۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : سه شنبه , ۱۳۹۷/۰۴/۰۵ ۰۸:۰۷
معماری کشور نیجریه
تحریریه معماری آرل
نیجریه، خانه بزرگترین جمعیت سیاه پوستان در جهان، مستحق معماری منحصر به فرد آن است. در معماری سنتی نیجریه (NTA) معماری مسکونی (بومی) بسیار برجسته است و به خوبی توسعه یافته است؛ و این به دلیل نیاز فوری و اولیه انسان ها به پناهگاه می باشد. در آن زمان از متریال اولی و بومی و ابزار و تجهیزات ساده برای ساخت این ساختمان ها استفاده می شد. علاوه بر این، ساختمان های مذهبی نیز به اندازه ای توسعه یافتند که می توان آنها را با ساختمان های مذهبی تمدن باستانی مصر، بین النهرین، بابل و حتی با دوران باستان یونانی و رومی ها مقایسه کرد.
ساختمان های اداری به نحوی پیشرفته بودند که به عنوان محل اقامت برای حاکمان و خانواده های آنان و همچنین مراکز اداری جامعه مورد استفاده قرار می گرفتند. علاوه بر آن، ساختارهای تفریحی و صنعتی نیز تا حدی توسعه یافتند. اما لازم است توجه داشته باشید که ساختمان ها و سازه های بهداشت و درمان عمومی در معماری سنتی نیجریه شناخته نشده است.

ساختمان های مذهبی و اداری شامل زیارتگاه ها و معابد سنتی می باشد. کاخ ها و خانه های افسران ارشد قلب فعالیت های اداری بود. معمولا حدود یک سوم فعالیت های اداری در کاخ اختصاص داده شده بود.
لازم به ذکر است که مصالح ساختمانی در دسترس با ابزار و تجهیزات ساده که در نتیجه تکنولوژی ساخت و ساز در دسترس است، با دوام نیست. بنابراین، معماری سنتی نیجریه را نمی توان با مصر باستانی یا با رومی های باستانی از لحاظ بنای یاد بود معماری مذهبی و ساختمان های اداری مقایسه کرد. این تمدن های باستانی در رابطه با استفاده از سنگ و ملات بیش از معماری سنتی نیجریه برتری داشتند.
معماری مدرن تاثیر زیادی بر معماری نیجریه دارد اگرچه هنوز برخی عوامل اجتماعی-فرهنگی ،مذهبی و عناصر معماری سنتی ،استفاده از مواد سنتی و اصول طراحی سنتی هنوز وجود دارند.

طراحی بومی بیمارستان عمومی در نیجریه

طراحی بومی بیمارستان عمومی در نیجریه

این پروژه توسط چینی ها و دولت نیجریه با هدف ساخت یک بیمارستان عمومی در مقیاس بزرگ به منظور بهبود و ارتقاء تجهیزات پزشکی محلی ساخته شده است.
این سایت در یک زمین مسطح شنی گسترده به وسعت تقریبی ۷ کیلومتر در شمال مرکز شهرستان نیامی واقع شده است. این مکان منطقه ای در حال توسعه با زیرساخت های ضعیف است. مردم محلی منتظر یک بیمارستان جدید بودند که بتواند شرایط زندگی آنها را ارتقاء دهد.
سالن عمومی یک فضای اتصال و تقسیم کننده مهم برای عموم مردم است. یک طراحی خوب سالن باید رو به مردم گشوده باشد و دسترسی آسان، عملکرد سرپناه دادن، تهویه خوب بدون استفاده از سیستمهای تهویه مطبوع و صرفه جویی در انرژی را فراهم کند.
طراحی بومی بیمارستان عمومی در نیجریه

سالن عبادت مسلمانان

اسلام دین غالب در نیجریه است، بنابراین سالنهای عبادت مسلمانان به صورت پراکنده و سنجیده شده در بیمارستان طراحی شده است. در ضمن این سالنهای عبادت می تواند به سایتهای استقرار موقت برای بیماران و خانواده های آنها تبدیل شود.
طراحی بومی بیمارستان عمومی در نیجریه

ساختمان های بیمارستان

ساختمان بیمارستان بستری در یک فضای حیاط دو طبقه طراحی شده است که توسط رمپهایی متوالی و راهروهای سرپوشیده به هم متصل هستند. علاوه بر این، رمپها می توانند نیازهای دسترسی بیمارستان را بدون آسانسور و بالابر تامین کنند.
ساختمان تکنولوژی پزشکی متشکل از چهار طبقه است و شامل تمام تجهیزات مهم پزشکی و اتاق عمل بیمارستان است. دیوار خارجی دارای یک پنجره بازشو کوچک و سایبانهای خارجی به منظور کاهش تبادل حرارت است.

عایق بام

عایق راهی ساده و موثر برای کاهش دمای داخلی است. همه بامها با لایه های عایق حرارتی که پانلهایی پیش ساخته بتنی هستند، به منظور کاهش انتقال حرارت طراحی شده اند.

ساختمان سایبان

در محیط گرم و خشک، سایبان تأثیر قابل توجهی در دمای داخلی دارد. به منظور اجتناب از نور مستقیم خورشید، تعدادی سایبان خارجی طراحی شده است. شکاف بین پانلهای سایبانها و دیوارها، میکرو سیرکولاسیون هوایی را در اطراف پنجره ها شکل می دهد که منجر به از بین بردن گرمای اطراف می شود. تکنولوژی معماری این سیستم سایبانها، به دلیل بتن ریزی در محل، دارای دوامی بالا است.
ساختمان عمدتاً با ایوان باز از دو طرف ورودی طراحی شده است که باعث تشکیل همرفت طبیعی خوب و بهبود تجربه فیزیکی مردم در فضای داخل شده است.
بارش در طول سال بسیار کم است. با این حال بارش باران سنگین و شدید با بادهای قوی، برگ و گرد و غبار دمیده شده توسط باد قوی می تواند به طور معمولی تخلیه شود. طراحی باز زهکشی برای تمیز کردن آسان و در عین حال ارائه یک عنصر مهم در نما است. خاک شنی و سست محلی به خوبی منجر به نفوذ طبیعی آب باران می شود.
راهروها، بلوکهای مختلف بیمارستان را به هم متصل می کنند. ستونهای راهروها برای ایجاد کردن فضای سایه بزرگتر، عریض تر شده اند.
طراحی بومی بیمارستان عمومی در نیجریه

ساخت و ساز سنتی

از آنجا که نیجریه در غرب آفریقا واقع شده است، واردات مصالح متداول دیوار خارجی بسیار گران است. فرسایش دیوار خارجی ساختمان تحت درجه حرارت بالای همیشگی و شدت روشنایی، جدی است. سبک دیوار خارجی “تیرول” روندی سنتی و محلی است که در طراحی دیوار خارجی به تصویب رسیده است. روش ساخت و ساز معمولی، به صورت دستی ملات زدن بر سطح دیوار خارجی است که از ترکیب شن و ماسه رودخانه محلی و سیمان سفید و آب که به نسبت خاص تشکیل شده است، به وجود می آید. این نوع از مصالح نه تنها برای رسیدن به ساخت و ساز با هزینه کم است، بلکه تحت آب و هوای گرم و خشک، دارای دوام بالا و تعمیر و نگهداری آسان است.

پیوند با محیط زیست

ارتباط بین معماری و محیط زیست، نه تنها به محیط طبیعی که ساختمان در آن واقع شده است، رسیدگی می کند بلکه اقتصاد محلی و تاثیر اجتماعی را نیز مطرح می کند. بنابراین، روش ساخت و ساز سنتی محلی تضمین کردن ساخت ساختمان با هزینه کم، کیفیت خوب و دوام بالا است. در این روش، ساختمان نه تنها با آب و هوای محلی و محیط زیست سازگار است، بلکه با فرهنگهای محلی نیز ادغام شده است.
راهرو بیمارستان

سبک معماری مدرن و سنتی کشور نیجریه

معماری سنتی نیجریه
معماری سنتی نیجریه
معماری مدن نیجریه
معماری مدرن نیجریه

تحریریه معماری آرل
منبع : landscaper
تعداد بازدید : ۱۲۰۲
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
معماری کشور اسپانیا : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری کشور اسپانیا : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری کاستاریکا: با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری کاستاریکا: با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری عربستان سعودی: با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری عربستان سعودی: با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری روسیه : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری روسیه : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری کشور  ایسلند : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری کشور ایسلند : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری کشور سوئیس :  با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

معماری کشور سوئیس : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir