۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : شنبه , ۱۳۹۷/۰۶/۰۳ ۱۱:۳۱
طراحی خانه برای کارفرمای نابینا
تحریریه معماری آرل
طراحی یک فضای هوشمندانه که از ظرافت و ویژگی های بصری لازم بهره برده باشد، جدیدترین کار استودیو طراحی So & So بوده که طرح خود را بر اساس نیازهای یک کارفرمای زن نابینا ارائه کرده است. زمانی که کارفرما خود را برای آنچه که خانه نامیده میشد آماده می کرد، درواقع برای تغییری پنجاه و پنج ساله آماده شده بود. طراحان تصمیم گرفتند طی یک فرایند طبیعی در جست و جوی برطرف کردن نیازهای یک زن نابینا در آپارتمانی 200 متری باشند تا سیر حرکت و گذر کردن آن را به شیوه ای ساده تسهیل نمایند.
طراحی خانه برای کارفرمای نابینا
برای یک صاحب خانه نابینا، فرایند یادگیری یک محیط جدید صرفاً جهت درک عملکرد فضایی نیست، بلکه داشتن حس زندگی روزمره در آن خانه حیاتی است. بنابراین از روز اول طراحی خانه بر اساس یک زبان ساده گلیفیت (یک نوع سامانه نگارشی) رشد کرد. استودیو طراحی So & So با انتخاب مواد سنگی و پرسلان بافتی را در تمام نقاط کف خانه به کار برد که کارفرما را به واسطه جنس برجسته و الگوی کف بتواند سیر حرکتی خود را به راحتی تکمیل نماید. 
طراحی خانه برای کارفرمای نابینا
تعبیه المان های معماری به عنوان شیوه ای برای جاسازی سیستم نقشه خانه یک راه حل هوشمندانه و ساده جهت مدیریت کارفرما بود. اولین گام طراحی این بود که راهروهای انحصاری را در طول خانه به حداقل برسانیم تا یک سیر حرکتی بالقوه در سراسر خانه تامین شود. در سه نقطه مرکزی اصلی خانه ورودی های قرار گرفته اند که به عرصه های گاراژ، درب اصلی و پاسیو پشتی هدایت شده اند.راهروی اصلی مرکزی به دو فضای اتاق خواب  آشپزخانه متصل شده است. عرصه های فوق توسط گره هایی در طول مسیر برای عرصه های اتاق مهمان، حمام و اتاق نشیمن هدایت شده اند.
طراحی خانه برای کارفرمای نابینا
سیر حرکتی کارفرما در طول خانه به واسطه گره های کف منزل تامین شده است. با ایجاد یک زبان  انحصاری گلیف (مانند حروف بریل)  که برای یک فرد نابینا قابل تشخیص است، می تواند فضای خانه را به واسطه الگوی کف خانه به راحتی مدیریت کند. چون این فضا یک خانه قدیمی است و به واسطه تسهیل روند زندگی کارفرما تغییر کرده، نیاز به الگویی داشت تا فعالیت های خانه قدیمی و جدید برای کاربران آشنا باشد. 
طراحی خانه برای کارفرمای نابینا
روند کار این پروژه این نحو بود که تیم طراحی ابتدا شیوه برنامه ریزی کار خود را به طور دقیق برای کارفرما توضیح داد. ابتدا توضیحات طراحان به شیوه تئوری و دیجیتالی بود و سپس نمونه و مدل های فیزیکی برای کارفرمایان ساختند تا آنها به طور کامل با قابلیت های خانه خود آشنا شوند. با حذف آستانه درب و تغییر متریال های غیر ضروری یک تداوم فضایی در سراسر پروژه تشکیل شد. البته بای در نظر داشت که یکی از کاربران خانه نابینا نبوده و دکوراسیون و نورپردازی های مینیمالی برای یک کاربر معمولی هم در نظر گرفته شده است.
طراحی خانه برای کارفرمای نابینا
پلان
پلان
پلان
پلان
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com
تعداد بازدید : ۳۵۴۶
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
بازسازی و طراحی داخلی خانه روستایی مدرن!

بازسازی و طراحی داخلی خانه روستایی مدرن!

خانه های پاپ آپ (PopUp)!

خانه های پاپ آپ (PopUp)!

طراحی داخلی  منزل با ترکیب سبک معماری  شرقی و غربی

طراحی داخلی منزل با ترکیب سبک معماری شرقی و غربی

خانه شماره 47 اصفهان، رتبه سوم جایزه معمار 93

خانه شماره 47 اصفهان، رتبه سوم جایزه معمار 93

طراحی خانه فروردین اصفهان

طراحی خانه فروردین اصفهان

ترکیب جذاب چوب و شیشه در طراحی ویلا

ترکیب جذاب چوب و شیشه در طراحی ویلا

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir