اپل در کوپرتینو

اولین آجر جهان که از ادرار انسان ساخته شده است

اولین آجر جهان که از ادرار انسان ساخته شده است

زیباترین خودروهای 2012

زیباترین خودروهای 2012

ناسا، دید

ناسا، دید "AI spaceFactory" را برای زیستگاهی که قابلیت چاپ سه‌بعدی در مریخ دارد تأیید می‌کند.

طراحی و دکوراسیون داخلی دفتر کار شرکت فناوری HELIS

طراحی و دکوراسیون داخلی دفتر کار شرکت فناوری HELIS

بررسی بازی موبایل Monument Valley

بررسی بازی موبایل Monument Valley

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
 

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی ساختمان اداری و دفتر کار
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir