معماری آرل

اشتیاق تئوریک و استراتژی های طراحی در آثار هشت معمار معاصر

اشتیاق تئوریک و استراتژی های طراحی در آثار هشت معمار معاصر
نویســـــــــــــــنده :  رافائل مونئو
ناشــــــــــــــــــــر :  انتشارات کتابکده کسرا، مشهد
ســــــال نشــــــــر :  1390 - فارســی
متـــــرجــــــــــــــم : ایمان رئیسی و حسام عشقی صنعتی
مقدمه همواره معتقد بوده ام که مدارس معماری باید به چشم انداز معاصر توجه کنند، به معمارانی که همچنان قهرمانان کتب اصلی اند. بنابراین اوایل دهه ی نود م. بود که به دانشجویان مدرسه معماری هاروارد درسی را پیشنهاد کردم که درباره ی آثار معماران معاصر بود. من همچنان به آثار بعضی از این [معماران] بزرگتر [از من] یا استادِ من فکر می کنم. همه از همکاران و دوستانی اند که تحسین شان می کنم. این کتاب تالیفی از آن سخنرانی ها است. آثار استرلینگ، ونتوری و اسکاتبراون، روسی، آیزنمن، سیزا، گری، کولهاس، و هرزوگ و دِ مورن با دقت تحت عنوان "اشتیاق تئوریک و استراتژی های طراحی" ارزیابی شده اند. از واژه ی "اشتیاق" استفاده می کنم، چون مطالعه ی معماری در زمان حال در مسیری پیش رفته است که به دراندیشیدن و مباحث نقادانه نزدیک تر شده است تا هرگونه علاقه ای به ساختن تئوری سیستمی. کتاب پیچیدگی و تضاد در معماری رابرت ونتوری به این [بحث] شهادت خواهد داد. کتاب نوعی آزمون نیش دار است که به اندیشه‌های انتقادی هدایت می-شود؛ به‌عنوان نمونه، این [کتاب] نوعی رساله‌ی تئوریک یا بیانی شخصی از اشتیاق تئوریک است، و نه نوعی تئوری. در نقطه مقابل، معماریِ شهر آلدو روسی، نمایشی است از فردی، که دارای علاقه‌ی زیادی به اصول شهری است، که با روان پالایی شخصی رهاشده ای پایان یافته است.در این نقطه از تاریخ ما به کتاب روسی احترام می گذاریم، نه زیاد به خاطر همکاری اش در توسعه‌ی تئوری، بلکه برای ایده‌های بسیار شخصی اش، این تمثیلی است از معماری که از واژگان هم استفاده می کند. 


کتاب معماری،اشتیاق تئوریک و استراتژی های طراحی در آثار هشت معمار


روشهای اجرایی ساختماندانلود کتابروشهای اجرایی ساختمان،کتاب روشهای اجرایی ساختمان

نام کتاب : روشهای اجرایی ساختمان
نام نویسنده : محسن دريس زاده
زبان : پارسی
تعداد صفحه : 68
قالب : PDF
حجم : 938 KB

ادامه ی مطلب...

دیتیلهای ساختمانی و روشهای اجرای آن

نام کتاب : دیتیلهای ساختمانی و روشهای اجرای آن
نام نویسنده : مهندس مزدک اسفندیاری
زبان : پارسی
تعداد صفحه : 458
قالب : PDF
حجم : 14 MB

ادامه ی مطلب ...

عناصر و جزئیات ساختماندانلود کتاب عناصر و جزییات ساختمان،کتاب عناصر و جزئیات ساختمان

نام کتاب : عناصر و جزئیات ساختمان
نام نویسنده : سید فرهاد حسینی
زبان : پارسی
تعداد صفحه : 12
قالب : PDF
حجم : 490 KB

ادامه ی مطلب...

کتاب فن آوری های نوین ساختمانی
نام کتاب : کتاب فن آوری های نوین ساختمانی
نام نویسنده : مرکز تحقیقات و مسکن
زبان : پارسی
تعداد صفحه : 220
قالب : PDF
حجم : 15.3 MB

ادامه ی مطلب...

جستاری نو بر معماری اسلامی

این کتاب تالیف آقای مرتضی ملکی می باشد، این کتاب برای گروه معماران آرل ایمیل شد و متعاقبا در سایت برای دانلود رایگان قرار گرفته است.

