۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه آرل
تاریخ : يکشنبه , ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ ۱۳:۰۰

تحریریه معماری آرل

با ورود به دکوراسیون هر فضایی ابتدا قسمتی توجه شما را جلب می کند این قسمت می تواند شومینه باشد و یا کتابخانه، یا ممکن است مجسمه ای با ظاهری متفاوت باشد اما اگر در فضایی قرار گرفتید که چیزی توجه شما را جلب نکرد در این صورت اتاق یا به طور کامل فاقد نقطه کانونی مناسب می باشد و یا از عناصر مناسبی برای این ناحیه استفاده نشده است. نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی، لزوما مرکز اتاق محسوب نمی‌شود؛ اما، اغلب عنصری به‌شمار می‌رود که باتوجه‌به چیدمان فضا بلافاصله موردتوجه قرار می‌گیرد.

نقطه کانونی چیست و چگونه آن را در دکوراسیون خود انتخاب کنید؟

درتعریف نقطه کانونی در یک اتاق می توان گفت اساسا نقطه کانونی نقطه مرکز توجه در یک اتاق می باشد دقیقا قسمتی که دکور را تحت تاثیر قرار داده و همچنین می تواند خلق و خویی خاص و تاثیر احساسی متفاوتی در فضا ایجاد کند.به عنوان مثال، قرار دادن یک نقاشی پرتره درخشان روی دیوار که یک صحنه معروف از گذشته تاریخی را نشان می دهد می تواند هویت متفاوتی را در یک اتاق تعریف کند.

برخلاف تصور، نقطه کانونی یک اتاق حتما نباید المانی بزرگ و قابل توجه باشد در واقع  Focal Points کیفیت بصری المان هاست که این عناصر ممکن است ارزان قیمت اما دارای ارزش بصری بالایی باشند.

 نقطه کانونی یکی از اساسی ترین عناصر طراحی داخلی است. این نقطه اولین مکان چشم انداز بینندگان در بدو ورود به هر مکان است و تاثیر زیای در ذهن مخاطبین ایجاد می کند پس مطمئن شوید نقطه کانونی درستی را برای خانه انتخاب کرده اید برای این مورد با آرل همراه باشید....

برای شروع بهترین ویژگی فضا را برجسته کنید!

نقطه کانونی، به‌عنوان یکی از ارکان اصلی طراحی داخلی اولین چیزی است که بینندگان هنگام ورود به اتاق می‌بینند. در حالت ایده آل، اتاق های خانه شما یک نقطه کانونی داخلی دارند. در این صورت، اولین کار که باید انجام دهید این است که طراحی خود را به گونه ای انجام دهید که این ویژگی موجود را برجسته کند. این نیز باعث می شود که تصمیم گیری در مورد چیدمان اتاق را بسیار آسان تر نماید.

برخی از رایج ترین نقاط کانونی عبارتند از:

1-نمایش چشم اندازها از طریق پنجره انتخابی آسان و قدرتمند به عنوان نقطه کانونی است زیرا زیبایی بصری دیدن منظره و چشم انداز از مواردی است که توجه را به خوبی جلب می کند و با تنوع بصری حاصل از تغییر فصل ها و  ساعات مختلف شبانه روز ایده منحصر به فرد و مطلوبی به شمار می آید.

2-شومینه به خصوص هنگامی که روشن است و نشیمن خوبی در دکوراسیون ایجاد کرده است و یا با اکسسوری های هنری جسورانه تزئین شده باشد نقظه کانونی بسیار خوبی است.

3-قفسه بندی های داخلی و کتابخانه ها نیز می تواند به عنوان Focal Points استفاده شود.

4-سقف های کاذب در دکوراسیون نیز با طراحی مناسب و یا نورپردازی می تواند المانی جسورانه به عنوان نقاط کانونی محسوب شود.

5-یک دیوار لهستانی و یا دارای پترن ها و متریال هایی با ویژگی های متفاوت می تواند دیوار را به نقطه کانونی منزل تبدیل کنید.

6-آثار هنری یا آینه ها می توانند یک اتاق را به زیبایی تحت تاثیر قرار دهند برای اینکار اطمینان حاصل کنید که قطعه ای که انتخاب می کنید، به اندازه کافی بزرگ و قابل توجه هست و در صورت قرار گرفتن روی دیوار در تراز چشم قرارمی گیرد.

7-Backsplashes  آشپزخانه و حمام نیز با رنگ یا الگوی جسورانه می تواند ایده خوبی برای نقطه کانونی باشد.

8-بعضی مبلمان می تواند به عنوان یک نقطه کانونی خوب به کار رود برای این کار یک مبل مرکزی و یا بزرگتر که معمولا نقش موثرتری در دکوراسیون دارند و با ویژگی فضایی  و یا ظاهری متفاوت را انتخاب کنید.

برای انتخاب نقطه کانونی از داشتن بیش از یک نقطه کانونی در منزل اجتناب کنید و به یاد داشته باشید هر نقطه کانونی باید منبع روشنایی خود را داشته باشد تا بتواند آن را برجسته کند.

چند نکته برتر برای طراحی داخلی با نقاط کانونی

نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی، حکم ستاره‌ای درخشان را دارد که توجه افراد را به خود جلب می‌کند و هویت و شخصیت فضا را شکل می‌دهد. انتخاب و چیدمان درست نقطه کانونی، می‌تواند یک اتاق معمولی را به فضایی چشم‌نواز و دلنشین تبدیل کند. هنگامی که طراحی را شروع می‌کنید، نقطه کانونی را در آخر قرار ندهید؛ در غیر این صورت، این امر در طرح نهایی شما به‌عنوان یک ایده به ذهن خطور‌کرده به نظر می‌رسد.

الهام از طبیعت

با نقاط کانونی طبیعی کار کنید. اگر فضایی که طراحی می‌کنید، منظره زیبایی از طریق یک پنجره بزرگ (مثلا یک برکه) یا عنصری مانند شومینه (حتی اگر در حال حاضر کاربردی نباشد) دارد، مطمئنا باید آن را به‌عنوان نقطه کانونی خود مورد استفده قرار دهید.
به استقبال از محیط طبیعی بپردازید. این امر، می‌تواند منظره مطلوبی از یک برج بلند یا پنجره‌های شرقی/غربی باشد که صندلی ردیف اولی را برای تماشای طلوع یا غروب آفتاب به شما ارائه می‌دهد.

تاثیر نقطه کانونی بر پلان کف، چیدمان مبلمان و دکوراسیون

اجازه دهید نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی تصمیمات کلیدی در مورد کل پلان کف، چیدمان مبلمان، نورپردازی و سایر اجزای اصلی طراحی و مبلمان اتاق را هدایت کند. اگر نقطه کانونی شما از قبل واضح و جذاب است، می‌توانید عناصر اساسی را برای افزایش جذابیت آن‌ها و ارتقای حس اتاق به‌کار ببرید. این امر، می‌تواند شامل تزئینات پنجره یا قالب‌گیری باشد.
اگر اتاقی دارید که کاملا خسته‌کننده است، با چهار دیوار خالی و بدون نکته‌ای جالب، یک افزودنی کم‌هزینه مانند آثار هنری یا قفسه کتاب منحصربه‌فرد را امتحان کنید تا یک ویژگی به‌وجود آورید که به‌عنوان نقطه کانونی به‌کار رود.

با نورپردازی، دکوراسیون خود را متحول کنید!

روشنایی، عنصری از طراحی داخلی است که اغلب کم استفاده می‌شود و می‌تواند یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی کسل‌کننده را زنده کند یا یک اثر هنری را ارتقا دهد. همچنین با نور قابل‌تنظیم همچنین به‌راحتی حس اتاق را تغییر دهید؛ به‌سرعت از محیطی روشن و باز به بخشی تاریک و متمرکز بر روی شومینه یا منطقه نشیمن خاص بروید. این امر را می‌توان از طریق قرارگیری هوشمندانه و لایه‌بندی عمدی منابع نور متعدد، از جمله نورپردازی توکار و چراغ‌های نقطه‌ای انجام داد.

راه کم‌هزینه برای برجسته‌کردن آثار هنری و ایجاد نقطه کانونی

گاهی اوقات گزینه‌های شما برای تغییر فیزیکی چیدمان یک اتاق محدود است، به‌خصوص، اگر مشتری بودجه کمی داشته باشد یا فرصت‌های قابل‌توجهی برای ایجاد تغییرات ساختاری وجود نداشته باشد. استفاده از رنگ‌های متضاد برای برجسته‌کردن نقاشی‌ها یا سایر آثار هنری و ایجاد نقطه کانونی که فضای فیزیکی زیادی را اشغال نمی‌کند، راهی مطلوب است. این ایده در مورد کاغذدیواری، آینه، قاب‌های خالی، مصنوعات آویز و سایر وسایل تزیینی که می‌توانند نگاه شما را به خود جلب کنند؛ اما، هزینه زیادی ندارند نیز صدق می‌کند.

هیچ کاری انجام ندهید

حتی پیشرفت‌های کوچک نیز می‌توانند بر نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی تاثیر زیادی بگذارند. افزودن کمی رنگ یا جزئیات کوچک مانند قفسه کتاب، گیاه یا تزئینات شخصی می‌تواند تجربه حضور یک اتاق را بیشتر مشابه خانه خواهد ساخت و سایر تم‌های تزیینی را در سراسر خانه متحد می‌کند.

از تصمیم‌گیری آشکار اجتناب کنید

طراحان داخلی، عاشق خلاقیت هستند و تفکر خارج از چارچوب می‌تواند راهی عالی برای ایجاد تعجب و خوشحالی در مشتریان باشد. به‌عنوان‌مثال، استفاده از یک ویژگی منحصربه‌فرد از خانه به‌عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی، یا سکویی برای نمایش آینه یا کالای کلکسیونی، ممکن است نحوه درک کل اتاق را تغییر دهد.
منبع
https://foyr.com/learn/how-to-create-focal-point-in-interior-design/
 

تحریریه معماری آرل

منبع: freshome

تعداد بازدید : ۳۰۹۰
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
چرا باید معماران سفر کنند ؟

چرا باید معماران سفر کنند ؟

فضای معماری چگونه می تواند در تعامل با مردم زندگی کند؟

فضای معماری چگونه می تواند در تعامل با مردم زندگی کند؟

11راه برای اینکه  معمار بهتری شوید!

11راه برای اینکه معمار بهتری شوید!

معماری جیبی (۲) : سرزمین عجایب!!

معماری جیبی (۲) : سرزمین عجایب!!

مراکز تجاری فضاهای باز عمومی نیستند!

مراکز تجاری فضاهای باز عمومی نیستند!

دانلود پاورپونت در مورد مدرسه کوپر

دانلود پاورپونت در مورد مدرسه کوپر

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir