۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

تاریخ سه شنبه , ۱۳۹۴/۱۱/۰۶ ۱۰:۱۷

در آموزش vray راجع به vraymtl و vraylightmtl صحبت کردیم. حالا نوبت به صحبت در مورد نورهای vray می رسه. اولین نوری که با هم بررسی می کنیم vraysun هست. vraysun جهت شبیه سازی نور خورشید بکار می ره که شما می تونید در قسمت نورهای vray اون رو پیدا کنید:

آموزش varysun در Vray

در هنگام گذاشتن نور vraysun در صحنه خیلی به زاویه ای که نور رو می گذارید توجه کنید. نور خورشید بنا به زاویه ای که با خط افق می سازد زمانی از روز رو شبیه سازی می کند (درست مثل زاویه ای که خورشید با زمین می سازد)

وقتی نور خورشید رو در صحنه می گذارید مکس ازتون می پرسه که می خواید بطور خودکار vraysky رو به عنوان map به environment بده یا نه

آموزش varysun در Vray

اگر بر روی گزینه Yes کلیک کنید vray به صورت خودکار و متناسب با شدت نور و زاویه آن برایتان یک environment می سازه. و اگر No بزنید خب مسلماً خودتون باید یک environment برای کارتون بسازید. البته در حالت اول می تونید تنظیمات environment رو خودتون هم تغییر بدید

آموزش varysun در Vray

Enabled :مشخصاً از اینجا می تونید VRaySun رو خاموش و روشن کنید.

Invisible :اگر تیک این قسمت رو بزنید VRaySun هم برای دوربین و هم برای بازتابش ها نامرئی خواهد بود. برای جلوگیری از ایجاد نقاط نورانی بر روی سطوح صیقلی استفاده می شود.

Turbidity :این گزینه میزان گرد و غبار رو در هوا اندازه گیری کرده و براساس آن رنگ خورشید و آسمان رو مشخص می کند.

Ozone :این گزینه بر روی رنگ نور خورشید تاثیر می گذارد. مقادیر معتبر برای این قسمت بین ۰.۰ تا ۱.۰ است. مقادیر پائین رنگ نور خورشید رو زردتر و مقادیر بالا  رنگ آن را آبی تر می کند.

Intensity multiplier :این گزینه ضریب شدت نور رو مشخص می کند. با کم کردن عدد آن می توان از میزان روشنایی نور کاست.

Size multiplier :در این قسمت میزان مشخص بودن منبع نور رو مشخص می کنیم. در واقع در اینجا ما میزان فاصله منبع نور تا دوربین و بازتابش ها رو مشخص می کنیم. (باید به این نکته اشاره کنم که میزان دوری و نزدیکی VRaySun به محیط و دوربین ما در شدت نور و میزان نور دریافتی دوربین تاثیری ندارد. بهمین علت این گزینه برای شبیه سازی فاصله خورشید استفاده می شود)

Shadow subdivs :این گزینه میزان سایه های محیط ناشی از نور خورشید را کنترل می کند(البته ما با معنی subdivs در vray غریبه نیستیم) همانطوریکه به خاطر دارید مقادیر بالای آن باعث سرعت رندر پائین ولی کیفیت بالا می شود.
 

تا اینجا در مورد vraysun صحبت کردیم و پارامترهای اون رو تا قسمت Shadow subdivs براتون توضیح دادیم. امروز در ادامه آموزش vray بقیه پارامترهای اون رو توضیح می دیم و در جلسه بعدی براتون مثال ها این تنظیمات رو می ذاریم.

آموزش varysun در Vray

Shadow bias :هر چقدر میزان عدد این گزینه کمتر باشه طول سایه ای که ایجاد می شود بیشتر است.

Photon emit radius :اگر بخواین این قسمت رو ترجمه کنید می تونید بگید شعاع انتشار فوتون. (معنی فوتون رو که یادتون هست. اگر توی ویکی پدیا این کلمه رو جستجو کنید اینجوری تعریفش می کنه: فوتون یه ذره بنیادی میباشد که بعنوان واحد کوانتومی نور ویا هرنوع تابش الکترومغناطیسی محسوب میشود

حالا نوبت به تعریف خود Photon emit radius می رسه. وقتی VRaySun رو در صحنه می گذارید یک محدوده ای اطرافش با خط سبز مشخص شده. این همون محدوده Photon emit radius هست. در واقع محدوده ایست که فوتون ها در آن پراکنده می شوند.

Sky Model :در اینجا می تونید مدل عملکردی ساخت texture مربوط به VRaySky رو مشخص کنید. )به زبان ساده تر می تونید مشخص کنید که VRaySky یکی از سه نوع مدل موجود باشد)

Indirect horiz. illum :شدت روشنایی سطوح افقی رو مشخص می کند.

Exclude :این گزینه به شما کمک می کند تا هر object ای رو که دوست دارید از امکان دریافت نور خورشید و در نتیجه داشتن سایه محروم کنید.
 

مثال vraysun


تا حالا در قسمت آموزش vray تنظیمات vraysun رو براتون توضیح دادم. امروز می خوایم باهم یک سری مثال در مورد این پارامترها ببینیم.یادتون هست که گفتم زاویه ای که VRaySunرو در محیط می گذارید خیلی مهمه به این مثال نگاه کنید. (البته منظور از زاویه، زاویه ایست که VRaySun با target خودش می سازه)

تنظیمات مربوط به این مثال:( Enabled: on, Turbidity: 3.0, Shadow subdivision: 8, Intensity multiplier: 0.01, Size multiplier: 1.0)

 

آموزش vray- مثال vraysun

ارتفاع در محور z: 500

 

آموزش vray- مثال vraysun

ارتفاع در محور z: 1600

 

آموزش vray- مثال vraysun

ارتفاع در محور z: 1600

تقریباً عمود به صفحه

 


در مورد شدت نور صحبت کردیم:
 

Enabled: on, Turbidity: 3.0, Shadow subdivision: 8, Intensity multiplier: 0.01

 

آموزش vray- مثال vraysun

Size multiplier: 4.0

 
آموزش vray- مثال vraysun
Size multiplier: 10.0


 
آموزش vray- مثال vraysun
Size multiplier: 40.0
 
Turbidityرو یادتونه همونی که گفتیم میزان گرد و غبار رو در هوا اندازه گیری کرده و براساس آن رنگ خورشید و آسمان رو مشخص می کند. حالا به این مثال نگاه کنید.


Enabled: on, Intensity multiplier: 0.01, Shadow subdivision: 8, Size multiplier: 1.0

 

آموزش vray

Turbidity : 2.0

 
آموزش vray
Turbidity : 4.0

 
آموزش vray
Turbidity : 8.0

 

آموزش Vray Sky


منبع : cgartcenter.ir

تعداد بازدید : ۳۵۷۸۶
برچسب ها :
marjan_b

سلام ممنون ازتوضيحاتتون رندر ها عاليه ولي من براي فضاي داخلي ميخوام رندر بگيرم كه نور خورشيد از بيرون به داخل بتابه ولي نميشه حتي شيشه پنجره هم برداشتم بازم نشدممنون ميشم راهنمايي كنيد مرسيمهرداد

اموزش حرفه ای بذارید نه توضیح کتابیLhm

من چقدر دنبال همچین سایتی میگشتم.اکیپ آموزشیتون فوق العادس.امیدوارم روز ب روز موفق تر شیدهوشمند

خیلی خوب توضیح داده بودین ممنون برای زحمتی که کشیدینHosseini

بسیار عالی و خوب توضیح داده شده ... سپاسارسال نظرات

نظر شما :

مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی دفتر کار اداری

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی و معماری داروخانه
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir