۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : چهارشنبه , ۱۳۹۱/۰۹/۰۸ ۱۲:۰۶
معماری دینامیک-معماری داینامیک
تحریریه معماری آرل
معماری ديناميك
ديناميك در فيزيك به معناي حركت است . در معماري نيز ديناميك به عنوان يك سبك و هم به عنوان يك پديده خارق العاده مطرح مي شود . ساختمانهايي كه دائما در حال حركت و تغييرند و در عين حال شكل خود را براي انطباق با تصورات انساني تغيير مي دهند ، اندام ها و اشكالشان تغيير مي كند تاهمخواني بهتري به افكار و تخيلات ما و همچنين طبيعت داشته باشد . بناهاي ما در معرض خورشيد و باد هستند ، بنابراين طبيعت به تنهايي تمام انرژي مورد نياز را به ساختمان مي دهد . اين ساختمانها جهت حركت خورشيد را تعقيب مي كنند ( سازگاري با محيط طبيعي ) . بنابراين همساز شدن با طبيعت باعث مي شود اين بناها انرژي مورد نياز خود را تامين كنند .
در اين سبك از معماري با چرخش 360 درجه اي ، چشم اندازي باز و ديد گسترده و عميق از جهان طبيعت آينده و زندگي دريافت مي شود .بناهاي معماري ديناميك دائما در حال تعديل و تغيير در شكل و كالبد خود است .
در اين بناها هرطبقه به صورت مجزا در حال چرخش است . و همزمان با آن فرم كلي بنا در حال تغيير و تحول است و نماهاي متفاوت از زواياي متفاوت را به ارمغان مي آورد . اين رويكرد جديد ، در واقع نوعي قالب با معماري معاصرهاست كه تا به حال تمام اتفاقات آن را براساس قانون گرانش زمين بوده است و به عبارت ديگر بينش و ديدگاه جديد اين سبك معماري بر اساس مجموعه نيروهاي محرك پايه ريزي شده كه درواقع معماري سنتي كه تاكنون بر اساس ثقل و جاذبه استوار بوده است را به چالش مي كشد . معماري ديناميك سمبل فلسفه جديدي بوده كه سيماي شهرها و ايده زندگي ماراتغيير خواهد داد. از اين به بعد بناها و ساختمان ها داراي بعد چهارم مي شوند كه همان زمان است . پس ديگر فرم آنها به اجسام صلب و سخت محدود نمي شود و بناها داراي رويكرد و گرانشي نوين و انعطاف پذير خواهند شد و در نتيجه شهرها سريع تر از آنچه تصور مي كنيم تغيير خواهند كرد .
با اين معماري نوظهور خانه هايي كه ما در آن زندگي مي كنيم و نحوه زندگي ما شروع به تغيير اساسي مي كند و ساختمان ها ديگر محصول افكار فسيل شده و قديمي معماران نخواهند بود . بلكه تبديل به بناهايي مي شوند كه در حال دگرگوني هستند و دائما براي ما چشم اندازها و تجارب جديدي همراه با زمان را به ارمغان مي آورم درنتيجه قلم معماران نمي تواند محيطي را بر ما تحميل كند ، هرساختمان داراي نوعي آزادي ، اختيار و خاستگاه خاص خود مي شود . روشهاي پيشرفته ساخت و توانايي توليد انرژي توسط خود بنا كه همان خودكفايي درتوليد برق است دوفاكتور و ويژگي شاخص در معماري ديناميك مي باشد .

دو ويژگي شاخص درمعماري اين بنا :

