معماری آرل


شاهکار معماری دنیا؛ موزه گوگنهایم فرانک گری

تحریریه معماری آرل
موزه گوگنهایم بیلبائو یکی از چند موزه متعلق به بنیاد گوگنهایم نیویورک است و شامل آثار هنرمندان اسپانیایی و بین‌المللی می باشد. این موزه توسط فرانک گهری در سال 1997 طراحی شده است. وی معتقد است: من آثار هنرمندان را نگاه میکنم و هنر را به مثابه وسیله‌ای برای الهام خودم می پندارم و سعی میکنم تحت تأثیر هیچ فرهنگی نباشم در هر کارم روشهای جدید را جستجو میکنم. برای آشنایی بیشتر با این موزه با ما همراه باشید...

مصاحبه با طراح برجسته دنیای معماری، فرانک گری


تحریریه معماری آرل
در این ویدئو شما نظرات متفاوت فرانک گری را در ارتباط با معماری و آثارش خواهید دید. با ما همراه باشید...

مصاحبه فارسی با فرانک گری، "جنون درخشان" معماری معاصر

تحریریه معماری آرل
در کارهای اولیه گری می‌توان تأثیراتی از معماران سوئیس و فرانسه به خصوص لو کوربوزیه مشاهده کرد. این تأثیرات را تا سال ۱۹۷۲ می‌توان در کارهای گری مانند استفاده از فرمهای هندسی ساده مشاهده کرد. به طور کلی در کارهای گری نوعی گرایش مجسمه سازانه را می‌توان مشاهده کرد چه در توسعه خانه همسرش ۱۹۸۷ تا موفق‌ترین کارش در سبک فولدینگ که موزه هنرهای معاصر بیلبائو است. در ادامه با آرل همراه باشید...

طراحی دانشگاه فناوری سیدنی توسط فرانک گری

طراحی دانشگاه فناوری سیدنی توسط فرانک گری

مترجم: مهرداد نجیب زاده
اولین پروژه فرانک گری در استرالیا افتاح شد. نزدیک به 180 میلیون دلار برای طراحی و ساخت دانشگاه فناوری سیدنی هزینه شده، و گنجایشی در حدود 1600 دانشجو را پشتیبانی می کند. فرماندار کل استرالیا، پیتر کاسگرو اظهار داشته: من زیباترین پاکت قهوه ای در مقیاس بزرگ را مشاهده کردم. اظهار نظر جالب و عجیبی که مسئول شهر سیدنی پس از دیدن این ساختمان عنوان کرده است. با آرل در ادامه همراه باشید...

مجتمع مسکونی Siedlung Goldstein از فرانک گری + پلان

مجتمع مسکونی Siedlung Goldstein از فرانک گری + پلان

گرداورنده : مسعود فلاح
فرانک گری علاوه بر طراحی پروژه هایی خاص، گام هایی برای توسعه حومه های شهری محروم نیز برداشته است. مجتمع مسکونی Siedlung Goldstein نیز که در هشت کیلومتری شهر فرانکفورت واقع شده است، نمونه ای از این گونه آثار گری در سال 1994 است. تصور اینکه دیدگاه گری به مجتمع مسکونی منجر به سیمایی مشابه نماهای فلزی موزه گوگنهایم و ساختمان والت دیسنی شود کمی ترسناک به نظر می رسد، اما با نگاه دقیق به این مجتمع، می توان به نگاه شاعرانه و معماری لطیف او پی برد. همراه آرل باشید...

معماری ساختمان لوئی ویتون توسط فرانک گری

معماری ساختمان لوئی ویتون توسط فرانک گری
نویسنده : مریم اصلانی
عملیات ساخت قرارگاه و مرکز جدید بنیاد لوئی ویتون* (Louis Vuitton) که توسط فرانک گری** (Frank Owen Gehry) طراحی شده و در شهر پاریس قرار دارد، رو به اتمام است. قرار است این بنا که در پارک و محوطه سبز تفریحی و دیدنی ژاردین (Jardin d Accllimatation) و در شمال شهر پاریس قرار گرفته، در ماه اکتبر افتتاح شود. این گونه که به نظر می‌رسد، این سازه در زمینه هنر معاصر به فعالیت خواهد پرداخت. این ساختمان اَبری شکل، از صفحات انحنادار شیشه‌ای ساخته شده که به آن حالتی خاص بخشیده‌اند؛ به طوری که گویی بر فراز چشم‌انداز سرسبز و باشکوه اطرافش شناور شده است.

معماری ساختمان Biomuseo توسط فرانک گری

فرانک گری ، ساختمان Biomuseo ، معماری رنگارنگ ، سایبان فلزی
مترجم : مسعود فلاح
ساختمان در سایتی به مساحت 4000 متر مربع در پاناما واقع شده است و شامل هشت فضای گالری ،فضای نمایشگاه موقت و یک فروشگاه و کافه می باشد. معماری و طراحی ساختمان توسط فرانک گری صورت گرفته است و پارک گیاه شناسی 2.4 هکتاری در اطراف ساختمان اصلی امکان ایجاد نمایشگاه در فضای باز را نیز فراهم می کند.
به گفته گری این پروژه برایم بسیار شخصی بوده است و روابط نزدیکی با مردم پاناما احساس کردم و همه ما باید برای حفظ تنوع زیستی تلاش کنیم.
دهلیز های عمومی در فضای باز در طبقه اول به عنوان مرکز طراحی ایجاد شده است که توسط یک سری سایبان های فلزی در شکل و رنگ های متفاوت پوشانده شده اند. سایبان ها برای نمایش پاناما و زیستگاه های دیدنی آن رنگارنگ طراحی شده اند و در عین حال ساختاری برای محافظت در برابر باران و باد در ان در نظر گرفته شده است.

طراحی گالری و بازسازی موزه فیلادلفیا توسط فرانک گری

موزه فیلادلفیا
مترجم: مهرداد نجیب زاده
طرح موزه هنر فرانک گری منتشر شد. این طرح که دارای 169 هزار متر مربع می باشد شامل یک اختلاف سطح بزرگ تر از بزرگ می باشد که پایین تر از ساختمان اصلی موزه قرار دارد.گری با قرار دادن گالری هنری در این بخش، فضایی مجزا نسبت به بقیه سیرکولاسیون موزه به وجود آورده است. در حال حاظر، یک تصمییم غیرمعمول برای این پروژه کوتاه مدت که توسط گری در حفظ و یکپارچگی ساختمان ها تأثیر داشته، تمرکز اصلی طراحی را و نوسازی بخش های داخلی و حفظ زیبایی این ساختمان 86 ساله سوق داده است. شاید یکی از دراماتیک ترین تغییراتی که توسط گری برای این موزه انجام شده، بخش پله های ورودی این مجموعه باشد که یادرآور خاطرات فیلم مشهور راکی باشد که سیلوستر استالونه مشغول تمرین در قسمت ورودی این موزه بوده و خاطرات بسیاری را در این سکانس از فیلم مشهور وی بازگو کرده است. با این حال، مداخلات گری در بازسازی و بازنگری این طرح، چیزی در حدود 350 میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.
با آرل در ادامه همراه باشید...

موزه فیلادلفیا موزه فیلادلفیا موزه فیلادلفیا موزه فیلادلفیا

جدیدترین اثر معماری فرانک گری، بنای جدید لوئی ویتون در پاریس


معماری فرانک گری،فرانک گری،معماری پاریس،معماری جدید فرانک گری

مترجم: مریم اصلانی
عملیات ساخت قرارگاه و مرکز جدید بنیاد لوئی ویتون* (Louis Vuitton) که توسط فرانک گری (Frank Owen Gehry) طراحی شده و در شهر پاریس قرار دارد، رو به اتمام است. قرار است این بنا که در پارک و محوطه سبز تفریحی و دیدنی ژاردین (Jardin d Accllimatation) و در شمال شهر پاریس قرار گرفته، در ماه اکتبر افتتاح شود. این گونه که به نظر می‌رسد، این سازه در زمینه هنر معاصر به فعالیت خواهد پرداخت. این ساختمان اَبری شکل، از صفحات انحنادار شیشه‌ای ساخته شده که به آن حالتی خاص بخشیده‌اند؛ به طوری که گویی بر فراز چشم‌انداز سرسبز و باشکوه اطرافش شناور شده است.

طرح فرانک گری،برای شهر لس آنجلس


طرح فرانک گری،برای شهر لس آنجلس
تحریریه معماری آرل
پس از بررسی طرح های پیشنهادی از شرکت های معماری، طرح فرانک گری، به عنوان چشم انداز و منظر شهری مخله ی اونیو لس آنجلس انتخاب شد. طرحی که فرم های سیال گری خارج شده، به طوری که خط طراحی فرم های سیال، از امضای کار وی بوده است. در صورتی که این طرح توسط منتقد، کریستوفر هارتون تأیید نشده، و وی خواستار رد طرح گری بوده است. هارتون و گنسلر تأکید بیشتری بر نمایش فرهنگ شهر لس آنجلس در این بخش از شهر داشته اند و تأکید بر تغییر شکل این طرح، از حالت مفهومی(کانسپچوال)، به یک شکل سنتی بوده اند.
برای مطالعه کامل خبر، با گروه معماری آرل در ادامه مطلب همراه باشید.

طراحی خلاقانه لامپ توسط فرانک گری

خلاقیت ، طراحی لامپ
تحریریه معماری آرل
فرانک گری یکی از معماران شناخته شده آمریکا است. برنده شدن در مسابقات مختلف از افتخارات وی محسوب می شود.

طراحی کلینیک کلیولند توسط فرانک گری

طراحی کلینیک کایولند توسط فرانک گری

طراحی جدید کلینیک Ruvo یکی از جدیدترین پروژه های فرانک گری برای خانه سلامت مغز و اعصاب در لاس وگاس معرفی شد.این مرکز جهت پشتیبانی و ترمیم حافظه طراحی شده است و برنامه ریزی برای تبدیل شدن به مرکز تحقیقات علمی برای درمان آلزایمر،پارکینسون،و بیماری هانتیکتون در آینده میباشد.با توجه به ویژه گی های کار فرانک گری ما یک نگاه اجمالی به پروژه جدید وی انداختیم و با توجه به عکس هایی که منتشر شده توانستیم یک مقایسه بهتر نسبت به این کار داشته باشیم.

معماری مسکونی جدید از فرانک گهری

معماری ، فرانک گری
معماری فرانک گهری برای اولین کار مسکونی خود در نیویورک، زبان طراحی و متعالی سنتی منهتن را با حرکات موجی شکل به وسیله ی استیل ضد زنگ که تغییرات نور را بازتاب می کند و تغییر شکل دادن ظاهری ساختمان در طول روز را یاداور می شود، به گونه ای جدید تفسیر کرد. زیبایی نمایان اثر گهری، با نرمی فضاها و طراحی داخلی مسکونی با مبلمان ها و تاسیسات مرسوم تکمیل می شود.
ابداع معماری فرانک در اتصالات پنجره های جلو آمده ی شاهنشین ساختمان، برج های نیم رخ متحرکی را به وجود می آورد که به خوبی تنوعی استثنایی از منظرهای وسیع مسکونی نمایش می دهد. با انتقال پنجره های جلو آمده ی شاهنشین ساختمان از طبقه ای تا طبقه ی دیگر و تناسب پیکره بندی ها برای هر خانه، فرانک گهری در واقع کاری را انجام داده، تا به ساکنان فرصت داده شود که "گام نهادن به فضا" را درک کنند. آسمان خراش مسکونی فرانک گهری در نیویورک با 22000 فوت مربع مساحت فضاهای نرم داخلی و خارجی، با نگهبانی وسیع و تجهیزات زندگی، تجربه استفاده از این هتل و اقامتگاه در سطح جهانی را به ساکنان پیشنهاد می دهد.