طراحی نمای ساختمان ، 13 نمای آجری ایرانی

تحریریه معماری آرل
 نما اولین جاذبه ی هر ساختمان است و تا حدودی هویت اصلی ساختمان را بازگو می کند. همچنین در بعضی از پروژه ها نما بیانگر معماری داخلی بنا نیز می باشد. طراحی نمای آجری در سراسر کشور از گذشته تا کنون مخصوصا در ایران بسیار متداول و رایج بوده است و یکی از مزیت های آن سازگاری با اقلیم کشور می باشد. امروزه با توجه به پیشرفت طراحی شاهد بسیاری از کاربرد های چنین متریالی در سبک های مدرن هستیم که به نوعی سنت و مدرنیته را به هم پیوند می دهند.
 میتوان گفت آجر یکی از بهترین مصالح ساختمانی برای  طراحی نمای ساختمان است ، اما چرا؟ در ادامه با آرل با 4 دلیل اصلی که آجر را در میان بهترین گزینه ها قرار می دهد  همراه باشید....
 • صرفه جویی انرژی

دیوارها و طراحی نماهای آجری نسبت به سایر مصالح ساختمانی  عایق بندی بهتری برای خانه در برابر سرما و گرما هستندیک خانه تمام آجری از نظر مصرف انرژی به صرفه است و نگهداری آن هزینه کمتری دارد.
 • دوام

یک دیوار آجری می تواند صدها سال یا بیشتر دوام داشته باشدبرخی از قدیمی ترین بناهای جهان که هنوز پابرجا هستند از آجر تشکیل شده اند  با طراحی نمای آجری با کیفیت می توانید مطمئن باشید که در برابر تست زمان مقاومت می کندآجرها فوق العاده مستحکم و قادر به پشتیبانی کامل از یک ساختمان هستند در عین حال آجرها خیلی آهسته فرسوده می شوند و به لطف رنگ آمیزی طبیعی منحصر به فرد آنها مدت زیادی طول می کشد تا آجرها لکه هایی را برزو دهند به لطف طبیعت بادوام و مستحکم آجرها ، یک ساختمان با نمای آجری نگهداری کم و نگرانی کمتری دارد.
 • زیبایی

آجرها غیر قابل انکار کلاسیک ، زیبا و بسیار متنوع هستندهیچ دو نمای آجری کاملاً یکسان نیستندبه علاوه ، آجرها را می توان به روشهای مختلفی کنارهم قرار داداستفاده از الگوهای مختلف برای سبک های برجسته ضمن اینکه آجرها در داخل و خارج از خانه استفاده می شوند ، می توان آنها را مدرن ، روستایی ، سنتی و فراتر از آن دیزاین کرد.
 • پایداری

بسیاری از مصالح ساختمانی باعث آلودگی زیادی می شوند که از طرق مختلف به محیط زیست آسیب می رسانندآجر ماده بسیار خوبی است که در واقع پایدار استکارخانه های آجر اکنون با استفاده از منابع سوخت غیر فسیلی ، مانند جذب متان آزاد شده توسط زباله از محل دفن زباله ها یا زباله های کشاورزی و منابع جایگزین، انرژی را به کار می اندازند.
دیگر مزایای نمای آجری
مقاوم در برابر حرارت برای کاهش احتمال آتش سوزی در فضاهای اداری و مسکونی
کاهش آلودگی صوتی و نویز
برای محافظت از آجر لازم نیست آجر رنگ شود
هزینه کم
معایب  طراحی نمای آجر - آیا آجر برای شما مناسب است؟
البته هیچ متریالی بدون اشکال نیست اشکالاتی که در مورد آجر وجود دارد کم است اما وجود دارد و جای بحث دارددر بعضی موارد یک بلوک بتونی یا مواد دیگر ممکن است مصالح ساختمانی مناسب تری باشدموارد منفی آجر شامل موارد زیر است:
اگر در منطقه ای زندگی می كنید كه طوفان ها رایج است ، آجرها مقاومت کافی در برابر این چالش را به اندازه خانه های بلوك سیمانی ندارند.
اگر در آب و هوایی بسیار مرطوب زندگی می کنید ، آجرهای متخلخل مناسب نمی باشند.
اگر از آجرهای ضعیف استفاده کنید و قبلاً آسیب دیده یا ضعیف شده باشد ، به احتمال زیاد با مسائل مختلفی روبرو خواهید شداستفاده از آجرهای با کیفیت بالا از اهمیت بالایی برخوردار است.در ادامه با آرل با نمونه پروژه های ایرانی منحصر به فرد در استفاده از آجر در نما و فضاهای داخلی همراه باشید.....
 1. خانه چهل گره، اثر علیرضا مشهدی‌میرزا و حبیبه مجدآبادی 

 1. گالری طلای بلقیس اثر شهرزاد منصوری

 1. دفتر مرکزی کهن سرام – اداری اثر هومن بالازاده

 1. خانه ی افشاریه، اثر آرتور امید آذری

 1. پروژه ی خیام، اثر اسفندیار عبدشاه

 

 1. بازسازی خانه مسکونی کاوه، اثر بهزاد حیدری و شیرین صمدیان


7.ساختمان مسکونی پارک، اثر بهزاد حیدری، شیرین صمدیان، مهندسان مشاور طرح و معماری پرگار 

 1. ساختمان اداری صبا اثر بابک خباز(دفتر هفت هور) و بابک قلی زاده(دفتر معماری اسباد)

 1. آجربافت مشهدی‌میرزا

 1. مکتب الزهرای نیشابور اثر محسن اکبرزاده و رزیتا دلیری‌فر

 1. ساختمان مسکونی نشاط اثر حسین داوری و نسیم ابراهیمی

 1. ویلای گلخانه، اثر شبنم حسینی 

 1. ساختمان اداری و تجاری ترمه همدان  اثر فرشاد مهدیزاده، احمد بطحائی

 
 

تحریریه معماری آرل
منبع: آرل- turnbullmasonry


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8668.html