طراحی آپارتمان مسکونی قاضی زاده در شیراز

تحریریه معماری آرل
معمار: گروه معماری اشعری
موقعیت پروژه: شیراز، ایران
معمار مسئول: امیرحسین اشعری
تیم طراحی: زهرا جعفری، افشین اشعری
متراژ پروژه: 1140 متر مربع
سال اتمام ساخت: 2017

در طراحی آپارتمان مسکونی قاضی زاده، طراحان با ایجاد عرصه های گسترده برای فضای باز سعی داشته اند تا محوطه ای باز را در اختیار ساکنین فراهم کند، در حالی که حفظ حریم خصوصی از خارج نسبت به داخل بنا در اولویت قرار داشت. ایده اولیه طراحی ساختمان قاضی زاده این بود که طرحی برای ساختمانی انعطاف پذیر و متغیر ارائه دهیم. هدف این بود که با تغییر دهانه ها به نتیجه دلخواه برسیم، در حالی که ساکنین بتوانند از حریم خصوصی کافی و به اندازه بهره ببرند. 

این تلاش برای احترام به جنبه درونگرایی واحدهای مسکونی بود تا چرخه ای برای محافظت از نور خورشید مستقیم در فصل تابستان و هوای خشک شیراز در فصل زمستان ایجاد شود. در نتیجه از ورق های فلزی توسط پانچ به عنوان پوسته نما استفاده شده بود. این ورق ها توسط رنگ کوره ای پوشیده شده تا مقاومت کافی در برابر تابش، سرما، و خراشیدگی داشته باشند. ویژگی مثبت پنل ها، ماژولار بودن و انعطاف پذیری آنها می باشد که به راحتی در تراس ها و فضای و لبه نما متصل می گردد. این ورق ها به راحتی بر روی یکدیگر خم می شوند و سرعت اجرای آنها بالاست. 

زمانی که اتصالات نما بسته می شود، هیچکدام از اجزای اتصال پنجره ها در نما دیده نمی شود و ارتفاع زیاد ساختمان به همراه تابش 80 درجه ای خورشید در شهر شیراز فیلتری برای ویژگی ها بصری پنل های نما به شمار می رود. همچنین جلوی هر پنجره یک پوشش وجود دارد که که برای روزهای آفتابی تعبیه شده و با توجه به مترال منعطف نما، به راحتی با کل ساختمان همپوشانی می شود. 

تیم طراح از عناصر سبز در بخش های عمودی نما بهره بردند تا مفهوم "حس خانه" و پیوند ساختمان با عناصر طبیعی افزایش یابد. همچنین پوشش سبز کمک می کند تا در روزهایی که نور محیط کم می باشد (بخصوص در فصل زمستان) ساکنین پنل های جلوی پنجره را باز می کنند تا از نور کامل در مواقع بهره ببرند. گل یاسمین هلندی و پیچ امین دوله به عنوان پوشش گیاهی نما انتخاب شدند. پشت پنل های فلزی طوسی رنگ شبکه های رنگی قرار گرفته تا فضای ساختمان در شب یکنواخت نباشد و به لحاظ بصری از زیبایی کافی برخوردار شود. طراحی داخلی هم کم از نما ندارد. دقت در عرصه بندی و جانمایی پلان به همراه هارمونی خطوط نما و تأثیر آن در داخل از عوامل قدرتمند طراحی به شمار می رود. 
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7003.html