1. نحوه ساخت
2. خودكفائي در توليد انرژي

اين سبك معماري در چگونگي ساخت نيز داراي نوآوري است . درواقع ساخت نيز داراي نوآوري است . در واقع اولين ساختماني است كه دركارخانه و بدون سايت ساخته مي شود ( به جز هسته مركزي بتني ساختمان )كه در محل بنا واقع مي شود و قطعات پيش ساخته و واحدهاي پيش ساخته به هسته الصاق مي گردد . اين اجزا ( لونيت ها ) با استاندارد كيفي بالا دركارخانه ساخته مي شود و تمام لوله كشي ها ، سيم كشي ها ، سيستم تعويه و نازك كاري آن انجام مي شود كه خود مزيتي بزرگ محسوب مي گردد . جون در اين روش نازك كاري داراي كيفيت بالايي است و همچنين لونيت ها در سايت به هسته بتني متصل مي شود به تعداد كمتري كارگر ساختماني در سايت نياز است درنتيجه تلفات جاني و صدمات كمتري دارد .
تعداد كارگران ساخت مورد نياز از 2000 كارگر به 90 نفر كاهش مي يابد همچنين در مخارج و زمان ساخت ساختمان صرفه جويي مي شود . بنابراين اين روش داراي تضمين صرفه جويي 20 درصدي در هزينه هاست كه تاثير عظيمي در ساخت و ساز جهاني خواهد داشت . در حقيقت سه ويژگي خاص معماري ديناميك يعني تغيير شكل ، روشهاي پيشرفته توليد صنعتي قطعات و خودكفايي بنا در توليد انرژي ، مي تواند مزاياي بسيار زيادي در سطح ساخت و ساز جهاني به دنبال داشته باشد . در داخل اين بناها از سيستم دي كنترل الكتريكي و طراحي داخلي و مبلمان بسيار لوكس استفاده خواهد شد .
در واقع در يك برج گردان كارخانه 90 درصد كارها در كارخانه ها انجام مي شود ورودي هسته مركزي در سايت مونتاژ و هزينه تمام شده آن 23% كمتر از روشهاي متداول امروزي ساخت و سا ز در محل بناست. و به جاي 2000 نفر 700 نفر در كارخانه در شرايط مطلوب كارمي كنند و 90 نفر هم در سايت كار مونتاژ را انجام مي دهند .3. خودكفايي در توليد انرژي الكتريكي :
در اين نوع از معماري توربين هاي بادي كه به صورت افقي بين طبقات نصب مي شود بهره مي برند كه علاوه بر تامين برق كل ساختمان برق مورد نياز چندين ساختمان مجاور و در مقياس خودش را نيز فراهم مي كند .
اين بناها متغير قادر به تامين دروني الكتريكي خود خواهند بود و توربين هاي بادي به همراه پانل هاي خورشيدي با استفاده از باد و نورخورشيد درون ايجاد هرگونه الودگي تمام انرژي مورد نياز خود را فراهم مي كنند كه ارزش آن در سال معادل 7 ميليون دلار خواهد بود .
هرتوربين مي تواند 3% مگاوات برق توليد كند مثلا باتوجه به وجود 4 هزار ساعت باد سالانه در دبي ،‌بهترين هاي استفاده شده در بنا مي توانند 1200000 كيلووات ساعت انرژي توليد كنند . باتوجه به اينكه مصرف متوسط انرژي هرخانواده 24 هزار كيلووات ساعت تخمين زده مي شود . هر توربين مي تواند انرژي 50 خانواده را تامين كند .


پايه گذاري معماري ديناميك :

باشروع كارهاي ساختماني اولين بناي متحرك توسط معمار ايتاليايي تبار ديويد فيشر عصر تازه اي در معماري آغاز مي شود به نام عصر معماري ديناميك
فيشر 58 ساله كه داراي مدرك دكتراي افتخاري كازا از موسسه پروديو در دانشگاه كلمبيا از نيويورك است مي گويد : او حتي وقتي يك پسر بچه ي كوچك بوده اين افكار را در ذهن خود داشته است . او به ياد دارد روزي كه مادرش او را به اطراف درياي مديترانه براي تعطيلات برده و از او پرسيده بود كه كجا مي خواهد زندگي كند ، او درست در همان موقع دريافته بود كه نمي خواست در مكان معيني زندگي كند يا در جايي كه زندگي خواهد كرد محصور نباشد.
پس از همانجا بود كه نظريه زندگي در يك مكان ولي داشتن منظره هاي مختلف شكل گرفت فيشر مي گويد " من هميشه معتقد بودم كه معماري بايد بخشي از زندگي باشد ، پس من دنبال وجه و بعد چهارم مي گشتم كه زمان است . اين داراي هما ن فضا و مكان است رو به منظره هاي مختلف .

او به فلورانس رفته بود تا يك هنرمند شود و وقتي حركت دوره رنسانس ( تولد دوباره هنر و فرهنگ ) شروع شد او با درجه افتخاري از دانشگاه فلورانس در سال 1976 فارغ التحصيل شد . سپس در همان دانشگاه معماري را تدريس كرد . فيشر ميگفت كه طرح او به مستاجران اجازه استفاده نوعي آسانسور مخصوص را خواهد داد كه بتوانند ماشينشان را در طبقه فوقاني ساختمان يا هركدام طبقه اي كه در اشتغال خود دارند پارك كنند . اين ساختمان قابليت فهم حداقل سه زبان انگليسي ، ايتاليايي و عربي را خواهد داشت.
 
تحریریه معماری آرل
منبع: https://www.arel.ir
تعداد بازدید : ۶۰۸۵
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
معماری بیومیمتیک (Biomimetics) راهکاری برای آینده پایدار

معماری بیومیمتیک (Biomimetics) راهکاری برای آینده پایدار

بررسی جایگاه و تأثیر سمفونی رنگ و نور در معماری پسامدرن کتابخانه­ ها/ سمیه آخشیک

بررسی جایگاه و تأثیر سمفونی رنگ و نور در معماری پسامدرن کتابخانه­ ها/ سمیه آخشیک

اهمیت طراحی داخلی خانه برای کودکان مبتلا به اوتیسم

اهمیت طراحی داخلی خانه برای کودکان مبتلا به اوتیسم

در آمیختگی اتمسفر فضای معمارانه در سینما ، به مناسبت روز سینما

در آمیختگی اتمسفر فضای معمارانه در سینما ، به مناسبت روز سینما

معماری حواس!

معماری حواس!

"خانه ای برای مردن" تلفیقی از هنر و معماری

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir