۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه آرل
تاریخ : چهارشنبه , ۱۴۰۳/۰۴/۰۶ ۱۲:۰۰
 

طراحی کل نگر (Holistic Design)، رویکردی در تفکر درباره طراحی کاربرمحور به‌شمار می‌رود و با روش‌های مختلفی مرتبط است که به دستیابی به تجربه کاربری مطلوب کمک می‌کند. اصطلاح طراحی کل‌نگر، سال‌هاست که وجود دارد؛ اما، در مورد تعریف آن با سردرگمی‌هایی روبرو هستیم. برخی منابع، پیشنهاد می‌کنند که این امر، صرفا گونه‌ای از طراحی کاربرمحور یا انسان‌محور است. هدف ما، تعریف این طراحی به روشی معنی‌دار و قابل‌درک است تا بتوانید نحوه استفاده موثر از این رویکرد را در پروژه‌های خود درک کنید.

 

طراحی کل نگر چیست؟

طراحی کل نگر، فلسفه‌ای در طراحی است که کاربر را در مرکز فرآیند قرار می‌دهد. طراحان کل‌نگر، معتقدند که همه اجزای یک محصول یا تجربه، از آغاز تا استفاده و دفع، باید با هم در نظر گرفته شوند. این امر، بدان معناست که به مواردی مانند مواد استفاده شده، نحوه ساخت، سازنده و نحوه رسیدن آن‌ها به مقصد نهایی بنگریم.
این طراحی، اغلب مترادف با طراحی کاربرمحور (UCD) استفاده می‌شود که شامل مجموعه‌ای از اصول است که عموماً در مورد طراحی انسان‌محور کاربرد دارد. به‌عنوان‌مثال، یک اصل ممکن است «ایجاد تجربه‌ای متمرکز بر افراد» یا «طراحی با احترام به محدودیت‌های توانایی بشر» باشد. اصطلاح طراحی کل نگر، گاهی اوقات می‌تواند به‌طور خاص به شیوه‌های UCD مانند ارزیابی تجربی (همچنین به‌عنوان تست قابلیت استفاده شناخته می‌شود) اشاره کند.
ارزیابی تجربی، شامل نگریستن به وظایف خاص و سپس ارزیابی آن وظایف از منظر فناوری‌های کمکی خاصی است که به کاربران برای انجام آن وظایف کمک می‌کند. طراحان، اغلب هنگام ایجاد رابط کاربری برای برنامه‌های کامپیوتری یا وب‌سایت‌ها، این روش را به‌کار می‌برند. به‌طورکلی، طراحان کل‌نگر تاثیر یک موضوع را بر فرد از نظر احساسی، جسمی یا روانی در نظر می‌گیرند.

طراحی رابط کاربری بانکداری: کاربرمحوری با رویکرد کل‌نگر

به‌عنوان‌مثال، در زمینه طراحی رابط کاربری برای یک اپلیکیشن موبایل مانند بانک‌داری، طراح ممکن است الگوهای رفتاری مشتری را در نظر بگیرد و سپس از آن قسمت به عقب کار کند تا اطمینان یابد که مشتریان پس از دانلود بر روی تلفن خود، مشکلی در استفاده موثر از نرم‌افزار ندارند. این رویکرد، نه‌تنها در هنگام فکرکردن به محصولات جدید مفید است؛ بلکه، در مورد بازطراحی محصولات موجود بر اساس بازخورد کاربران و مشتریان نیز کاربرد دارد.

تحول طراحی کل نگر

در گذشته، اصطلاح «طراحی کل نگر» عمدتا توسط طراحان مبلمان و داخلی برای توصیف رویکردی هنری به چیدمان و زیبایی‌شناسی استفاده می‌شد؛ اما، به لطف محبوبیت روزافزون آن در میان استارت‌آپ‌ها، به‌عنوان مفهومی با کاربرد گسترده‌تر، در حال ورود به واژگان دنیای طراحی است. تعریف این طراحی، طی زمان تکامل‌یافته است؛ اما، به‌طورکلی به فرآیند طراحی با رویکردی جامع اشاره دارد که اطلاعات را از تمام زوایای مرتبط با یک پروژه یا سیستم در نظر می‌گیرد.
زمانی که نحوه تعامل افراد با یک سیستم را ارزیابی می‌کنیم، به آن «طراحی کاربرمحور» گفته می‌شود و هنگامی که عواملی مانند تجزیه‌وتحلیل را در نظر می‌گیریم، «طراحی مبتنی بر داده» نام دارد. در نهایت، هدف این طراحی ایجاد محصولاتی نیست که صرفا از نظر زیبایی‌شناسی لذت‌بخش باشند؛ بلکه، ساختن چیزی است که برای همه افراد درگیر، به‌خوبی کار کند.

چرا این طراحی ظهور پیدا کرد؟

احتمالا، ظهور طراحی کل نگر را در جامعه خود مشاهده کرده‌اید. برای طراحان محصولات دیجیتال، در آغوش گرفتن هم‌زمان طیف وسیعی از رشته‌ها مانند تجربه کاربری، طراحی تعامل و طراحی بصری، کار آسانی نیست. با وجود این چالش، نکته واضح این است که طراحی کل‌نگر، رویکرد پیشرو برای ایجاد محصولات دیجیتالی به‌شمار می‌رود که بر اساس نیازهای کاربران طراحی شده‌اند.
با درنظرگرفتن میزان تغییر جهان تنها در عرض چند سال، ظهور طراحی کل نگر جای تعجب ندارد. ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که اینترنت نقش بسیار مهمی در زندگی ایفا می‌کند و زندگی بدون آن غیرقابل‌تصور است. این واقعیت که اکنون بیش از هر زمان دیگری افراد به فناوری اطلاعات و ارتباطات دسترسی دارند، تحول‌آفرین بوده است.

فرایند و تعریف طراحی کاربرمحور

طراحی کاربرمحور چیست؟ بسیاری از افراد در هنگام صحبت از طراحی، اصطلاحات «کاربر» و «کاربرمحور» را به‌جای یکدیگر به کار می‌برند؛ اما، تمایزی بین آن‌ها وجود دارد. اصطلاح «کاربر» به شخصی اشاره می‌کند که یک محصول یا سرویس را مورد استفاده قرار می‌دهد؛ درحالی‌که، کاربرمحور به این معنی است که طراح در طول فرآیند طراحی، نیازهای کاربر خود را در نظر گرفته است.
اکثر طراحان در حین کار به کاربران فکر می‌کنند؛ اما، طراحی کاربرمحور به معنای کار آگاهانه باتکیه‌بر تحقیق و تحلیل است. طراحی کاربرمحور، نه‌تنها چگونگی تعامل کاربران با محصول یا سرویس را در نظر می‌گیرد؛ بلکه، انگیزه آن‌ها را برای استفاده از آن را نیز مورد توجه قرار می‌دهد.
طراحی کاربرمحور، به اطمینان از این موضوع کمک می‌کند که هر تصمیمی که در فرآیند خلاقانه خود می‌گیرید، منجر به طراحی‌های بهتر برای مخاطب هدف شما شود. باتوجه‌به عملکرد و قابلیت استفاده و همچنین رفتار انسانی و جنبه‌های روان‌شناختی در مرحله برنامه‌ریزی، می‌توانید تجربیاتی خلق کنید که به‌احتمال زیاد موفق خواهند بود. با اطمینان از اینکه در هنگام تصمیم‌گیری در مورد آنچه باید برای مخاطب خود بسازید، صرفا ویژگی‌های فنی را در نظر نمی‌گیرید، می‌توانید از اشتباهات پرهزینه جلوگیری کنید.

طراحی Holistic در عمل

طراحی کل نگر در فرهنگ طراحی امروز، به‌طور فزاینده‌ای محبوب می‌شود. آژانس‌های طراحی و کسب‌وکارها با ترکیب کاربر در فرآیند طراحی، به «تفکر سبز» روی آورده‌اند. آن‌ها به‌جای تمرکز صرف بر محصول یا خدمت، بر مصرف‌کننده که مهم‌ترین عنصر هنگام تولید هر چیز جدیدی است، تمرکز می‌کنند.
طراحان کل‌نگر، به کل تصویر می‌نگرند: چه کسی از آن استفاده خواهد کرد؟ دقیقا به چه چیزی نیاز دارند؟ این افراد به چه چیزی علاقه دارند؟ این فرآیند، به خلق محصولی لذت‌بخش‌تر و کاربردی‌تر منجر می‌شود.
اگرچه طراحی کل نگر به‌طور فزاینده‌ای رایج می‌شود؛ اما، همچنان راه‌هایی برای آسان‌تر کردن زندگی ما با استفاده از آن وجود دارد. نمونه‌هایی از طراحی کل‌نگر و کاربرمحور را می‌توان در مکان‌هایی پیدا کرد که اصلا انتظارش را ندارید؛ از اپلیکیشنی که روز لباسشویی را تا حد ممکن ساده می‌سازد تا جاروبرقی‌های رباتیکی که خانه شما را برایتان تمیز می‌کنند!

مزایای استفاده از رویکرد کل‌نگر

طراحی کل نگر فرآیند طراحی یک محصول یا خدمت با درنظرگرفتن تمام جزئیات، به‌جای تمرکز صرف بر یک جنبه و امیدواری به موفقیت آن است. ایده این است که یک‌قدم به عقب بردارید و کل تصویر را در نظر بگیرید؛ از زیبایی‌شناسی تا عملکرد و هدف، و این رویکرد می‌تواند به محصولات بهتر و کاربردی‌تری منجر شود.
یک طراح کل‌نگر خود را در جایگاه کاربر قرار می‌دهد و نیازهای او را درک می‌کند. زمانی که همه چیز به‌طور کامل در کنار هم قرار می‌گیرد، هم کاربران و هم شرکت‌ها سود می‌برند. مشتریان، تجربه‌ای بهتر و محصولاتی باکیفیت بالاتر دریافت می‌کنند و شاهد بهبود نتایج کسب‌وکار، از جمله رضایت مشتری، خواهند بود.
اگرچه این موضوع به نظر منطقی می‌رسد؛ اما، در واقع به‌کارگیری اصولی و هوشمندانه طراحی کل‌نگر برای بسیاری از کسب‌وکارها به دلیل نحوه‌ی راه‌اندازی‌ آن‌ها کار ساده‌ای نیست. طراحان کل‌نگر، در هنگام ساخت موارد جدیدی (مانند یک اپلیکیشن) به زمان کافی از طراحان محصول و بازاریابان نیاز دارند؛ اما، اغلب بودجه کافی برای این نوع تحقیقات در طول توسعه وجود ندارد.

طراحی کل نگر: راز خلق محصولاتی که کاربران عاشقشان می‌شوند

بااین‌حال، مگر در شرایطی با مهلت‌های بسیار محدود، همیشه فضایی برای تست کاربری پس از اتمام محصول وجود خواهد داشت؛ اما در آن زمان، ممکن است برای تغییراتی که می‌توانستند تفاوت ایجاد کنند، خیلی دیر باشد. استفاده از یک رویکرد مشارکتی، اطمینان می‌دهد که کسب‌وکار شما قبل از راه‌اندازی پروژه‌ها، زمان کافی برای دریافت دیدگاه‌ها از تمام بخش‌ها داشته باشد.
مشارکت زودهنگام افراد هر بخش، به شما زمان بیشتری می‌دهد تا در صورت نیاز، پیشرفت‌های قابل‌توجهی به‌دست آورید. این امر، همچنین تاحدامکان از اشتباهات ناشی از سوءتفاهم بین بخش‌ها در مراحل مختلف فرآیند جلوگیری می‌کند؛ بنابراین، قبل از اینکه محصولی به بازار عرضه شود، متوجه می‌شوید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

راهکاری طراحی کل نگر در سیستم دیوارپوش ماژولار: کیو بیس ناچ

در یک همکاری جدید، تریمو و پینین‌فارینا با معرفی سیستم دیوارپوش کیو بیس ناچ، استاندارد جدیدی را در طراحی معماری تعیین کرده‌اند. این مشارکت، تخصص مهندسی تریمو را با میراث نوآوری طراحی پینین‌فارینا پیوند می‌دهد و یک سیستم دیوارپوش پیش‌ساخته فلزی ماژولار ارائه می‌کند که نویدبخش بازتعریف چشم‌انداز زیبایی‌شناختی و عملکردی معماری مدرن خواهد بود.

انقلاب در معماری

این دو برند، با معرفی سیستم دیوارپوش کیو بیس ناچ گرد هم آمده‌اند تا وضع موجود را در طراحی معماری به چالش بکشند. این همکاری که با ترکیب مهندسی پیشرفته تریمو و زیبایی‌شناسی بی‌نظیر طراحی پینین‌فارینا رقم خورده است، نقطه عطف قابل‌توجهی محسوب می‌شود. نتیجه به‌دست آمده، یک سیستم دیوارپوش ماژولار فلزی است که نه‌تنها شاهکاری از برتری مهندسی محسوب می‌شود؛ بلکه، شاهکاری از نوآوری در طراحی نیز به‌شمار می‌رود.

تعهد به بازتعریف مرزهای معماری

تعهد به بازتعریف مرزهای بیان معماری، در قلب سیستم دیوارپوش کیو بیس ناچ جای دارد. این سیستم، صرفا یک محصول نیست؛ بلکه، راهکار طراحی کل نگر به‌شمار می‌رود که به نیازهای گوناگون ساخت‌وساز مدرن پاسخ می‌دهد؛ از جذابیت بصری گرفته تا پایداری محیط‌زیست. با راه‌اندازی کیو بیس ناچ، تریمو و پینین‌فارینا قصد دارند صنعت ساخت‌وساز را به عصر جدیدی سوق دهند، عصری که در آن طراحی و عملکرد در هماهنگی کامل با هم ادغام می‌شوند.

هسته‌های نوآوری

سیستم دیوارپوش کیو بیس ناچ، از طریق سه جزء نوآورانه که هرکدام برای ارائه تطبیق‌پذیری و جذابیت بصری طراحی شده‌اند، متمایز می‌شود:

پانل‌های کیو بیس

این پنل‌ها که ستون فقرات سیستم هستند، با درنظرگرفتن قابلیت ماژولار طراحی شده‌اند. آن‌ها به‌عنوان بوم بیان معماری عمل می‌کنند و امکان ادغام یکپارچه با انواع سبک‌های معماری را فراهم می‌آورند. مهندسی دقیق پنل‌ها، تناسب بی‌نقصی را تضمین می‌کند که به انسجام کلی زیبایی‌شناختی و استحکام سازه‌ای سیستم کمک می‌کند.

حکاکی منحنی

یکی از ویژگی‌های بارز سیستم کیو بیس ناچ، منحنی‌های حک‌شده منحصربه‌فرد آن است. این‌ موارد، تنها عناصر تزیینی نیستند؛ بلکه جنبه‌های کاربردی محسوب می‌شوند که با نور و سایه بازی می‌کنند تا نمای ساختمان را زنده سازند. این برجستگی پویا، بعد روایی را به سازه معرفی می‌کند و با تبدیل آن به یک بوم زنده، با محیط اطراف خود در تعامل خواهد بود.

پلاگین‌ها

پلاگین‌های سیستم، کارکرد آن را فراتر از صرفا زیبایی‌شناسی گسترش می‌دهند. این عناصر تزیینی و روشنایی، یا «بال‌ها»، گزینه‌های سفارشی‌سازی بیشتری را ارائه می‌دهند. آن‌ها، برای معماران و طراحان این امکان را فراهم می‌سازند تا نمای ساختمان را با دیدگاه منحصربه‌فرد خود طراحی کنند و هویت و تعامل ساختمان با محیط را بهبود بخشند. پلاگین‌ها از روکش‌های سرامیکی تا آلومینیومی، لایه‌ای از پیچیدگی را اضافه می‌کنند و به تداعی سرعت و ظرافت طراحی خودرو می‌پردازند.

فلسفه طراحی و پایداری

سیستم دیوارپوش کیو بیس ناچ، فلسفه‌ای از طراحی را تجسم می‌بخشد که زیبایی را با کارآمدی پیوند می‌دهد. این سیستم، گواهی بر قدرت نوآوری مشارکتی است و نشان می‌دهد که چگونه مهندسی و طراحی می‌توانند گرد هم آیند تا پدیده‌ای پیشگامانه خلق کنند. علاوه‌بر این، این سیستم بر پایداری تاکید می‌کند و نشان‌دهنده تعهد هر دو برند به طراحی مسئولانه نسبت به محیط‌زیست است. این سیستم، رویکردی آینده‌نگر در ساخت‌وساز را به نمایش می‌گذارد که در آن تاثیر بر کره زمین در کنار نیازهای زیبایی‌شناختی و عملکردی در نظر گرفته می‌شود.

معیاری جدید برای ساخت‌وساز

سیستم دیوارپوش کیو بیس ناچ، معیاری جدید برای صنعت ساخت‌وساز تعیین می‌کند. این سیستم، با به چالش کشیدن تصورات سنتی از آن‌چه سیستم‌های دیوارپوش ماژولار می‌توانند باشند، راه‌حلی را ارائه می‌دهد که به همان میزان که از نظر زیبایی‌شناسی لذت‌بخش است، از نظر کاربردی نیز کارآمد خواهد بود و نمادی از نوآوری، برتری و پایداری به‌شمار می‌رود.
این سیستم پیشگامانه، نه‌تنها زیبایی‌شناسی معماری را ارتقا می‌دهد؛ بلکه، بر پیش‌روی عمودی ساختمان‌ها تاکید می‌کند و قامت و حضور آن‌ها را در منظر شهری برجسته می‌سازد. این سیستم، جشنواره‌ای نزدیک به یک قرن برتری طراحی ایتالیایی و دهه‌ها نوآوری مهندسی است؛ همکاری‌ای که شکاف بین معماری دوراندیش و راه‌حل‌های ساختمانی کاربردی و پایدار را پر می‌کند.

جمع‌بندی

در نهایت، منظور ما از «طراحی کل نگر» چیست؟ این اصطلاح، به رویکرد کلی اشاره می‌کند که در آن همه چیز اهمیت دار؛، از کوچک‌ترین جنبه‌های تایپوگرافی گرفته تا مسائل بزرگ‌تر مانند این‌که کدام محتوا باید در اولویت قرار گیرد یا کاربران چگونه در صفحه شما پیمایش کنند. این رویکرد پایین‌به‌بالا (بررسی از اجزای کوچک به کل) ممکن است زمان‌بر باشد؛ اما، برای موفقیت ضروری است، زیرا، با رسیدگی به مشکلات قبل از بروز، کیفیت بالاتر و رضایت بیشتر کاربران را تضمین می‌کند.
منابع
  1. https://launchbase.uk/blogs/what-is-holistic-design-a-guide-to-user-centred-design/#:~:text=Holistic%20design%20is%20a%20design,disposal%2C%20should%20be%20considered%20together.
  2. https://www.archdaily.com/1015725/a-holistic-design-solution-within-a-modular-wall-system-the-qbiss-notch-designed-by-pininfarina

تعداد بازدید : ۶۱
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
چگونه برای دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک رنگ و نقش انتخاب کنیم

چگونه برای دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک رنگ و نقش انتخاب کنیم

اینفوگرافیک: دستورالعمل طراحی یک لوگوی ساده و عالی

اینفوگرافیک: دستورالعمل طراحی یک لوگوی ساده و عالی

تحقیقات مورفولوژیکی ویتوریو جورجینی : معماری منطبق بر طبیعت

تحقیقات مورفولوژیکی ویتوریو جورجینی : معماری منطبق بر طبیعت

برداشت اول ورودی ساختمان

برداشت اول ورودی ساختمان

فضای معماری چگونه می تواند در تعامل با مردم زندگی کند؟

فضای معماری چگونه می تواند در تعامل با مردم زندگی کند؟

آستانه  و کاربرد آن  در معماری داخلی

آستانه و کاربرد آن در معماری داخلی

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir