۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : غزاله عزالدین
تاریخ : دوشنبه , ۱۳۹۹/۰۸/۰۵ ۱۱:۰۰
راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
تحریریه معماری آرل
نورپردازی یکی از مهمترین جنبه های اساسی طراحی داخلی است روشنایی عاملی است که می تواند یک فضای داخلی با هر اندازه ای  را تقویت یا تضعیف نماید. نور مناسب می تواند برای فضاهای کوچکتر از اولویت بیشتری برخوردار باشد و بدون تغییر ابعاد واقعی فضا، احساس بزرگتر و بازتری ایجاد کند یا حتی در فضاهای بزرگتر با نور ضعیف نسبت به پتانسیل ممکن ، احساس کوچکی و نامتناسبی ایجاد نماید برای اینکه فضای داخلی به اندازه کافی بزرگ و دارای نور مناسب باشد ، طراحان می توانند به چندین روش امتحان شده و واقعی از فضا بیشترین بهره را ببرند ، با استفاده از سایه ها و انواع نورهای مناسب گرفته تا قرار دادن آنها در بهترین مکان ها یا ادغام سایر عناصر که بهترین مکمل برای این موضوع محسوب می شوند در ادامه با آرل همراه باشید....

از چندین منبع نور استفاده کنید!

بسیاری از فضاهای داخلی مسکونی در دام روشنایی اتاقی با یک چراغ سقفی واحد و مرکزی قرار می گیرند. این نوع نور،سایه های گوشه ای ایجاد می کند و فضای اتاق را به صورت ناهموار روشن می کند و باعث می شود احساس کوچکی بصری و حتی خستگی چشم ایجاد شود. به جای استفاده از یک چراغ سقفی منفرد ، طراحان باید از چندین منبع نور توزیع شده در فضای اتاق استفاده کنند. عملکرد ، اندازه و طراحی نور، مکان ها و شدتهای مختلفی را می طلبد ، اما طراحان می توانند هنگام قرار دادن چندین منبع نور چند قانون کلی را دنبال کنند:

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
نورها را در گوشه ها قرار دهید!

به طور کلی ، تاریکی باعث می شود که فضا کوچکتر شود ، در حالی که روشنایی باعث بزرگتر شدن فضا می شود. وقتی گوشه ها زیر سایه قرار می گیرند ، فضای اتاق منقبض می شود. چراغ های موجود در گوشه ها ، چه چراغ های سقفی باشند و چه لامپ های متمرکز کل سطح اتاق را روشن میکنند و حداقل باعث می شوند اتاق بدون خطای بصری با اندازه واقعی خود دیده شود!

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
نورپردازی لایه ای را پیاده سازی کنید!

نورپردازی گوشه ای و سایر چراغ های سقفی معمولاً در گروه "روشنایی عمومی" قرار می گیرند. با این حال ، طراحان باید به طور معمول از سه نوع نور مختلف استفاده کنند: نور عمومی ، نور متمرکز و نور محیطی. نورپردازی عمومی فضای اتاق را به خوبی روشن نگه می دارد ، در حالی که نورپردازی متمرکز به کاربران امکان می دهد در نقاط خاص از جمله میز کار را روشن تر کنند . به نوبه خود ، نور محیطی عملکرد تزئینی بیشتری را انجام می دهد.با لایه بندی روشنایی به این روش اطمینان حاصل می کنید که هر سه این نیازها برآورده می شود. بنابراین ، هنگام توزیع منابع نور در اطراف یک اتاق ، طراحان باید هر سه این "لایه ها" را در نظر بگیرند.

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
نورهای مخفی را اضافه کنید!

روشنایی های داخلی یا مخفی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند زیرا به معنای واقعی کلمه فضا را بزرگتر می کنند. به عنوان نورهایی که مستقیماً در داخل سقف ، دیوار یا سطح دیگری نصب می شوند ، تعریف می شوند و نور اضافی را بدون اشغال فضای اضافی به هر اتاقی می افزایند این وسایل به ویژه برای اتاقهایی با سقف کوتاه بسیار مفید هستند ، زیرا چراغ های آویز می توانند فضای متراکم عمودی را حتی کوچکتر کنند. با قرار گیری داخلی نور  طراحان میزان فضای باز را افزایش می دهند ، که می تواند تفاوت زیادی در یک اتاق کوچک ایجاد کند.

 راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
دیوارها را با نور تلفیق کنید!

تلفیق دیوارها به معنای هدایت نور به سمت دیوارهای اتاق است که با روشن شدن مرزهای آن ، فضای آن عملاً گسترش می یابد. همچنین می تواند برای هدایت دید چشم به سمت برخی جنبه های مثبت طراحی مانند آثار هنری یا سایر ویژگی های معماری مورد استفاده قرار گیرد.

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
از چراغ های آویز برای سقف های بلند استفاده کنید!

هدایت بصری فقط برای افزودن نور به  دیوارها کاربرد ندارد ، بلکه می تواند برای برجسته سازی سقف های بلند نیز مورد استفاده قرار گیرد. چراغ های آویز نگاه را به سمت بالا جلب می کنند و باعث می شود کاربران متوجه بلندی سقف شوند و در نتیجه فضای بلند را بلندتر احساس کنند. مبلمان بلند ، قفسه های بلند و چراغ های دیواری عمودی نیز می توانند تأکید بر عمودی بودن داشته باشند.

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
با Uplighting و Backlighting طراحی کنید!

از نورپردازی می توان برای تأکید بر سقف های بلند استفاده کرد و یا اینکه  در سقف های کوتاه  احساس ارتفاع بیشتری ایجاد کرد. این استراتژی به سادگی با هدایت نور به سمت بالا اعمال می شود و می تواند از طریق آباژورهای رو به بالا یا انواع خاصی از لامپ های متمرکز ایجاد شود. ضمن اینکه، نور پس زمینه شامل افزودن چراغ در پشت بعضی از وسایل مبلمان ، مانند کابینت ، نمایشگر ، صفحه نمایش و ... این توهم عمق را ایجاد می کند و باعث می شود یک فضا نه فقط بزرگتر ، بلکه با طراحی پیچیده تری احساس شود.

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
روشنایی خطی را فراموش نکنید!

استفاده از نورپردازی خطی استراتژی خاص دیگری است که خواستار بررسی دقیق تر است. زیرا نور های خطی بسیاری از روشهای ذکر شده در بالا را با هم ترکیب می کنند: آنها کوچک هستند و باعث صرفه جویی در فضا می شوند. به نوعی همه کاره هستند ، به این معنی که آنها می توانند نیازهای متمرکز یا عمومی روشنایی را برآورده کنند. متحرک هستند و از این رو  ویژگی های خاصی را برجسته  می کنند این نوع نورپردازی چندگانه ، اگر به درستی و اصولی طراحی و چیدمان شود ، کل اتاق را غرق نور  می کند.

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
آینه یا سایر سطوح بازتابنده را اضافه کنید.

آینه یک روش شناخته شده برای بزرگتر کردن اتاق است ، زیرا فضای قابل مشاهده را دو برابر می کند. آینه ها نور را منعکس می کنند و همچنین فضا را بزرگتر نشان می دهند و به طور طبیعی روشنایی را تشدید می کنند و در نتیجه سایه ها را نیز تا حد زیادی کاهش می دهند. هرچه آینه بزرگتر باشد ، تأثیر آن بیشتر می شود. با این حال ، طراحی با مواد نسبتاً بازتابنده - به جای آینه های واقعی - نیز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال ، سطوح براق مانند کف های صیقلی متعادل یا حتی وسایل شیشه ای می توانند به انعکاس نور ، شدت بخشیدن و هدایت آن در سراسر اتاق کمک کنند.

راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
از مبلمان و دیوارهای سبک استفاده کنید!

در نهایت، استفاده از مبلمان و دیوارهای سبک برای حفظ روشنایی و بازتابندگی ایجاد شده  از دیگر استراتژی های مهم در طراحی است که کمک زیادی به تقویت اثرات مثبت نور می کند ، در حالی که دیوارها و مبلمان تیره می توانند تمام روشنایی اضافی ایجاد شده توسط نور ، خوب را خنثی و از بین ببرند.
راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
مثالهای بسیار خوبی از نورپردازی اصولی وجود دارد ، بعضی از آنها فقط چند مورد از این استراتژیها را برای تأثیر عالی استفاده می کنند و بعضی دیگر تقریباً از همه استفاده می کنند.طراحان باید هر یک از استراتژی های ذکر شده در بالا را در نظر بگیرند ، اما در نهایت بایستی راهکارهای مناسب را برای فضا و طرح های خود و با توجه به آن ها انتخاب کنند.
راهنمای معماران برای نورپردازی حرفه ای !
تحریریه معماری آرل- غزاله عزالدین
منبع: آرک دیلی

تعداد بازدید : ۲۲۲۳
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
زاها حدید و مهارت او در استفاده از نورهای مخفی

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نورهای مخفی

نمایی  با تکنولوژی  جدید ،زیبا و خلاقانه!

نمایی با تکنولوژی جدید ،زیبا و خلاقانه!

دنیایی از نور و خلاقیت در طراحی فروشگاه اپل

دنیایی از نور و خلاقیت در طراحی فروشگاه اپل

نکات کلیدی نورپردازی در طراحی محوطه، باغ و فضای سبز

نکات کلیدی نورپردازی در طراحی محوطه، باغ و فضای سبز

 تکنو لوژی جدید پانل های دیواری و  سقفی زیبا  با LEDهای  مخفی

تکنو لوژی جدید پانل های دیواری و سقفی زیبا با LEDهای مخفی

نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب ها!

نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب ها!

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir