۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : سه شنبه , ۱۳۹۷/۰۵/۰۹ ۱۲:۱۵
طراحی موزه آقاخان
تحریریه معماری آرل
طراحی موزه آقاخان در شهر تورنتو جدیدترین زیرساخت فرهنگی-هنری کشور کانادا می باشد که در زمینی به مساحت 4000 متر مربع به اجرا رسیده است. موزه آقاخان شامل دو ساختمان با رویکرد مذهبی و فرهنگی می باشد که از ساختمان "مرکز اسماعیلی" چارلز کوریرا و "باغ های فرمال اسلامی" ولادیمیر جورویچ تشکیل شده است. ساختمان ها بر روی یک تپه کوچک درون پارک دره دون واقع شده و مجموعه ها نسبت به شهر برجسته شده اند. از درون سایت موزه به واسطه ارتفاع کمی که نسبت به زمین اطراف دارد می تواند منظره پانورامایی را نسبت به شهر تورنتو مشاهده کرد. 
طراحی موزه آقاخان
تیم طراحی مکی و همکاران طراحی سایت پروژه را بر عهده داشتند که برنامه آنها طراحی یک باغ اسلامی اطراف ساختمان ها بود. یکی از اضلاع این باغ بیش از 100 متر می باشد که با تفسیر طراحی چهارباغ و الهام پذیری از این شیوه محوطه سازی به اجرا رسیده است. مرکز اسماعیلی یک ساختمان با کاربری مذهبی، اجتماعی و معنوی برای جامعه و فرقه اسماعیلیه می باشد که گرایش آنها به مکه می باشد. ساختمان موزه یک مرکز فرهنگی در مقر باغ محوطه است تا به ترویج ویژگی های تاریخی و فرهنگی این قوم بپردازد. دوساختمان مقدس و سکولار مجموعه با دستیابی به یک حس هماهنگ به هم طراحی شده و این ویژگی را در سراسر پارک به چشم می آید. 
طراحی موزه آقاخان
موزه آقاخان اولین مجموعه فرهنگی در آمریکای شمالی است که به ترویج فرهنگ و هنر اسلامی اختصاص یافته که با هدف تقویت علم و دانش در بین جوامع مسلمانان و سایر قشرهای فرهنگی بین المللی طراحی شده است. موزه تمدن های اسلامی در قرن های گذشته را به نمایش می گذارد و شامل فضاهایی همچون گالری، کلاس های آموزشی، سالن نمایش، رستوران و فضای کنفرانس دسته جمعی می باشد. این مجموعه شامل 1000 قطعه تاریخی و عتیقه جات قدیمی و نادر است که طیف گسترده ای از سبک های هنری و متریال 10 قرن گذشته را به خود اختصاص داده است. 
طراحی موزه آقاخان
طراحی موزه با الهام از دیدگاه "نور" ساخته شده و توانسته باورهای انسانی را در قالب کانسپت نور به نمایش بگذارد. آقا خان یکی از اشخاص سلطنتی و تاریخی فرقه اسماعیلیه بوده که امیدوار بود ساختمان و فضاهای اطراف در زمان سلطنت وی بتوانند واژه نور را در جشن نور، اسرار نور، طبیعت و روح انسان نشان دهد. لذا این ساختمان با کالبد شفاف و پلان باز خود سعی در نمایش بصری این ویژگی داشته است. نمای شمالی این ساختمان مستطیلی، 45 درجه به سمت حرکت مسیر خورشید چرخیده تا تمام ساختمان در مسیر حرکت تور آفتاب باشد. بخش از رستوارن و حیاط مرکزی شامل یک فضای گسترده است که به عنوان یک هسته مرکزی عمل کرده و شامل ورودی هایی به چند نقطه از موزه می باشد. نمای شیشه ای حیاط دارای یک پوسته و الگو با نقوش اسلیمی است. 
طراحی موزه آقاخان
طراحی داخلی موزه آقاخان
طراحی موزه آقاخان
طراحی موزه آقاخان
طراحی موزه آقاخان
طراحی آمفی تئاتر
پلان
پلان
پلان
پلان
پلان
پلان
پلان
پلان
پلان
پلان
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com
تعداد بازدید : ۳۵۷۹
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
موزه هنرهای مدرن لیل در فرانسه

موزه هنرهای مدرن لیل در فرانسه

معماری و طراحی داخلی موزه هنرهای زیبا در پکن

معماری و طراحی داخلی موزه هنرهای زیبا در پکن

معماری موزه بین المللی چین به سبک نئوکلاسیک

معماری موزه بین المللی چین به سبک نئوکلاسیک

طراحی نمای موزه با الگوی گل رز

طراحی نمای موزه با الگوی گل رز

نگاهی به موزه هنر با متریال آجر، از لنز دوربین  He Lian

نگاهی به موزه هنر با متریال آجر، از لنز دوربین He Lian

طراحی موزه با هدف افزایش فضا های نمایشی

طراحی موزه با هدف افزایش فضا های نمایشی

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
دانلود مرورگر کریپتو تب

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی ساختمان اداری و دفتر کار
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir