۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : يکشنبه , ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ ۱۰:۵۵
تحریریه معماری آرل
در طول تاریخ، همواره معمارانی بوده اند که ایده های منحصر به فردشان و سبک مبتکرانه آنها نسل های بعد را تحت تاثیر قرار داده است. برخی از پیشتازان معماری، ایده هایی را در جهان معماری مطرح کردند که آنقدر انقلابی و پشتاز بودند، که واژه ای جدید برای عنوان سبک آثار آنها به وجود آمده است. سبک و سیاق آنها چه برای یک نسل راهنما بوده و چه تنها تصور معماران یک دهه را تحت تاثیر قرار داده است، اما یک بنا گائودیسکی یا کوربوزینی را به محض تماشای آن می توان تشخیص داد.
در ادامه با 8 واژه ای که متاثر از آثار و سبک خاص معماران به وجود آمده و در فرهنگ لغت نیز ثبت شده است، آشنا می شویم.

میسین (متاثر از معماری میس وندرروهه)

میس وندروهه کسی است که جمله معروف "کمتر بیشتر است" را مطرح کرد و اینکه " خدا در جزئیات است". این عبارات به خوبی ویژگی های معماری میسینی را بیان می کند که به صورت دقیقی مینیمالیسم را بیان می کند. بهره گیری او از فریم های فولادی، دیوارهای شیشه ای و زیبایی مینیمال، از آسمانخراش های امروز تا آشپزخانه های مدرن و مینیمال را تحت تاثیر قرار داده است.

هنری هابسون ریچاردسون خالق معماری است که رومانسک ریچاردسونین نام دارد. سبکی التقاطی از رومانسک ایتالیایی، اسپانیایی و فرانسوی. او از مصالح آجری سنگین برای ایجاد نوعی حس ماندگاری و دائمی بودن استفاده می کرد و همینطور در کارهای او حسی از خیال انگیزی با وجود طاق های نیم دایره ای در بالای سردرها و پنجرها و همینطور برجک های با مقطع دایره ای و سرپوش مخروطی، وجود دارد. اشکال مجسمه گونه و منحصر به فرد معماری رومانسک ریچاردسونینی، مکتب شیکاگو و همینطور معماران اسکاندیناوی مانند الیل سارینن (پدر ارو سارینن) را تحت تاثیر قرار داد.

هنری هابسون ریچاردسون
رومانسک ریچاردسونین (متاثر از معماری هنری هابسون ریچاردسون)
 لوئی سالیوان
سالیوانسک (متاثر از معماری لویی سالیوان)

واژه سالیوانسک متاثر از معماری لوئی سالیوان است. آثار سالیوان از فرم های خطی و مستطیلی و همزمان تزئینات سنگین و پر آب و تاب بهره برده است. در زمانی که تکنولوژی جدید، ساخت بناهای بلندتر نسبت به گذشته را ممکن کرده بود، سالیوان سبک بوزاری متمرکز روی فرم های افقی را به طراحی بناهای عمود محور تغییر داد که قطعا این کار او در ادامه باور او در مورد بناهای بلند به این بود که " هر سانتی متر از یک بنای بلند که با صلابت به اوج می رود، از پایین تا بالا یک کل واحد بوده و هیچ خطی با این کلیت در تضاد نیست". شرکت تراکوتا میدلند و بسیاری شرکت های دیگر رقیب، بناهای سالیوانسکی متعددی به خصوص در محدوده تجاری شیکاگو ساخته اند.

آثار آنتونی گائودی با ویژگی فرم های اعوجاج یافته و پیچیده، به نظر می رسد که از دنیای خیال الهام گرفته شده اند و کارهای او به بیننده این حس را می دهد که انگار وارد دنیای متفاوتی شده است. او اشکال پیچیده هندسی وابسته به ریاضیات را با المان های دکوراتیو بغرنجی ملهم از طبیعت ترکیب کرده تا اثری مجسمه گونه خلق کند که خیال ما را به تسخیر خود در می آورد.
پالادین (متاثر از معماری آندره آ پالادیو)

 آنتونی گائودی
گائودیسک (متاثر از معماری آنتونی گائودی)
آندره آ پالادیو

معماری پالادینی متاثر از آثار آندره آ پالادیو است. این معمار دوران رنسانس خود متاثر از معماری روم باستان و اصول معماری کلاسیک بوده است. سبک پالادین در قرن 18 در بریتانیا به شدت فراگیر شد و همینطور در سرزمین های دیگر در اروپا و آمریکای شمالی گسترش یافت. پالادینیسم از تقارن و توازن استفاده کرده و همینطور از المان هایی مانند ستون ها و سنتوری های کلاسیک بهره می برد. آثار او به واسطه تبعیت سختگیرانه از تناسبات ریاضی و طراحی قاعده مند و همینطور استفاده محدود از تزئینات از آثار سایر معماران رنسانسی متمایز می شود.     

واژه کوربوزین به ویژگی های معماری لوکوربوزیه برمی گردد. اگرچه شاید کمی در قیاس با سبک های بدون تغییر گائودی و میس وندروهه، تعریف دقیق معنی کوربوزین سخت باشد. آثار لوکوربوزیه در طول دوران کاری او تغییر قابل توجهی کرده است از فرم های خالص و صاف به بتن اکسپوز بروتالیست ها و سپس به فرم های مجسمه گونه. استفاده از پیلوتی، پلان آزاد و نما آزاد – کانسپت های متاثر از "5 اصل یک معماری نوین" – بعلاوه استفاده از متریال های خام و بدون پرداخت همگی ویژگی هایی هستند که می توان با آنها سبک کوربوزینی را توصیف کرد.

لوکوربوزیه
کوبوزین (متاثر از معماری لوکوربوزیه)
جان راسکین نسلی
راسکینین (متاثر از معماری جان راسکین)

آثار جان راسکین نسلی از نویسندگان، معماران و اقتصاددانان را تحت تاثیر قرار داد. کتاب او " هفت مشعل معماری"، بازگوکننده این باور اوست که پیشه ساختمان سازی، تزئینات و نمایش صادقانه متریال ها و سازه، در تلفیق با معماری بوده و از آن جدایی ناپذیرند. معماری راسکینینی به صورت کلی از رنگ های مختلف تشکیل شده و از المان های معماری گوتیک و آجرکاری های دکوراتیو بهره برده است.

"باراگانسک" معماری متعلق به لوئیس باراگان را توصیف می کند. استفاده او از خطوط و فرم های صاف و صریح همراه با رنگ های روشن، بناهایی ساخته که شاد، صمیمی، معنوی و شاعرانه اند. او سعی کرد به جای یک معماری منطقی یک "معماری احساسی" خلق کند. سبک باراگانسک از مکعب ها و صفحات و رنگ های روشن و همینطور استفاده دراماتیک از نور تشکیل شده است.

لوییس باراگان
باراگانسک (متاثر از معماری لوییس باراگان)

تحریریه معماری آرل
منبع: Archdaily.com ، آرل
تعداد بازدید : ۳۵۲۴
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
راز پنهان معماری بناها : مرکز فرهنگی Fondazione Prada اثر شرکت معماری OMA

راز پنهان معماری بناها : مرکز فرهنگی Fondazione Prada اثر شرکت معماری OMA

الفبای معماران جهان چیست؟

الفبای معماران جهان چیست؟

دوشنبه های آشنایی با معماران جهان: جیو پونتی (Gio Ponty)

دوشنبه های آشنایی با معماران جهان: جیو پونتی (Gio Ponty)

دوشنبه های آشنایی با معماران جهان: آنتونیو گائودی

دوشنبه های آشنایی با معماران جهان: آنتونیو گائودی

بیوگرافی و زندگی نامه معمار ویتوریو جورجینی

بیوگرافی و زندگی نامه معمار ویتوریو جورجینی

استیون هال : من به گونه ای از معماری که با روح صحبت می کند، علاقه مند هستم.

استیون هال : من به گونه ای از معماری که با روح صحبت می کند، علاقه مند هستم.

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir