نانوشته های آثار تهمینه میلانی و لذت کپی

تحریریه معماری آرل
در چند روز اخیر موضوع نمایشگاه آثار هنری تهمینه میلانی در گالری آریانا، تحت الشعاع اعتراضات و شاعبه هایی زیادی قرار داشت. از انتشار اثرهای مشابهی که برخی  به عنوان منبع کپی کردن آثار خانم تهمینه میلانی قرار گرفته بگیرید، تا صحبت های خود میلانی و توضیحات ضد و نقیض او در دفاع از آثارش. امروز پست های اینستاگرامی و استوری های زیادی از نمونه های مشابه میلانی که پیش از کارهای وی ترسیم شده اند و به رسالت آثار وی اعتراضات گسترده ای داشته اند منتشر شد. لذا در ادامه بخشی از نقاشی های میلانی و آثاری که به عنوان منبع کپی برداری وی گفته می شود را منتشر می کنیم. شما با نظرات و دیدگاه های خود می توانید، در مورد رسالت آثار و صحت هر دو گروه قضاوت کنید. 

دردسرهای میلانی از آنجا آغاز شد که پس از نمایش آثار خود در گالری ایوان، به اجبار نمایشگاه را پس از 2 روز جمع آوری کرد. فشارها و اتهاماتی که از سوی برخی اصحاب رسانه و هنر به رسالت آثار وی وارد بود، وی را مجبور کرد که از نمایش آثار خود دست بردارد. اما خانم تهمینه میلانی بر سر موضع خود ایستاد و تقریبا 1 هفته بعد آثار خود را در گالری آریانا به معرض نمایش گذاشت. حال سوال اینجاست که اگر یک هنرمند معمولی که نسبت به خانم میلانی، سلبریتی محسوب نمی شود، می توانست به این راحتی از چنین اتهاماتی بگذرد؟ یا اینکه حتما باید یک چهره سرشناس باشید تا پس از این هجمه از اعتراضات، بتوانید دوباره کارهای خود را در نمایشگاهی دیگر به معرض نمایش بگذارید؟
در واقع با دو واکنش پارادکسوال طرفیم که نسبت به قشر هنرمند کم نام نشان و هنرمند سرشناس وجود دارد.

با این حال بیشتر مشکلات آثار خانم میلانی به نحوه برخورد و توضیحات سخیف ایشان با اصحاب هنر، رسانه و ... می باشد. روز گذشته رادیو تهران در بخش صبحگاهی برنامه پارک شهر خود به بررسی نمایشگاه خانم میلانی پرداخت. طی یک گفتگوی تلفنی با خانم میلانی، در مورد منبع الهام پذیری و مفاهیم آثار ایشان سوال شد. اما خانم میلانی، پاسخی مجهوف و غیرمنتقی (با چاشنی توهین) نسبت به این سوالات داشت.

بررسی آثار تهمینه میلانی در رادیو تهران را گوش کنید

همین موارد ضد و نقیض در توضیحات خانم تهمینه میلانی به خبرگذاری تابناک وجود دارد که تفاوت زیادی با سخنان ایشان در رادیو تهران داشت.

توضیحات تهمینه میلانی در خبرگذاری تابناک

حدس من این است که این شائبه مربوط به دو تابلو از تابلوهایی می‌شود که قرار بود هفت ماه پیش برای نمایش در گالری ایوان به نمایش در بیاید، که نشد و این بار با بازنگری و صلاحدید مسئولان، مجوز دریافت کرده و در گالری آریانا به نمایش درآمده است و در کنار آن، با صلاحدید مسئولان تابلوهای دیگری مجوز دریافت نکرده‌اند که نمایش داده نشده‌اند.
وی تأکید کرد: بازنگری همیشه ممکن است و این اتفاق می‌تواند هم در سینما، هم در تئاتر، مطبوعات و هم هنرهای تجسمی اتفاق بیافتد و می‌افتد. از طرف گالری "آریانا" ۴۰ تابلو به ارشاد ارائه شد و ۳۷ تابلو مجوز دریافت کرد که همان ۳۷ تابلو هم به نمایش در آمد بی‌هیچ تخلفی.
این کارگردان سینما که دو نمایشگاه نقاشی‌اش تا به امروز با حواشی و انتقاداتی مواجه بوده است درباره دلیل این حجم از واکنش به فعالیت‌های هنری خود گفت: فراموش نکنید مغرضان بی کار نمی‌مانند و همواره در پی آتش افروزی هستند. مطمئن هستم اطلاعات مربوط به مجوز نمایش آثار من در گالری "ایوان"، تنها در اختیار مسئول آن گالری بوده است و کسی به آن دسترسی نداشته است. حالا چگونه این اطلاعات در مورد تابلوهای دارای مجوز بنده به رسانه‌ها درز پیدا کرده و چرا؟ شاید به دلیل برخورد قانونی من با این متخلفان بوده است که سعی در گل‌آلود کردن آب دارند، تا از خطاهایی که در مورد نمایشگاه قبلی مرتکب شده‌اند، رها شوند.

اخبار فوق همچنان ادامه دارد و  موضوع آن در وبسایت ها و شبکه های اجتماعی به تبادل نظر پرداخته شده است. حتی کمپینی هم به راه افتاده که درخواست بررسی آثار توسط وزارت ارشاد و فرهنگی را داده اند. امیدواریم که نتیجه صحیح و به حق این موارد در روزهای آینده مشخص شود.
نظر شما در مورد شباهت زیاد نقاشی های تهمینه میلانی به آثار دیگر هنرمندان چیست؟


تحریریه معماری آرل
منبع: خبرگزاری تابناک،رادیو تهران، اینستاگرام افشین پرورش

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8111.html