دانلود کتاب جستاری نو بر معماری اسلامی

نظریه در معماری منظر

نظریه در معماری منظر
نویســـــــــــــــنده :  سایمون سوافیلد
ناشــــــــــــــــــــر :  فرهنگ متین
ســــــال نشــــــــر :  1389 - فارســی
متـــــرجــــــــــــــم : دکتر محسن فیضی، دکتر مهدی خاک زند و مهندس سینا رزا
معرفی شده توسط: سوده نادری "دبیر بخش خبر"   1390/01/31
کتاب "نظریه در معماری منظر" گردآوری سایمون سوافیلد استاد رشتة معماري منظر در دانشگاه لينكلن، در نيوزلند مي‌باشد. این اثر توسط آقایان دکتر محسن فیضی، دکتر مهدی خاک زند و مهندس سینا رزاقی اصل ترجمه و با همکاری انتشارات فرهنگ متین به چاپ رسیده است. کتاب حاضر كه براي دانشجويان و دست‌اندكاران معماري منظر، معماري و برنامه‌ريزي تهيه گرديده، در واقع مرجع متون نظري در این حوزه محسوب مي‌گردد. این كتاب كه براي درك ارتباطات خاص ميان منظر و ساختارهاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي، اثري بسيار حياتي است، به خواننده يادآوري مي‌كند كه رشتة معماري منظر به طور عملي و نيز به طور صوري مي‌تواند چالش برانگيز باشد. اين كتاب درسي مقدماتي كه حاوي نظريات منظر در پنجاه سال گذشته است، در اصول اخلاق حرفه‌اي دانشجويان سهم بسزايي دارد. همكاران این اثر حاضر عبارتند از: مايكل هيو اليزابت مير جان. ديكسون هانت لاري اُلن ج. ب. جكسون هيدئو ساساكي برنارد لاسو آن ويتسون اسپرين كوين لينچ مارك تريب ايان مك هارگ پيتر واكر


کتاب معماری،نظریه در معماری منظر


بیست بنا که هر معماری باید بشناسد

نویســـــــــــــــنده :  سیمون آنوین
ناشــــــــــــــــــــر :  پشوتن
ســــــال نشــــــــر :  1390 - فارســی
متـــــرجــــــــــــــم : مسعود حبیبی، حسین محمدرسولی
معرفی شده توسط: سوده نادری "دبیر بخش خبر سایت اتود"   1390/02/15
کتاب حاضر مشخصاً به بسط و توسعه‌ی ایده‌های مطرح و نقد ترسیمات ارائه شده پرداخته است، ترسیمات به نمایش درآمده نیز همسو با ایده‌ها و تحلیل‌های مطرح شده شکل گرفته‌اند. البته ساختمان‌هایی که معماران می‌بایست آنها را به واسطه‌ی روانی عملکرد و پویایی فضای مطرح شده و همچنین تصمیمات صحیح اتخاذ شده توسط طراح بشناسند بیش از بیست عدد خواهد بود، مجموعه‌ی پیش‌رو اگرچه گوناگون است ولی انتخاب آثار به نمایش درآمده به شکلی اتفاقی صورت نپذیرفته؛ همه‌ی آنها به یک اندازه حائز ارزش نیستند، برخی آشنا و برخی دیگر کمتر شناخته شده هستند. تمامی زوایا و پیچیدگی‌های مطرح شده در ساختمان‌ها می‌توانند برای دانشجویان معماری و به طور ویژه سال‌های اولیه‌ی آموزش مطرح گردند. ارتباط این معیارها با یکدیگر به واسطه‌ی حضور انواع مختلفی از فضا در اثر مورد بحث شگل گرفته است، به طور کل آثار ارائه شده چیدمانی از فضا در معماری به شمار می‌آیند؛ چیدمانی که احساسی از خلق و مهندسی فضا را در کار معماری مطرح کرده‌اند. این کتاب همسو با آغاز به کار پروسه‌ی طراحی هر یک از پروژه‌ها تلاش داشته تا با اندیشه‌های موجود در لایه‌های زیرین اثر آشنا شود، تلاشی که مخاطب خود را (به کمک خلوص ترسیمات ارائه شده مانند واژگان) در مواجهه با اثر قرار داده است، و همواره مخاطب را با این سئوال که “من به عنوان طراح چه دخل و تصرفی می‌توانم در طرح صورت دهم؟” روبرو ساخته است تا بینشی متفاوت در داخل جریان طراحی و زبان مطرح شده در پروژه به خوانند بدهد.

کتاب معماری