۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : دوشنبه , ۱۳۹۱/۰۹/۲۰ ۱۵:۲۵


با ساخت یک بناي بلندمرتبه در خیابان میرزا کوچک‌خان جنگلی در تهران، حریم خیابان ادیان ابراهیمی شکسته شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از کمیته‌ی پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، خیابان 30 تیر و میرزا کوچک‌خان جنگلی تهران، از مهم‌ترین خیابان‌های ایران و جهان محسوب می‌شوند که مكان‌هاي مذهبی ادیان کلیمی، مسیحی، زرتشتی و مسلمان در آنجا كنار يكديگر قرار گرفته‌اند. قرار گرفتن این بناها که علاوه بر مذهبی بودن، جلوه‌ای تاریخی و ملی نیز دارند، باعث شده است که این خیابان با بافتی فرهنگی، تاریخی و مذهبی به‌عنوان خیابان ادیان ابراهیمی جهان در ایران معروف شود.


نیایشگاه زرتشتیان (آدریان) یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی خیابان میرزا کوچک‌خان جنگلی است که در ضلع شمالی مدرسه‌ی فیروزبهرام قرار دارد و همزمان با آغاز دهه‌ی فجر در سال 1381 با شماره‌ي 7442 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این بنا از نظر معماری یکی از مهم‌ترین آثار فاخر شهر تهران محسوب می‌شود و معماری آن برگرفته از معماری آتشگاه یزد است.


در چند روز گذشته، در کنار این اثر و در حریم مدرسه‌ي فیروزبهرام و کلیساي حضرت مریم (س) که هر دو این آثار نیز در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند، سازه‌ای بلندمرتبه در حال ساخت است که باعث شکسته شدن حریم درجه‌ي یک اين سه آثار ثبتی شده و به منظر این آثار و خیابان ادیان آسیب مي‌زند.


براساس پیگیری‌های كميته‌ي پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، متاسفانه این اثر، حریم ثبتی از سوی سازمان میراث فرهنگی ندارد و در مدیريت‌های گذشته بيش از دو سال پيش، اجازه‌ي ساخت‌وساز از سوی اداره كل میراث فرهنگی و گردشگري تهران برای ساخت این سازه‌ي بلندمرتبه صادر شده است. اين در حالي است كه مجوزهای ساخت‌وساز میراث فرهنگی استان تهران محدودیت اعتبار به مدت دو سال دارند و با توجه به پايان يافتن اعتبار اين مجوز، باید از طريق شهرداری منطقه‌ي 12 و گرفتن استعلام دوباره از اداره‌ي ميراث فرهنگي اقدام مي‌شد که متاسفانه این کار انجام نشده و اکنون یک سازه‌ي بلندمرتبه بدون اجازه‌ي اداره‌ي میراث فرهنگی استان تهران در کنار این آثار در حال ساخت است.


یگان حفاظت و معاونت حفظ و احیاي اداره کل میراث فرهنگی تهران در یک‌ماه گذشته نامه‌هایی را به محمدباقر قالیباف ــ شهردار تهران ــ نوشته و خواستار توقف ادامه‌ي ساخت اين سازه شده است؛ ولی شهرداری مدت‌دار بودن مجوزهای اداره‌ي میراث فرهنگی را برای ساخت‌وساز در بافت و آثار تاریخی، بی‌معنی قلمداد كرده و در پاسخ گفته است: مجوز ساخت‌وساز در کنار اثر ثبتی آدریان در گذشته از سوی این اداره کل صادر شده است و به همین منظور نیاز به تمدید اعتبار مجوز پس از دو سال از سوی اداره کل میراث فرهنگی نيست.


در اين وضعيت باز هم شاهد شكسته شدن حریم آثار تاریخی شهر تهران توسط مدیریت شهری هستيم، تا هویت چندین و چند صد ساله‌ي تهران رو به نابودی برود. در اين ميان، مواردي نيز برعهده‌ي سازمان میراث فرهنگی است، بر اين اساس كه باید تکلیف مجوزهای خلاف قانون اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در مدیریت‌های گذشته مشخص و این مجوزها باطل شوند تا دیگر شاهد چنین تخریب‌ها و شکسته شدن حریم آثار تاریخی نباشیم.


براساس اين گزارش، چندی پیش نیز حریم خانه ـ موزه‌ي مقدم به‌عنوان گران‌ترین خانه ـ موزه‌ي جهان در ایران به همین صورت شکسته شد و تا کنون این موضوع در کش‌وقوس‌های دادگاه بین شهرداری و میراث فرهنگی شهر تهران مسکوت مانده است.
تعداد بازدید : ۲۱۸۳
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
گالری تصاویر

گالری تصاویر

خطرناک ترین جاده ها و مسیرهای دنیا به روایت تصویر

خطرناک ترین جاده ها و مسیرهای دنیا به روایت تصویر

نمایشگاه عکس ˝آبی آسمان˝

نمایشگاه عکس ˝آبی آسمان˝

تيم‌ملي‌فوتبال ساحلي ايران قهرمان شد

تيم‌ملي‌فوتبال ساحلي ايران قهرمان شد

گروه شیمیزو و تلاش برای ساخت اولین شهرزیرآبی جهان

گروه شیمیزو و تلاش برای ساخت اولین شهرزیرآبی جهان

 10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

10 عدد معروف و معانی پنهانی آن‌ها

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir