شنبه های طراحی صنعتی: نوآوری و خلاقیت در گستره طراحی معماری چارلز ایمز

گردآورنده: الهه کاشی

چارلز ایمز به همراه همسر خود ری ایمز به ترتیب متولد ۱۹۰۷ و ۱۹۱۲، طراح و معماران مشهور آمریکایی اهل کالیفرنیا بودند. آنها بیشتر به خاطر طراحی مبلمان در مجامع هنری شهرت دارند، ولی در کارهای معماری نیز دست داشتند. طراحی های خلاق و سرزنده ایمزها به همراه اغراق در روشنایی، زندگی راحت و سیال بودن آن را از پیشگامان سبک معاصر در طراحی داخلی قرار داد.

صندلی ها افزون بر کارایی خود به عنوان یک محصول، نشانگرهای مهمی از سبک و تغییرات تکنولوژی در تاریخ معاصر طراحی به شمار می آیند. این ویژگی تا آنجا ایجاد ارزش می کند که معماران نامی بسیاری در دوره معاصر برای پایداری نام و شیوه ی طراحی خود به طراحی و آفرینش یک یا چند صندلی نیز پرداخته اند. صندلی ها تاریخچه ای طولانی دارند آن قدر که کلمه و مفهوم آن با زبان ادغام شده است. به عنوان مثال در زبان محاوره کلماتی مانند صندلی قدرت، صندلی رئیس، صندلی داغ و ... را به کار می گیریم. صندلی ها در نمایان کردن مهارت و هنر طراح خود بسیار ساده و صریح و بی پرده هستند و به همان نسبت نیز در رابطه با افراد، بازگوکننده هویت، اندیشه، منش و سبک زندگی شان می باشند، همچنین به سادگی می توان تاریخ طراحی را در 150سال گذشته از طریق صندلی ها دنبال کرد. چارلز روند ساخت سنتی مبلمان را از طریق از بین بردن ریزه کاری ها و جزئیات اضافی تزئینی آن، به یک روند صنعتی تبدیل کرد.
با روند رو به رشد شهر لس آنجلس در اوایل دهه 1940 زوج جوان ایمز، آزمایشات خود را با چوب های سه لایه آغاز کردند. صندلی LCW ایمزها، که ساخته شده از ترکیب چند قطعه چوب لمینت شده بود، سبک مدرن و ارزانی را در دوره قبل از جنگ جهانی دوم، فراهم ساخت. برای ایمزها این یک موفقیت کامل و نقطه عطفی در کارشان بود.تحریریه معماری آرل
گردآورنده: الهه کاشی
منبع: Charles Eames


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-4250.html