۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶ تنظیمات vraylight رو باهم در قسمت آموزش vray بررسی می کنیم. قسمت بعدی که احتمالاً زیاد با اون کار خواهیم داشت قسمت option هست

بخش Options:

Cast shadows: وقتی روشن هست که البته بطور پیش فرض روشنه نور باعث ایجاد سایه می شود. ولی اگر خاموشش کنید دیگه از سایه های این نور خبری نیست

Double-sided: وقتی شکل نورتون plane باشد می توان از این گزینه استفاده کرد تا از دو طرف بتابه ولی اگر نورSphere  و یا Dome باشه این گزینه تاثیری ندارد.

Invisible : این قسمت باعث می شه که منبع نوری مشخص نباشد. البته این نامرئی بودن منبع نور نسبت به دوربین و refractions هست و اگر می خواهید این نامرئی بودن در reflections هم اتفاق بیافتد باید از Affect specular استفاده کنید (دیدید که یه موقع هایی منبع نوریتون مثل یه دایره می افته روی اجسام صیقلی مثل روی فلز و تبدیل می شه به دایره سفید نورانی این Affect specular باعث می شه این اتفاق نیافتد)

.
.
.

 

برای اینکه بتونید فایل های مکس تون رو جا به جا کنید نیاز دارید که کلیه map ها رو هم با اون ببرید تا فایلتون در خواندن map به مشکل نخورد. اما پیدا کردن و ذخیره کردن map ها کاری سخت و وقت گیرست. خود مکس بهتون این امکان رو می ده که به طریقی ذخیره کنید تا map ها همراه فایلتون ذخیره بشه. در آموزش vray گریزی به طریقه ذخیره سازی فایل ها مکس می کنیم و بهتون توضیح می دیم که چه روشی بهتر است و چرا.متریال  VrayLightMtl مختص به vray ئه و به ما توانایی ساخت سطوح self-illuminated رو می دهد. self-illuminated surface به سطوحی می گن که به ما حس یک منبع نور رو می دهد (البته این توضیح خیلی غیر حرفه ایست)  خود max هم بخشی به نام self-illuminated دارد ولی VRayLightMtl خیلی سریع تر رندر گرفته می شود و امکان تبدیل شی به یک منبع نور مش رو هم می دهد. 
متریال فلز یکی از اون متریال هایست که همیشه دوست دارم خودم بسازمش چون نتیجه این تنظیماتی که بهتون می گم یک استیل زیبا با بازتابش های فوق العاده ست. پس امروز در آموزش vray متریال فلز یا بهتر بگم استیل رو خواهیم داشت. شما می تونید این متریال رو برای لوله استیل، قاشق و چنگال و …  بکار ببرید.
برای ساخت این نوع متریال رنگ diffuse رو بهتره مشکی یا یک رنگ نزدیک به آن گذاشت. من خودم روی ۵ می ذارم چون مشکی مطلق که در طبیعت وجود نداره. اگر رنگ Reflection  رو بر روی سفید بگذاریم بهمون متریال آینه می دهد و اگر مقدار آن رو به RGB: 190/190/190 و یا بیشتر تغییر بدیم متریال فلز با بازتاب مناسب خواهیم داشت.


 
در قسمت  reflection اگه خاطرتون باشn تغییرات رنگ reflect بر روی diffuse تاثیر می گذارد. متریال سرامیک یکی از مثال های این اتفاق هست یعنی رنگ diffuse در نهایت همون رنگی که داده اید در نمی یاد. به همین علت برای ساخت سرامیک باید diffuse آن را بالاتر از رنگی که می خواهید درست کنید (مثلاً ۲۰۰/۲۰۰/۲۰۰) 
تنظیماتی که در اینجا براتون توضیح می دم لزوماً بهترین تنظیمات نیستند یعنی شما می تونید بنا به نیازتون در کارهای مختلف اونها رو عوض کنید. در اولین قدم می خوایم باهم متریال چوب رو بسازیم. برای اینکار به یک texture خوب نیاز دارید که می تونید اون رو از اینترنت دانلود کنید یا از فایل های آماده بهره بگیرید و یا حتی می تونید چوب مورد نظرتون رو اسکن کنید.
همونطور که می دونید سایت evermotion در سال  ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ تعدادی متریال آماده vray رو در قالب دو فولدر vol1 و vol2 به بازار عرضه کرده که عمده نیاز vray کاران رو برطرف می کند. امروز براتون متریال vol1 رو براتون در سایت قرار دادیم. در سری بعدی vol2 رو براتون خواهیم گذاشت. روش استفاده از این متریال هم در ادامه ی همین متن توضیح داده شده.

ادامه ی مطلب...مدتی است نرم افزار رویت به یک نرم افزار محبوب و پر تقاضا در ایران مبدل شده است و بسیاری از مهندسان معماری و همچنین عمران در صدد یادگیری این نرم افزار پر کاربرد هستند آموزش این نرم افزار در ایران ان گونه که باید انجام نمی شود.

نام یک نرم افزار کارآمد و تخصصی برای مهندسان ساختمانی و عمران محسوب می شود.با استفاده از این نرم افزار می توان به مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی پرداخت.این نرم افزار همچنین قادر به تصویر سازی از طرحهای شما می باشد
مجموع ۱۱۵ رکورد - در ۱۲ صفحه
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
 

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی ساختمان اداری و دفتر کار
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir