۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : يکشنبه , ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ ۱۶:۴۶
آشنایی با کلیدهای لمسی
تحریریه معماری آرل
کلیدهای لمسی نسل جدیدی از کلیدهای الکترونیکی هستند که به واسطه تماس فیزیکی فعال می شوند و معمولا این تماس فیزیکی از طرف انسان است. این کلیدها برای کاربردهای متعدد از ترمینال های کامپیوتری گرفته تا گوشی های تلفن همراه هوشمند و تا آسانسورها و واسطه های بین ماشین و انسان (HMIs) مورد استفاده قرار می گیرند. کلیدهای لمسی یکی از بنیادی ترین فرم های سنسورهای لمسی هستند که منجر به شناخته شدن این سنسورها شده است.
اما گونه های مختلفی از کلیدهای لمسی وجود دارد که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. برای اینکه تفاوت میان انواع این کلیدها را بدانید و با نحوه کار آنها آشنا شوید ادامه این مطلب را بخوانید.

کلیدهای لمسی خازنی

کلیدهای لمسی خازنی نوع خاصی از کلیدهای لمسی هستند که تنها به یک الکترود نیاز دارند تا عمل کنند. معمولا این الکترود پشت یک متریال غیرهادی مانند چوب، شیشه و حتی پلاستیک جایگذاری می شود. کلیدهای لمسی خازنی با استفاده از شارژ الکتریکی تولید شده به واسطه لمس کلید توسط انسان ، کار می کنند. کلید شارژ و دشارژ میشود تا تغییرات ظرفیت خازن را شناسایی کند. بنابراین زمانیکه فرد کلید را لمس می کند، ظرفیت خازن افزایش می یابد و بنابراین کلید، ورودی دریافت شده از اپراتور انسانی را شناسایی می کند. کلیدهای لمسی خازنی بعلاوه می توانند به عنوان سنسورهای مجاورتی کوتاه برد استفاده شوند.

آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی مقاومتی

نوع دوم کلیدهای لمسی، کلیدهای لمسی مقاومتی هستند. برخلاف کلیدهای لمسی خازنی ، این کلیدها ورودی را به واسطه شارژ الکتریکی دریافت نمی کنند. بلکه مکانیزم فعالیت این کلیدها متاثر از دو الکترود جایگذاری شده در آنهاست که با یکدیگر در تماسند. این دو الکترود میزان مقاومت بین دو قطعه فلز را کاهش می دهند و بنابراین به کلید لمسی مقاومتی اجازه داده می شود که عمل کند. کلیدهای لمسی مقاومتی، کمتر از کلیدهای لمسی خازنی متداولند اگرچه که کماکان از آنها برای بسیاری از مصارف صنعتی و تجاری استفاده می شود.

کلیدهای لمسی پیزوالکتریک

نوع سوم کلیدهای لمسی، کلیدهای لمسی پیزوالکتریک هستند. این کلیدها برمبنای رفتار سرامیک های پیزوالکتریک طراحی شده که معمولا پشت یک سطح صاف ساخته می شوند. کلیدهای لمسی پیزوالکتریک از واسطه ها به صورت مجازی با هر نوع متریالی پشتیبانی می کنند. آنها می توانند حتی به عنوان یک محرک عمل کنند، قابلیتی که برای کلیدهای لمسی خازنی و کلیدهای لمسی مقاومتی امکان پذیر نیست.
آشنایی با کلیدهای لمسی

بنابراین کدامیک از انواع کلیدهای لمسی مناسب ترین است؟ همه انواع این کلیدها دارای مزایا و معایبی هستند. درحالیکه کلید لمسی خازنی برای یک کاربری بهتر می تواند عمل کند شاید یک کلید لمسی مقاومتی برای کاربری دیگر مناسب تر باشد. نکته حائز اهمیت این است که باید بدانید که چه زمانی و چگونه از هر یک از این کلیدها استفاده کنید و با استفاده از این اطلاعات مناسب ترین کلید را برای پروژه خود انتخاب کنید. 

در ادامه چند مدل و برند خارجی و ایرانی را برای شما معرفی کرده ایم:

امروزه درجهان برندهای متعددی در زمینه تولید کلیدهای لمسی فعالیت می کنند که از جمله محبوبترین آنها می توان به محصولات برندهای Basalt ساخت کشور بلژیک، Legrand ساخت کشور فرانسه، Anigmo ساخت کشور اسلوونی و Retrotouch   ساخت کشور انگلستان اشاره کرد. اکنون برندهایی همچون  Retrotouch   و NESTECH  توسط شرکت های داخلی همچون شرکت پیام پارس در ایران نیز عرضه می شوند. در کشور ما بعلاوه چندین شرکت ایرانی در حال حاضر در زمینه تولید کلیدهای لمسی فعالیت می کنند و از جمله این شرکت ها می توان به شرکت های تیک و گروه تولیدی خانه هوشمند پارمیس اشاره کرد. در ادامه برخی محصولات این شرکت ها را مشاهده خواهید کرد. 

کلیدهای لمسی شرکت Basalt ساخت بلژیک: 

آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی شرکت Retrotouch ساخت انگلستان: 

آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی شرکت Anigmo  ساخت کشور اسلوونی:

آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی Legrand تولید کشور فرانسه:

آشنایی با کلیدهای لمسی
آشنایی با کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی گروه تولیدی تیک (Tick) ساخت کشور ایران:

آشنایی با کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی گروه تولیدی خانه هوشمند پارمیس ساخت کشور ایران:

آشنایی با کلیدهای لمسی

کلیدهای لمسی NESTECH  عرضه شده توسط شرکت پیام پارس:

آشنایی با کلیدهای لمسی
تحریریه معماری آرل
منبع: nelson-miller.com & Arel
تعداد بازدید : ۶۵۹۱
نسخه چاپی :  
کلید لمسی

ما بر این باوریم که به زودی انقلاب کلید لمسی رخ می دهد و این کلیدها به سرعت جایگزین نسل قبلی خود خواهند شد. مانند تمام دستگاه های الکترونیکی که به سرعت پیشرفت کردند و خود را با تمام جنبه های زندگی مان عجین کردند. تشخیص اینکه کدام یک از انواع کلیدهای لمسی مناسب ترین گزینه است، انتخاب آسانی نیست. هر کدام از برندهای موجود در بازار مزایا و معایب منحصر به خود را دارند. این درحالی است که یک کلید لمسی خازنی می تواند برای یک کاربر، کاربرد بهتری داشته باشد اما شاید یک کلید لمسی مقاومتی برای یک کاربر دیگر مناسب تر عمل کند. نکته حائز اهمیت این است که باید بدانید که چه زمانی و چگونه از هر یک از این کلیدها استفاده نمایید و با استفاده از این اطلاعات مناسب ترین کلید را برای پروژه های خود انتخاب کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر از محتوایی که به همین منظور در وبسایت رسمی خانه هوشمند آلفا که یک تولیدکننده ایرانی در زمینه کلید و پریزهای لمسی هوشمند و غیر هوشمند می باشد، بارگذاری شده است، دیدن فرمایید.خانه هوشمند

کلیدهای خارجی که عکشسون در این مطلب موجوده توسط چه شرکت هایی ارائه میشه ؟ من میتونم اون ها رو تو هر خانه هوشمند ی استفاده کنم؟ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
بازنگری در ارتباط معماری زمینه گرا  با عصر دیجیتال

بازنگری در ارتباط معماری زمینه گرا با عصر دیجیتال

آیا فاکتورهای لازم برای اینکه یک طراح داخلی شوید را دارید ؟

آیا فاکتورهای لازم برای اینکه یک طراح داخلی شوید را دارید ؟

رویکرد  Pikler در معماری  برای کودکان: مبلمان چوبی و آزادی فضایی

رویکرد Pikler در معماری برای کودکان: مبلمان چوبی و آزادی فضایی

طراحی و معماری چند حسی

طراحی و معماری چند حسی

 ردپای تاریخ در دانشگاه هنر اسلامی تبریز

ردپای تاریخ در دانشگاه هنر اسلامی تبریز

معماری بدون تماس: سنسورها و فناوری های جدید پس از COVID-19

معماری بدون تماس: سنسورها و فناوری های جدید پس از COVID-19

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir