۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : چهارشنبه , ۱۳۹۲/۰۲/۲۵ ۱۱:۱۸

مرکز گردهمایی بزرگ کلمبوس :

شاخصترین ساختمان در معماري فولدینگ است.
در ایالت اهایو امریکا ، توسط ( Columbus Convention Center ) سایت مرکز گرد همایی کلمبوس پیتر آیزیمن طراحی شده و نمایانگر ایده افقی گرایی است .
1990 ) موضوع اشاره شده ، در فوق را به صورت - آیزنمن در طرح خود براي مرکز گردهمایی کلمبوس ( 92 کالبد معماري نشان داده است.به طور کلی در اکثر شهرهاي آمریکا ساختمانی به نام مرکز گردهمایی وجود دارد.
در این نوع ساختمان ها به صورت مستمر سخنرانی ها و نمایشگاه هاي مختلف از طرف اصناف و نهاد ها گوناگون که موقعیت محلی ، ملی و یا بین المللی دارند برگزار می شود.

مرکز گردهمایی کلمبوس در شمال مرکز شهر کلمبوس و در واقع در مرز بین مرکز شهر و قسمت هاي شمالی شهر قرار دارد.در سمت غرب ساختمان هاي استریت که یکی از دو خیابان اصلی شهر است عبور می کند و از جنوب تا شمال و مرکز شهر را به یکدیگر متصل می کند. از سه طرف دیگر سایت ، بزرگراه هاي سرتاسري و خطوط راه آهن عبور می کنند و پل هاي چند طبقه متعدد در اطراف سایت این خطوط را به یکدیگر متصل کرده است.به عبارتی در غرب سایت مهمترین مسیر ارتباطی محلی و داخل شهري ، و در سه طرف دیگر سایت خطوط ارتباطی داخل و بین شهري قرار دارد.(شکل 1و2)

گردهمایی بزرگ کلمبوس ، کلمبوس ، معماری فولدینگ
گردهمایی بزرگ کلمبوس ، کلمبوس ، معماری فولدینگ

تصمیمات اتخاذ شده و یا اطلاعات کسب شده در گردهمایی هاي داخل این ساختمان از طریق خطوط تلفن، فاکس و اینترنت و همچنین مطبوعات و رسانه ها ي مختلف به سراسر کشور منتقل می شود.لذا از یک طرف این ساختمان مرکز تبادل اطلاعات است و لایه هاي مختلف ارتباطی از این مرکز این اطلاعات را به مناطق و مراکز مختلف منتقل می کنند.از طرف دیگر این راه هاي ارتباطی از چهار طرف این ساختمان عبور می کنند.
لایه هاي مختلف ساختمان در حالت افقی با موقعیت همسان در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و مجموع این لایه ها مرکز گردهمایی کلمبوس می باشد.
نکته حائز اهمیت دیگر در طرح آیزنمن این است که ساختمان داراي یک دوگانگی در مقیاس است که به هر دو آن ها بدون ارجحیت یکی بر دیگري توجه شده است. یکی مقیاس بزرگ شهر است و از دید داخل برج هاي مرتفع مرکز شهر،این ساختمان مقیاسی در حد بزرگراه هاي اطراف خود دارد.همچنین از دید عابر پیاده در مجاور خیابان اصلی شهر ،مقیاس ساختمان خرد شده و مقیاس آن در حد مقیاس نسبتا کوچک ساختمان هاي محلی اطراف خیابان است. مرکز گرد همایی ساختمانی است که به علت داشتن سالن هاي مختلف کنفرانس مقیاس بزرگی دارد . ولی آیزنمن مقیاس نماي رو به خیابان ساختمان را خرد کرده تامقیاس آن باساختمان هاي مقابل تناسب داشته باشد .(شکل 3)
گردهمایی بزرگ کلمبوس ، کلمبوس ، معماری فولدینگ


آیزیمن می گوید : این سایت از چهار طرف توسط خیابان ها احاطه شده و این لایه هاي مختلف خطوط حمل نقل چهار طرف سایت من را احاطه کرده اند . از طرف دیگر در این ساختمان هر ساله کنفرانس ها ، سخنرانی ها و اجلاس ها ي مختلفی برگزار می شود و اطلاعاتی که از اینجا کسب می شود با خطوط مختلف الکترونیک به نقاط مختلف امریکا و دنیا مخابره می شود.
پس اینجا دو سري چند لایگی وجود دارد .
1- لایه هاي خطوط ارتباطی حمل و نقل
2- لایه هاي خطوط ارتباطی الکترونیکی .
من این لایه ها را بر روي هم نمایش داده ام . بنابراین شکل من بیگانه از سایت نیست و آنرا از بطن خود سایت و عملکرد ساختمان بیرون کشیده ام . ایده طرح متعلق به سایت است و هدف آن بودکه به شکل هنرمندانه به آیزنمن این چند لایگی خطوط اطلاعاتی و راه هاي ارتباطی در عصر ابر رسانه ها را در ساختمان خود به صورت کالبدي به نمایش گذارده است. لایه هاي مختلف ساختمان در حالت افقی ، به صورت همتراز و با موقعیت همسان در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و مجموع این لایه ها کلیت واحدي را به نام مرکز گردهمایی کلمبوس تشکیل داده اند.

تعداد بازدید : ۱۳۸۸۳
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
نمایشگاه Nicoletti Associati

نمایشگاه Nicoletti Associati

طراحي مساجد جدید

طراحي مساجد جدید

معماری زمینه گرا: طراحی مدرسه روستایی بعد از زلزله ی تایلند

معماری زمینه گرا: طراحی مدرسه روستایی بعد از زلزله ی تایلند

 چگونه می توانیم به بهترین نحو حیاط خلوت ویلای خود را طراحی کنیم؟

چگونه می توانیم به بهترین نحو حیاط خلوت ویلای خود را طراحی کنیم؟

پروژه های منتخب جایزه آقا خان 2016

پروژه های منتخب جایزه آقا خان 2016

طراحی و معماری ویلا آلتونا

طراحی و معماری ویلا آلتونا

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی دفتر کار اداری

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی و معماری داروخانه
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir