۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه آرل
تاریخ : يکشنبه , ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ ۱۱:۳۰
 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر
تحریریه معماری آرل
امروزه معماری مسکونی برای انطباق با شیوه های زندگی متنوع و نیازهای فضایی افراد  انعطاف پذیرتر شده و در حال تغییرات  است. با این سازگاری ، نوع اقامتگاه ها و زندگی مسکونی تغییر کرده و اتاق نشیمن در معرض خطر قرار گرفته است. بسیاری بر نیاز به داشتن فضایی اختصاصی برای استراحت و تفریح ​​تأکید می کنند ، در حالی که برخی دیگر ادعا می کنند که صرفاً هدر دادن فضا و هزینه است. این بحث یک سوال مهم را مطرح کرد: آیا ما هنوز به اتاق نشیمن نیاز داریم؟ در ادامه با بررسی نحوه تکامل اتاق های نشیمن در طول سالها و نحوه معماری مجدد و ادغام مفهوم فضای تعامل در معماری مسکونی معاصر با آرل همراه باشید.....
اگرچه  اغلب اتاق های نشیمن یک هدف مشترک دارند - مکانی برای گردهم جمع شدن و تعاملات- بسیاری از کشورها بین اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی تفاوت قائل می شوند. اتاق های نشیمن رسمی تر و مرتفع تر در نظر گرفته می شوند ، در حالی که اتاق های خانوادگی محلی مناسب برای گذراندن وقت با اعضای خانواده هستند. اغلب ، اتاق های نشیمن در ورودی یا نزدیک ورودی قرار می گیرند ، در حالی که اتاق های خانوادگی به اتاق خواب ها و دیگر فضاهای خصوصی نزدیکتر هستند. از نظر طراحی داخلی و دکوراسیون ، اتاق نشیمن جایی است که صاحبان خانه بر خلاف اتاق خانواده ، که بیشتر راحت است ، آثار هنری و مبلمان منحصر به فرد خود را به نمایش می گذارند. در این مقاله ، اتاق های نشیمن و خانوادگی به عنوان یک فضای تعامل در خانه مورد بررسی قرار گرفته  است.
 اتاقهای نشیمن برای اولین بار در اواخر قرن 17 به دنیا معرفی شد ، هنگامی که لوئی پانزدهم شیوه زندگی خود در ورسای را بسیار ناراحت کننده دانست ، زیرا فقط سالن های رسمی داشت و  اتاق واحدی برای استراحت نداشت . پادشاه ، که به دلیل علاقه به مبلمان و دکوراسیون شهرت داشت ، چند اتاق در قصر را به اتاق نشیمن خصوصی تبدیل کرد و مفهوم ترکیب زندگی رسمی و غیر رسمی را آغاز کرد. چند دهه بعد ، دنیای معماری و طراحی داخلی در سراسر جهان شروع به ایجاد قطعات مبلمان اختصاصی برای فضاهای خصوصی کرد و کمی بعد از انقلاب صنعتی ، راحتی در خط مقدم ایستاد بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم ، سرمایه گذاری شدیدی در اتاق های خانوادگی برای آمریکایی ها انجام شد و تصویری از زندگی خانوادگی را با تلویزیون ، مبل و سرگرمی تجسم بخشید. مشخص شد که اتاق نشیمن به قلب یک خانه مدرن تبدیل شده است. با این حال ، امروزه قلب یک خانه مدرن به یک فضای باز بزرگ تبدیل شده است که آشپزخانه و اتاق نشیمن را با هم ترکیب می کند .
 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر
در سرمقاله اخیر Elle Hunt گاردین ، ​​ویراستار ادعا می کند  اتاق نشیمن  در خانه ها از بین رفته زیرا افراد دیگر به آنها نیازی ندارند. این نتیجه چندین شیوه زندگی و تغییرات فرهنگی است که به مرور ایجاد شده برای مثال برخی از داشتن خانواده های بزرگ خودداری می کنند ، برخی دیگر توان مالی خرید خانه های بزرگ را ندارند که شامل یک محل تجمع اختصاصی باشد و .....
 چندین تحقیق نشان داده است که در مقایسه با نیروی کار دهه 80 و 90  افرادبیشتر هزینه می کنند و درامدهای کمی دارند و خانه های کوچک تنها چیزی هستند که می توانند افراد از عهده هزینه  آنها برآیند. از دیگر دلایلی که دیگر نیازی به اتاق نشیمن نیست این است که در برخی مناطق ، استودیوهای تازه ساخته شده (تقریباً 40 متر مربع) قیمت های سرسام آور و محدودیت های زیادی در استفاده از زمین دارند ، که معماران داخلی را مجبور می کند فضاهای غیر ضروری  و منطقه ای که فقط به نشستن اختصاص داده شده است را حذف کنند.
مفهوم حوزه تعامل خانواده از نسلی به نسل دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر بازآرایی شده است و به عنوان پاسخی برای تغییرات مداوم در شیوه زندگی ، عادات ، هنجارهای فرهنگی و ثبات مالی شکل گرفته است. اکنون بیشتر مردم به جای رسمی بودن ، بر راحتی و عملکرد تمرکز می کنند. از لحاظ عملکردی نیز ، اتاق های نشیمن به عنوان یک فضای خصوصی برای استراحت و معاشرت تبدیل شده اند. حتی تعاملات کاری امروز کاملا مرتبط با اینترنت و  به صورت مجازی است و افراد بیشتر وقت خود را به صورت آنلاین یا خارج از خانه صرف برقراری ارتباط می کند ، به همین دلیل آنها احساس می کنند که داشتن یک اتاق نشیمن اختصاصی برای استراحت با برنامه شلوغ آنها مطابقت ندارد. اتاق خواب برای انسان های امروزی  کافی است و  در مورد معاشرت رستوران ها ، کافه ها یا سایر فضاهای عمومی را بیشتر ترجیح میدهندو در صورت بودن در خانه ، آشپزخانه یا بالکن خانه آنها جایگزینی ایده آل برایشان خواهد بود.
در ادامه همراه باشید تا دریابید که معماران چگونه اتاق های نشیمن سنتی را تجسم کرده و دوباره آنها را متناسب با انواع مختلف اقامتگاه های معاصر طراحی کرده اند...   

 اتاق خصوصی

اتاق نشیمن سنتی از نسل ها و فرهنگ ها فراتر رفته و حضور خود را در پروژه های مسکونی مدرن حفظ کرده است. پروژه های دارای فضاهای وسیع چه به عنوان یک آپارتمان یا یک خانه خصوصی ، به معماران این امکان را می دهد که یک اتاق را تنها برای دورهمی خانواده یا استراحت اختصاص دهند. این فضاها یا با مبلمان و اکسسوری های سفارشی برای میزبانی از مهمانان یا رویدادهای رسمی طراحی شده اند ، یا به مکانی دنج و خلوت و راحت برای اعضای خانواده تبدیل شده اند در واقع خانه های بزرگتر تمایل دارند هر دو را داشته باشند که هر کدام وظایف مربوطه را برآورده کنند.
 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر

 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر
طرح طبقه باز

در چند دهه گذشته ، تعداد زیادی از ساکنان شروع به انتخاب اتاق نشیمن/آشپزخانه باز کردند که همه چیز در کنار هم جریان دارد. بسیاری از طراحان داخلی به ترکیب اتاق نشیمن در کنار آشپزخانه اعتقاد دارند ، زیرا پخت و پز و صرف غذا به عنوان یکی از موفق ترین کارها برای گرد هم آوردن خانواده شناخته می شود و گردش در فضا و میزبانی از مهمانان برای همه راحت تر است. مهم است که به خاطر داشته باشید که طرح های طبقه باز نتیجه شخصی سازی طراحی بود ، جایی که ساکنان، خانه های خود را به عنوان یک بوم خالی خریداری یا اجاره می کردند تا بتوانند بدون هیچگونه کار دائمی به شیوه دلخواه خود طراحی و سازماندهی کنند.

 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر
پلتفرم های توسعه یافته

خانه هایی با چشم اندازهای خصوصی به معماران اجازه می دهد تا طبقه همکف خود را گسترش دهند و فضایی انتقالی بین داخل و خارج ایجاد کنند که هم به عنوان یک منطقه تجمع رسمی و هم غیر رسمی عمل می کند. این نوع اتاق نشیمن اغلب توسط آشپزخانه ، باغ و یا استخر احاطه شده است و مکانی ایده آل برای میزبانی از مهمانان و استراحت با اعضای خانواده است. به طور مشابه ، حیاط ها و ایوان های جلویی نیز به عنوان سکوهای گسترده ای برای آرامش و اوقات فراغت مورد استفاده قرار می گیرند.
 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر
 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر

تراس و بالکن

یکی دیگر از فضاهای انتقالی که ساکنان از آن به عنوان فضاهای تجمع استفاده می کنند تراس و بالکن است. معماران از پتانسیل نقشه ای که دارند استفاده می کنند و یک فضای بیرونی اضافی ایجاد می کنند که از نظر بصری معماری و طبیعت را با هم ادغام می کند و به عنوان یک مکان خلوت و مشرف به چشم انداز اطراف عمل می کند. 
 مفهوم نشیمن در معماری مسکونی معاصر

ویژگیهای اتاق نشیمن در معماری معاصر

به‌طور کلی، می‌توان ویژگی های زیر را برای اتاق نشیمن در معماری معاصر در نظر گرفت:

استفاده درست از رنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن معاصر

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن در سبک معماری معاصر، ترکیب رنگ‌های خنثی با مکمل آن‌ها است. تصور رایج اما اشتباه برخی از افراد، این است که در معماری به سبک معاصر همه چیز باید سفید و روشن باشد. در حالی که می‌توان از رنگ‌های مکمل نیز در فضای اتاق نشیمن استفاده کرد.
ترکیب رنگ‌های خنثی و مکمل، جلوه بی‌نظیری به فضای نشیمن می‌بخشد. استفاده غالب از رنگ‌های خنثی در کنار یک عنصر شاخص رنگی، فضایی مدرن و جذاب خلق می‌کند.
متاسفانه، ترس استفاده از رنگ‌های شاخص و جسور نبودن در انتخاب رنگ‌های غیرمعمول سبب استفاده اغلب افراد از یک رنگ در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن در معماری معاصر می‌شود.

جایگاه خطوط؛ استفاده از خطوط تمیز و واضح در اتاق نشیمن معاصر

از دیگر ویژگی‌های مهم و اساسی در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن به سبک معاصر، استفاده از خطوط واضح و تمیز است. کاربر، با توجه به سلیقه خود می‌تواند از خطوط منحنی یا مستقیم استفاده کند و نکته مهم در استفاده از این خطوط در طراحی دکور اتاق نشیمن، صاف، تمیز و واضح بودن آن‌ها درنظر گرفته می‌شود.
سبک معماری مدرن و معاصر به نقش قوی خطوط و استفاده زیاد از آن‌ها در فضای اتاق نشیمن اهمیت می‌دهد. برخلاف سبک کلاسیک، خطوط در سبک معاصر تلطیف می‌شوند. بنابراین افراد می‌توانند در یک فضا که خطوط صاف زیادی در آن به کار رفته است، از یک مبل یا میز منحنی استفاده کنند.

استفاده از مبلمان هماهنگ با سبک معاصر اتاق نشیمن

در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن در معماری معاصر، استفاده از مبلمان هماهنگ با این سبک بسیار اهمیت دارد. یکی از مشخصه‌های مبلمان هماهنگ با سبک معاصر پایه‌های چوبی مخروطی یا زاویه‌دار مبل و صندلی هستند که به‌صورت آشکار دیده می‌شوند. همچنین، متریال مختلف همچون چوب، فلز یا شیشه به‌همراه سطوح پارچه‌ای مبلمان هماهنگ با این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ازآنجایی‌که مبلمان نقش مهمی در آشفتگی فضا برعهده دارند، بهتر است به انتخاب تعداد، طرح، رنگ و نقش مبلمان توجه شود تا در فضای اتاق نشیمن آشفتگی بصری ایجاد نکند.

استفاده زیاد از فلز در اتاق نشیمن معاصر

در اتاق‌های نشیمنی که به سبک معاصر طراحی شده‌اند، مبلمان و میزهای فلزی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. درحالی‌که در فضای اتاق نشیمن در معماری معاصر از فلز برای قاب عکس، سینی، لبه آینه، لامپ و لوستر، گلدان و ساعت بهره می‌توان بهره برد.

استفاده از بافتهای متفاوت در اتاق نشیمن معاصر

بافت در همه سبک‌های طراحی دکوراسیون نقش مهمی دارد. به‌عنوان مثال، افراد می‌توانند با به کارگیری حداقل و حداکثر بافت‌ ازجمله فلزات براق و پیچیده، چرم‌های نرم و مرمر مات در کنار هم حس زیبا و جدیدی در فضای اتاق نشیمن ایجاد کنند. با استفاده از نور و ایجاد محرک‌های بصری نیز می‌توان نوعی از بافت را به‌وجود آورد که بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

استفاده از الگوهای هندسی منظم در اتاق نشیمن معاصر

الگوهای منظم و هندسی بیشترین طرح‌هایی هستند که در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن در سبک معماری معاصر دیده می‌شوند. در حقیقت، فرش، کوسن یا تابلوها با الگوهای منظم و هندسی برای ایجاد جلوه بیشتر در اتاق نشیمن قابل استفاده هستند.

نورپردازی کافی در اتاق نشیمن معاصر

نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن در معماری معاصر اهمیت بالایی دارد. روشنایی سقفی، عنصری رایج در معماری مدرن است که سبب خلق فضایی روشن و دلباز می‌شود. همچنین نورهای متمرکز بر روی تابلو و مجسمه نیز برای نورپردازی قابل استفاده هستند. گزینه‌های دیگر نورپردازی در سبک معاصر، لوسترهای خاص هستند که گویی اثری هنری را به نشیمن هدیه می‌دهند. لامپ‌های قابل تنظیم، چراغ‌های رومیزی و ایستاده و لامپ‌های LED با مرزدهی به سقف، خطوط صاف و هندسی نشیمن مدرن را برجسته می‌کنند.

نمایان بودن عناصر سازهای در اتاق نشیمن معاصر

یکی از ویژگی‌های اصلی طراحی دکوراسیون به سبک معاصر، در معرض نمایش بودن عناصر سازه‌ای همچون تیر و ستون در فضای اتاق نشیمن است. در معماری مدرن، دیگر نیازی به پنهان‌سازی تیرها و ستون‌ها نیست و می‌توان با جسارت، این عناصر شاخص را به نقطه کانونی نشیمن تبدیل کرد.

جمعبندی

طراحی دکوراسیون نشیمن در معماری معاصر، دریچه‌ای به سوی خلاقیت و رهایی از قید و بندهای سنتی است و می‌توان نکات بسیاری را در آن مورد توجه قرار داد. در واقع از گذشته تاکنون، می‌توان با تکامل طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن از حد و مرزهای رایج برای طراحی این فضا در خانه‌ها رها شد. حاصل این رهایی، خلق فضایی منحصر به فرد و مطابق با سلیقه شخصی است که هرگز تکراری نخواهد شد. به‌طورکلی معماری و دکوراسیون مدرن، انعکاسی از زمان و نیازهای انسان امروزی در فضایی پویا و منعطف است.
تحریریه معماری آرل- غزاله عزالدین
منبع: آرک دیلی


تعداد بازدید : ۲۰۲۹
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
چگونه برای دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک رنگ و نقش انتخاب کنیم

چگونه برای دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک رنگ و نقش انتخاب کنیم

25 ایده افتضاح برای دکوراسیون داخلی منزل

25 ایده افتضاح برای دکوراسیون داخلی منزل

بررسی طراحی داخلی و دکوراسیون 20 نشیمن - منبعی برای الهام

بررسی طراحی داخلی و دکوراسیون 20 نشیمن - منبعی برای الهام

دکوراسیون مدرن تفسیر کننده هنر

دکوراسیون مدرن تفسیر کننده هنر

5 اشتباه رایج دکوراسیون داخلی که باید از آنها اجتناب کنید!

5 اشتباه رایج دکوراسیون داخلی که باید از آنها اجتناب کنید!

خود نمایی دیوار آجری در نشیمن های مدرن!

خود نمایی دیوار آجری در نشیمن های مدرن!

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir