۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه آرل
تاریخ : شنبه , ۱۴۰۳/۰۴/۱۶ ۱۲:۰۰
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
تحریریه معماری آرل
طراحی نمای شیشه ای در معماری، یکی از عناصر مهم معماری مدرن و معاصر به‌شمار می‌رود. استفاده از نمای شیشه‌ای و گزینه‌های مختلف آن را می‌توان در بسیاری از طراحی‌های موفق ساختمان‌ها مشاهده کرد. هنگامی که نماهای شیشه‌ای عظیم و پیوسته تصور می‌شود، اغلب ساختمان‌هایی مانند آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های اداری با دیوارهای زیبا به ذهن خطور می‌کنند. بااین‌حال، ساختمان‌های مسکونی مدرن نیز به‌راحتی می‌توانند جبهه‌ای شیشه‌ای داشته باشند تا فضاهای باز دلنشینی فراهم سازند.

ویژگی‌های نمای شیشه‌ای

در طول تاریخ، همواره انواع الزامات معماری برای در و پنجره وجود داشته است. فناوری‌های نوین معماری، ساخت‌وساز قاب و لعاب‌کاری (استفاده از شیشه در نمای ساختمان) به آن‌ها این امکان را می‌دهد که مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از ویژگی‌ها را ارائه کنند که همگی برای خلق محصولی شخصی‌سازی‌شده و فوق‌العاده قابل‌تنظیم هستند.

مزایای طراحی نمای شیشه ای

  • عملکرد حرارتی و بازدهی انرژی
  • کنترل جذب گرمای خورشیدی
  • محافظت در برابر آتش‌سوزی
  • ظاهر زیبا
  • انتقال نور مرئی
  • کاهش صدا
  • امنیت
  • مقاومت در برابر شرایط آب‌وهوایی
اهمیت هر یک از این موارد، با توجه به عواملی از جمله دمای محلی، جهت تابش خورشید به خانه شما، اهداف انرژی، الزامات امنیتی و موقعیت جغرافیایی شما (شهری، حومه شهری یا روستایی) متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که طراحی نمای شیشه ای سازه‌ای نیست؛ به این معنی که، مانند دیوارها در ساختمان‌های مرتفع عظیم، وزن سازه اصلی را تحمل نمی‌کند. آن‌ها فقط یک «پرده» شیشه‌ای در فضای خارجی به‌وجود می‌آورند.

انواع نمای شیشه‌ای

هنگام طراحی سیستمی از پنجره‌ها که کل دیوار خانه را در بر می‌گیرد، در هر پروژه ساخت‌وساز جدید، اولویت‌های عملکردی شما، صرفه‌جویی در انرژی، امنیت و کاهش صدا خواهد بود. برای ایجاد تعادل بین تهویه، هزینه و انرژی، معمولا از ترکیبی از پنجره‌های ثابت و متحرک استفاده می‌شود. پنجره‌های ثابت، به دلیل طراحی ساده و عدم وجود اجزای متحرک، امنیت و عایق‌بندی بهتری را ارائه می‌دهند.
شیشه دوجداره، به‌صورت استاندارد روی همه پنجره‌های خارجی تعبیه شده است. کل سیستم پنجره‌ای نما، سطح شیشه‌ای بسیار بزرگی را ایجاد می‌کند که در معرض عناصر محیطی قرار دارد. در اصل، هدف عایق‌بندی این است که از انتقال انرژی ازیک‌طرف سطح به‌طرف دیگر جلوگیری کند.
چه در منطقه‌ای گرم زندگی کنید و بخواهید هوای خانه خنک باشد، یا در محیطی سرد سکونت داشته باشید و به‌دنبال حفظ گرما باشید، شیشه‌های سه‌جداره مدرن، اسپیسرهای لبه گرم یا حتی پر کردن فضای بین جدارها با گاز آرگون، می‌توانند عایق‌بندی را بیشتر تقویت کنند و مقدارU  (ضریب انتقال حرارت) را بهبود بخشند. دامنه وسیع گزینه‌های شیشه‌ای موجود در حال حاضر، گزینه‌های متعددی برای طراحی نمای شیشه ای انتخابی مالکان خانه و معماران فراهم می‌کند.

کنترل جذب گرمای خورشیدی

کنترل جذب گرمای خورشیدی، دیگر نگرانی مهم انرژی برای هر سازه‌ای با طراحی نمای شیشه ای است. انرژی خورشیدی از نور ماورابنفش، نور مرئی و نور مادون‌قرمز تشکیل شده است. طیف مادون‌قرمز که معمولاً به‌عنوان شیشه خورشیدی شناخته می‌شود، گرما را منتقل می‌کند و قابل‌کنترل است. این کار، با افزودن لایه‌ شفاف میکروسکوپی نازک روی پنجره انجام می‌شود.
این لایه، می‌تواند به‌گونه‌ای ساخته شود که گرما را به سمت داخل یا خارج منعکس کند. درحالی‌که افراد در مناطق سرد به جذب گرما خورشیدی و استفاده از گرمایش غیرفعال رایگان خانه علاقه‌مند هستند، مردم مناطق گرمسیری می‌خواهند گرما را به بیرون منعکس کنند و به جلوگیری از ورود آن بپردازند.

نمای شیشه‌ای محافظ

طراحی نمای شیشه ای با سطح شیشه‌ای کلی بسیار بزرگ، چه از کف تا سقف امتداد یابد و چه از تعدادی پنل شیشه‌ای مجزا تشکیل شده باشد، باید عملکرد انرژی قابل‌اطمینان و مدیریت خورشیدی را ارائه دهد. جلوگیری از اتلاف انرژی از طریق پنجره‌ها منجر به کاهش هزینه‌های انرژی و دمای داخلی ثابت می‌شود. در مرحله بعد، بسته به آب‌وهوای منطقه و جهتی که ملک شما به سمت خورشید دارد، ممکن است بخواهید جذب گرما خورشیدی را افزایش یا محدود کنید.

امنیت نمای شیشه‌ای

صرف‌نظر از طراحی خاص، پنجره‌هایی که از سطح زمین قابل‌دسترسی هستند، نیاز به ویژگی‌های امنیتی اضافی دارند. امن‌ترین پنجره‌ها، آن‌هایی هستند که ثابت محسوب می‌شوند و به‌سادگی به شیشه امنیتی مخصوص نیاز دارند. پنجره‌های قابل بازشو، می‌توانند هم از سخت‌افزار ارتقا‌یافته و هم از لعاب‌کاری (استفاده از شیشه در نما) خاص بهره‌مند شوند.

نمونه پروژه طراحی نمای شیشه ای ساختمان اداری

طبق توضیحات معماران، طراحی داخلی این ساختمان اداری 8 طبقه، واقع در مکزیک و در فضایی به مساحت 1000 m²  ساخته شده این ساختمان اداری با سازه فلزی و بتن مسلح برای دستیابی به شکاف های بزرگ ، فضاهای باز و برای داشتن پلانی باز برای ایجاد فضای اداری برای کاربردهای متنوع طراحی شده است.
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک

نور و تهویه از دو جهت

جهت گیری ساختمان جنوب شرقی، شمال غربی است واین خصوصیت سبب شده تا در طول روز نور طبیعی خوبی وارد فضا گردد از جهت دیگر ، از آنجا که در هر دو نمای موجود ساختمان اداری دارای پنجره های کف تا سقف هستند طراحی هوشمندانه ، نور زیاد ، تهویه و نمای بیرونی دو طرفه را به ارمغان آورده است نما با سازه های فلزی اکسپوز، پانل های شیشه ای ، بالکن ها در هر طبقه ترکیب شده است. گیاهان موجود در نمای ساختمان دارای سیستم آبیاری قطره ای هستند و به این ترتیب یک فضای سبز عمودی طبیعی را ایجاد کرده اند.
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک

متریال‌های شاخص: استیل، بتن، شیشه، چوب و سنگ مرمر

متریال های شاخص در این ساختمان اداری از جنس استیل، بتن، شیشه و چوب هستند و لابی ساختمان در طبقه ها ، دیوارها و قسمت پذیرایی با سنگ مرمر تراورتن پوشانده شده است، سقف مانند پانل های سقفی بالکن های روی نما از پانل های فلزی ساخته شده ودر انتهای لابی یک شبکه چوبی وجود دارد.
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک

هویت بصری با متریال‌های طبیعی

در معماری ساختمان و بنا با کاربری های مختلف، تجاری، اداری، مسکونی، و... نمای ساختمان از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا نمای ساختمان به خصوص نمای ساختمان اداری یک هویت بصری برای بنا می باشد و اولین راه ارتباطی ساختمان با مخاطب خود است. که در این ساختمان اداری نمای ساحتمان با متریال های چوب و گیاهان احساسی طبیعی را ایجاد کرده و احساس آشنایی را به مخاطب القا می نماید.ضمن اینکه پانل های شیشه ای نما سبب ایجاد چشم انداز خوبی از درون و دید از بیرون شده است.  با پلان ها و اسکیس این ساختمان اداری  با آرل همراه باشید....
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
 معماری و نمای ساختمان اداری در مکزیک
منبع:Archdaily
illustrarch

تعداد بازدید : ۲۵۳۶
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
طراحی داخلی دفتر کار SOHA - طراحی شیشه ای

طراحی داخلی دفتر کار SOHA - طراحی شیشه ای

 طراحی داخلی دفتر کار پنز-هوت

طراحی داخلی دفتر کار پنز-هوت

معماری و طراحی داخلی ساختمان اداری رونیکس در تهران

معماری و طراحی داخلی ساختمان اداری رونیکس در تهران

طراحی ساختمان اداری کارخانه تهران

طراحی ساختمان اداری کارخانه تهران

طراحی راه پله با پیروی از سبک معماری پارامتریک

طراحی راه پله با پیروی از سبک معماری پارامتریک

کانسپت تعلیقی از مرکز تجاری اداری مُد و فَشِن چین

کانسپت تعلیقی از مرکز تجاری اداری مُد و فَشِن چین

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir