۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

معماری آرل

امروزه با ازدیاد جمعیت شهرها، کشورها و ملیت های بسیار می کوشند هر یک خود را به نوعی در جهان مورد توجه قرار دهند و شاخصه ای برای تعیین هویت و سرزمین خود تعریف نمایند. جایگزینی برج آزادی با یک برج مخابراتی به کیفیت برج میلاد خیانت به هویت ملی و تفکرات اسلامی است.


"خیابان نامه" برنامه جدید رادیو فرهنگ است که روایتی مستند از خیابان‌های قدیمی تهران و سایر شهرهای ایران ارائه می‌دهد.

در گذشته‌ای نه چندان دور در تهران و خیلی شهرهای ایران بسیاری از شهروندان شب‌های تابستان روی پشت بام‌ها می‌خوابیدند و لابد لذت کاوش شبانه شگفتی‌های آسمانی صاف و بی‌غبار را خیلی‌ها روی بام خانه‌ها هنوز به یاد دارند. شاید امروز هم در شهرهایی که بنا‌ها هنوز گرفتار نوسازی‌های مرسوم نشده‌اند و پشت بامی برای خوابیدن باقی مانده و البته شرایط آب و هوایی نیز فراهم است؛ هنوز این سنت باقی مانده باشد.خیابان فردوسی که در دوران قاجار خیابان علاءالدوله نامیده می‌شد، یکی از خیابان‌های قدیمی شمالی- جنوبی تهران است. این خیابان از میدان توپخانه آغاز شده و پس از گذر از چهارراه اسلامبول به میدان فردوسی در شمال منتهی می‌شود و اویلن خیابان یک طرفه طهران قدیم است.

مسجد حاج ابوالفتح و حوزه فتحیه ، مسجدی از دوران ناصرالدین شاه قاجار، مسجدی که طلابی مثل شهید مطهری ، امامی کاشانی و … تربیت کرده، مسجدی که واعظانی مثل شیخ فلسفی، شیخ مروارید، شیخ احمد کافی و … داشته ، مسجدی که قیام ۱۵ خرداد برای اولین بار از آن شروع شد و به دست معمار بزرگ ایرانی استاد حسین لرزاده ایجاد شده است.

اولین همایش عمومی از همایش‌های فصلی همشهری معماری با موضوع "نقش مسابقات در پیش‌برد معماری" با تمرکز بر فستیوال جهانی معماری و با حضور شرکت کنندگان و فینالیست‌های ایرانی این جایزه، برگزار شد.


ترکیبی از احجام مکعب مستطیل با ارتفاع‌های متفاوت و بدنه‌هایی از بتن نمایان و آجر که بازشوهایی با تناسبات افقی در آن قرار گرفته است، کالبد ساختمان اصلی را تشکیل می‌دهند.هنر و معماری در يک محدوده ی زمانی و مکانی ساکن نخواهد ماند و برای درک و شناخت معماری امروز ايران بايد از معماری دوران پيشين آگاهی داشت تا بتوان آن را مورد ژرفکاوی قرار داد . ايرانيان در طول تاريخ پر فراز و نشيب فرهنگ خود ، پيوسته به آفرينش های هنری ديگر جوامع توجه هوشمندانه داشته اند و کوشيده اند از تجربه های آنان بهره گيرند .شهر یک اثرهنری بزرگ است که آفرینندگانی به وسعت خود و به تعدادجمعیتش دارد.

اگرمیخواهید احترام مدیران شهری را نسبت به مردم بسنجید، به مبلمان آن شهرنگاهی بیاندازید.

هدف طراحی شهری و مبلمان آن ایجاد محیطی خلاق و پرورنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند.

مبلمان شهري چیست ؟


هشتاد و یک سال پیش در روز 17 دی، برج طغرل شهرری به عنوان نخستین اثری که در فهرست میراث ملی قرار گرفته، ثبت شد با این حال هنوز معلوم در اینکه آیا اینجا مقبره طغرل بوده است، تردید وجود دارد. شهرری دارای قدمتی سه هزار ساله است و در اوستا نام آن همراه با چشمه های متعددش آورده شد است. در آن زمان، طغرل بیک اول (در زبان ترکی به معنای پرنده شکاری)، بنیانگذار سلسله سلجوقیان، ری را به عنوان پایتخت سلسله خود انتخاب و به ری جایگاه شکوهمندی اعطا کرد.


مديرکل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري مازندران در جلسه پيگيري ثبت قله دماوند که با حضور نمايندگان ادارات کل محيط زيست،منابع طبيعي و انجمن دوستداران دماوند برگزار شد، گفت: دماوند اولين اثر ملي طبيعي است که در ليست آثار ملي طبيعي ايران به ثبت رسيده و اکنون نيز در شرف ثبت جهاني است.


خانه زندنوابی یک قدم دیگر تا ویرانی‌ بیشتر راه ندارد. دیوارهای آن با بلدوزر فرو ریخته و جای آن را حفاظ ‌های آهنی قرمز گرفته‌اند. این حفاظ ها نشان از تخریب قریب الوقوع خانه را می‌دهند. تهرانی‌ها مدت‌هاست که منتظر مردن این خانه تاریخی برای همیشه هستند. خانه‌ای که می‌توانست مرکز هنری و فرهنگی شود.یک معمار مطرح کرد:
طرح جدید ساماندهی تهران سردرگمی ایجاد کرده است

یک معمار گفت: در طرح تفصیلی تهران که سال 1347 تهیه شد، ردپای اصالت‌ شهری وجود داشت؛ آن طرح سندی بود برای شهر تهران.
سپیده شفایی، در نشست هم‌اندیشی «تجربه تهران» در موزه‌ی هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد، با اشاره به وجود ویژگی‌های یک شهر کامل در تهران، اظهار کرد: من هنوز به طرح تفضیلی سال 1347 برای تهران بیشتر از طرح کنونی ایمان دارم. در آن طرح ردپایی از اصالت‌های شهری بود، سندی بود که به خود شهر تهران ربط داشت. اما طرح جدید ساماندهی تهران، در هر شهر دیگری می‌تواند اجرایی شود. این طرح هیچ ویژگی خاصی برای تهران ندارد، بیشتر یک سردرگمی ایجاد کرده است.

مجموع ۲۶۱ رکورد - در ۲۱ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی و معماری شیپ

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی ساختمان اداری و دفتر کار
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir