۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶


تحریریه معماری آرل
افزایش جمعیت شهری و نیاز به محل سکونت و کار در شهرها و بخصوص شهرهای بزرگ افزایش تراکم و افزایش ارزش املاک را به دنبال دارد. این افزایش ها عموماً باعث توسعه عمودی شهرها و افزایش طبقات ساختمان ها در بالا و زیر همکف می شود. افزایش طبقات ساختمان ها از یک طرف مدت ساخت را افزایش می دهد و از طرف دیگر نیاز به فضاهای شهری برای حمل و نقل، تخلیه و جابجایی مصالح و اجرای عملیات ساختمانی را افزایش می دهد. ساخت و ساز وسیع و حجیم در مناطق شهری اثر جدی بر ایمنی، محیط زیست و زندگی روزمره ساکنین این مناطق می گذارد.

برای دانلود مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
یکی از راه های توسعه ساختمان سازی، رویکرد جدی به اجرای صنعتی ساختمان ها می باشد. صنعتی سازی به روش یا روش هایی که میزان استفاده از منابع انسانی، مواد اولیه و سرمایه را در راستای پاسخ دهی به نیاز مسکن جامعه و بهره وری اقتصادی با بکارگیری فن آوری های نوین که در یک ساختار منظم و مدولار، تشکیلات یافته و منسجم بطور کارا عمل کند، گویند. این امر از طریق فراهم آوردن شرایط فنی لازم با گسترش کارخانجات تولید صنعتی ساختمان، بالا بردن سطح دانش نیروی انسانی ماهر و بکارگیری فنون نوین و ابزار و امکانات اجرای ساختمان میسر است.  

برای دانلود مبحث یازدهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...
 

تحریریه معماری آرل
این مجموعه، ویرایش چهارم مبحث دهم مقررات ملی ساختمان با عنوان طرح و اجرای ساختمان های فولادی است و هدف آن ارائه حداقل ضوابط و مقرراتی است که با رعایت آنها شرایط ایمنی، قابل بهره برداری و پایایی سازه های موضوع این مبحث فراهم شود. هدف از این ویرایش، آسان سازی استفاده، به روز کردن ضوابط و مقررات، افزودن برخی ضوابط تکمیلی به ویژه در فصل الزامات طراحی لرزه ای برای کاربرد گسترده تر و رفع برخی ابهامات و کمبودهای اصلی و ویرایش فنی و ادبی آن و نیز صرفه اقتصادی در طراحی و اجرای ساختمان های فولادی بوده است. 

برای دانلود مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
توسعه مداوم طرح های عمرانی و حجم بزرگ سرمایه های دولتی و خصوصی که هر سال در کشور صرف انجام عملیات ساختمانی می شود اهمیت تدوین، بروزرسانی، ترویج مقررات ملی ساختمان را آشکار می سازد. با توجه به اهتمام جدی دفتر امور مقررات ملی ساختمان جهت بازنگری و برزو نمودن مباحث، کمیته مبحث نهم بعد از تدوین آخرین ویرایش مبحث در سال 1388، از سال 1391 مجدداً ارزیابی و بازنگری مطالب را آغاز نمود که خوشبختانه در خرداد ماه 92 پیش نویس و ویرایش جدید این مبحث آماده شد. 

برای دانلود مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
استفاده از مصالح بنایی در اجرای ساختمان ها از دیر باز در ایران رواج داشته است. اکثر ساختمان های موجد در کشور خصوصاً در شهرهای کوچک، بخش ها، روستاها و همچنین در بافت های فرسوده و قدیمی کلان شهرها از نوع مصالح بنایی می باشد. آسیب پذیری قابل توجه این ساختمان ها در زمین لرزه های گذشته با عنایت به عدم رعایت صحیح ضوابط فنی، اهمیت تدوین بروزرسانی، تروزیج مقررات ملی ساختمان را آشکار می سازد.

برای دانلود مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان پی و پی سازی برای اولین بار در مرداد ماه 1369 منتشر شد. از آنجا که اساساً موضوع مهندسی ژئوتکنیک به علت پیچیدگی ها و عدم شناسایی هایی که در زمین موجود است، مانند سایر گرایش های مهندسی عمران در چهارچوب آیین نامه و مقررات به راحتی نمی گنجد. متن اولیه این مبحث، مختصر و در حد بیان تعریف شده است. در ویرایش بعدی که در سال 1388 ممتشر شد، علیرغم گسترش قابل توجه مطالب نسبت به ویرایش قبلی، اعداد و ارقام محدوده های طراحی مانند ضرایب اطمینان و حدود مجاز بهره برداری ارائه نگردید.

برای دانلود مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
این مبحث حداقل الزامات بارگذاری برای طراحی ساختمان ها و سایر سازه های موضوع این مقررات را تعیین می نماید. بارها و ترکیبات بار اختصاص داده شده که هماهنگ با یکدیگر تعریف شده اند، برای استفاده در روش های طراحی متفاوت بیان شده اند. شرایط آزمایشگاهی مورد استفاده برای اثبات ظرفیت عملکردی اعضای سازه ای و غیر سازه ای و اتصالات مربوطه تحت بارگزاری مورد نظر، بایستی به نحوی باشد که به درستی نمایانگر مصالح، هندسه، شرایط ساخت، شدت بارگزاری و شرایط مرزی پیش بینی شده برای سازه باشد.

برای دانلود مبحث ششم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
مجموعه پیش رو ویرایش چهارم مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان با عنوان مصالح و فراورده های ساختمانی می باشد و هدف از تدوین آن ارائه مشخصات فنی مواد، مصالح و فراورده های ساختمانی به منظور حفظ ایمنی، بهداشت، محیط زیست، دوام مناسب و صرفه اقتصادی در ساختمان است. با توجه به اهمیت مواد و مصالح و فرآورده های ساختمانی در صنعت ساختمانی و پیشرفت های اخیر در تولید فرآورده های جدید و کاربرد آن ها در سیستم های جدید ساختمانی و تدوین استانداردهای جدید، ویژگی ها و مشخصات فنی مصالح، تهیه ویرایش جدید در دستور کار قرار گرفت.

برای دانلود مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
این مجموعه ویرایش دوم مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان با عنوان الزامات عمومی ساختمان است. هدف از این ویرایش، آسان سازی استفاده و دسترسی به مقررات مورد نظر فصول مختلف، افزودن برخی ضوابط تکمیلی برای کاربرد گسترده تر و رفع برخی ابهامات و کمبود های اصلی و ویرایش فنی و ادبی آن بوده است.

برای دانلود مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...

تحریریه معماری آرل
مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در مورد حفاظت ساختمان در مقابل حریق می باشد. اجرای تأسیسات برقی و مکانیکی در ساختمان، استفاده از مصالح سوختنی، توسعه شبکه های انرژی، برق و گاز و به کارگیری تجهیزات گوناگون سبب افزایش احتمال آتش سوزی در ساختمان ها شده است و به همین دلیل توجه بیشتر به موضوع حفاظت ساختمان در برابر حریق، امری الزام و اجتناب ناپذیر محسوب می شود.

برای دانلود مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، با آرل در ادامه همراه باشید...
مجموع ۲۲ رکورد - در ۳ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی دفتر کار اداری

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی و معماری داروخانه
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir