۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

معماری که ساختمان‌ها را از آستین‌اش در می‌آورد


معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت


اگر گذرتان به جنوب غرب آمریکا بیفتد، ممکن است یک روز بین صخره‌ها و کاکتوس‌های تنومند آریزونا و وسط خشکی و بیابان با یک ساختمان باشکوه، زنده و شاداب روبه‌رو و برای
دقایقی محو‌ آن شوید. این شُکوه را کسی آفریده که نابغه معماری قرن بیستم، لقب‌اش است. کسی که با الهام از طبیعتِ بیابان خشک آریزونا، توانسته یک تکه از بهشت سبز و باطراوت را بیافریند.

فرانک لوید رایت، معمار، طراح داخلی و نویسنده آمریکایی است که بیش از هزار بنا و سازمان طراحی کرده و پانصد ساختمان را کامل کرده.

معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت

ویژگی کار او برقراری هماهنگی و توازن بین عادت‌های انسانی و طبیعت در کارهایش بود. او اسم این فلسفه را «معماری اُرگانیک» یا «طبیعت‌وار» گذاشت؛ یعنی هماهنگی را بین انسان و طبیعت به حدی رساند که ساختمان و محیط با هم ترکیب شوند.

یکی از نمونه‌هایی که او براساس این فسلفه ساخته،‌ خانه تابستانی «تلییزین وست» در آریزوناست که لوید رایت در سال ۱۹۳۷ طراحی کرده. فرانک لوید رایت موقع طراحی این ساختمان گفته بود آریزونا به معماری اختصاصی خودش احتیاج دارد. او همیشه علاقه داشت از مصالح محلی و طبیعی استفاده کند و مثل بسیاری از معماران آن سال‌ها بتون و مصالح ساختمانی را از مسافت‌های طولانی و جاده‌ها حمل نکند تا به محل برسد. دیوارهای «تلییزین ‌وست» با صخره‌های محلی آریزونا و ترکیب‌بندی چوب ساخته شده و شیشه‌های بزرگ و عریضی دارد که نور خانه را تامین می‌کند. از هر طرف به این ساختمان نگاه کنید، شکل و کاربرد جدایی دارد.

معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت

معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت

یکی دیگر از بهترین نمونه‌های طراحی او که این نگاه و بینش را در خود دارد «خانه‌آبشار» است؛ خانه ای که فرانک لوید رایت آن را در سال ۱۹۳۵ با کمترین دخالت در محیط طبیعی و بیشترین استفاده از صخره‌ها و سنگ‌ها به عنوان مصالح ساختمانی ساخت. این خانه در پنسیلوانیای آمریکا به عنوان یکی از برجسته‌ترین و زیباترین ساختمان‌ها در تاریخ معماری محسوب می‌شود که با آبشار ترکیب شده و با همان سنگ و آجر و چوبی که در طبیعت بوده، ساخته شده.

معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت

«خانه روبی» در شیکاگو هم یکی دیگر از طراحی‌های این معمار خوش سلیقه است که به عنوان یکی‌ از برترین آثار معماری قرن بیستم آمریکا نام‌گذاری شده.

معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت

موزه گوگنهایم نیویورک با معماری دایره‌ای و بی‌ضلع، آن‌هم درست وسط شلوغی و ازدحام جمعیت در نیویورک، با المان‌های اختصاصی فرانک لوید رایت،‌ سال‌هاست که خودش به تنهایی یکی از بخش‌های اصلی توریستی شهر محسوب می‌شود.

معماری ارگانیک،معمار،فرانک لوید رایت

از فرانک لوید رایت یک بنا هم در ایران وجود دارد. در مهرشهر کرج «کاخ مروارید» با طراحی او و توسط بنیادش ساخته شده.. سال‌ها پیش…

خودش جایی گفته ساختمان‌ها را از آستین‌اش در می‌آورد. از دید او هر معماری خوبی باید برای زمان خودش مثل یک قطعه شهر باشد، شعری اصیل که شرایط همان روز و همان لحظه را داشته باشد.

فرانک لوید رایت در سال ۱۸۶۷ به دنیا آمد و در سال ۱۹۵۹ در فینیکس آریزونا درگُذشت.

در سال ۱۹۹۱ او از طرف موسسه معماری آمریکا، به عنوان بزرگ‌ترین معمار تمام دوران آمریکا شناخته شد.


مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir

مشاوره معماری

برای اینکه فضای زیبا و کارآمد داشته باشید می توانید از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید

02122901905
Web Statistics