۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : چهارشنبه , ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ ۱۱:۵۸
پانورامای معماری پارسه در مجله فرانسوی "ژئوهیستوری"
تحریریه معماری آرل
تیتر بزرگ جلد شماره اکتبر و نوامبر ۲۰۱۷ مجله «ژئوهیستوری» (GEOHISTOIRE) چشم هر بیننده ایرانی را جذب می‌کند؛ «ایران؛ از امپراتوری بزرگ پارسه تا انقلاب اسلامی، ۲۵۰۰ سال تمدن». این عنوان به‌تنهایی اجازه می‌دهد تمام آنچه را که قرار است در این شماره از مجله با آن مواجه شویم، تصور کنیم؛ ۲۵۰۰ سال تاریخ تمدن ایران از هخامنشیان تا عصر حاضر.
تصوری که کاملاً درست است. زیرا مجله با بخش «پانوراما» آغاز می‌شود و می‌نویسد: پارسه چه چیزهایی درمدت سه‌هزار سال به ما داده است؟ فلات ایران موفقیت‌های امپراتوری‌های باشکوهی را به چشم دیده است. علم، هنر، معماری و… شکوه‌ و جلالی که تا دنیای غرب هم پیش رفت. در بخش «از پارسه تا ایران»، ۲۵۰۰ سال تاریخ کشورمان در قالب نقشه‌هایی معرفی و تغییرات سرزمین ایران از اولین امپراتوری بزرگ جهان تا جمهوری اسلامی در پنج مرحله بررسی می‌شوند.
پانورامای معماری پارسه در مجله فرانسوی "ژئوهیستوری"
ژئوهیستوری با توضیح اینکه این پنج مرحله در واقع لحظاتی کلیدی و سرنوشت‌ساز از این کشور خاورمیانه‌ای هستند، وارد مرحله نخست می‌شود؛ ۵۵۹ تا ۳۳۰ پیش‌ از میلاد. کوروش، داریوش و خشایارشا. سه پادشاهی که سبب شدند سلسله هخامنشیان به‌مدت ۲ قرن بر دنیا حکومت کند. این مجله در ادامه، معماری پرسپولیس را بررسی می‌کند و می‌نویسد که این پایتخت تشریفات هخامنشیان در ۵۲۱ پیش‌ از میلاد ساخته شد. داریوش می‌خواست پرسپولیس را نماد ابرقدرتیِ امپراتوری پارسه کند و تقریباً هم موفق شد. البته تا قبل‌ از آنکه اسکندر مقدونی آن را به خاکستر تبدیل کند. ژئوهیستوری، پیش‌از جلو رفتن در تاریخ، نگاهی هم به زندگی زرتشت می‌اندازد. شاعری که حدود سال ۱۰۰۰ پیش‌ازمیلاد می‌زیست.
سلسله صفویان بین سال‌های ۱۵۰۱ تا ۱۷۳۶ میلادی و شکوه‌ و جلال اصفهان از دیگر بخش‌های تاریخی است که از سوی مجله ژئوهیستوری روایت می‌شود. این مجله می‌نویسد: شاه عباس اول در قرن هفدهم میلادی روستای کوچک اصفهان را به‌جواهری تبدیل کرد. شماره اکتبر و نوامبر ژئوهیستوری، در ادامه به بررسی سلسله قاجاریه بین سال‌های ۱۷۸۶ تا ۱۹۲۵ می‌پردازد و ۱۵۰ سال تاریخ این سلسله را ورق می‌زند. سلسله‌ای که به نوشته این مجله، کشور را مدرنیزه کرد اما بدهی‌های فراوان، شکست‌های نظامی و سرزمین‌های واگذار شده برجای گذاشت.
پانورامای معماری پارسه در مجله فرانسوی "ژئوهیستوری"
پس‌از قاجاریه به سال‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۷۹ می‌رسیم. دوران حکومت پهلوی‌های اول و دوم فرا می‌رسد و ژئوهیستوری می‌نویسد که محمدرضا در ۱۹۴۱ بر کرسی پدر تکیه زد و کم‌کم به شاه نفت تبدیل شد. آخرین بخش از صفحات ۲۵۰۰ سال تاریخ ایران بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۷۹ است؛ یک‌سال پرالتهاب پیش‌ از پیروزی انقلاب اسلامی. پس‌از فرار شاه در ۱۹۷۹، برخی از تشکیل یک دولت نظامی واهمه داشتند، برخی دیگر پیروزی‌ چپ‌‌گراها یا میانه‌روها را تصور می‌کردند اما این روحانیت بود که قدرت را در دست گرفت.
پانورامای معماری پارسه در مجله فرانسوی "ژئوهیستوری"

تحریریه معماری آرل
منبع: eskannews
arel
تعداد بازدید : ۱۵۰۵
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
نمایشگاه

نمایشگاه "زندگی خانگی"

من یک طراحم

من یک طراحم

معماری مجتمع تجاری نور تهران، آغازی دوباره برای کسبه پلاسکو

معماری مجتمع تجاری نور تهران، آغازی دوباره برای کسبه پلاسکو

ساختمان اداری نیک بسپار، رتبه دوم بخش عمومی جایزه معمار 94

ساختمان اداری نیک بسپار، رتبه دوم بخش عمومی جایزه معمار 94

مروری  بر  اسامی برندگان نهایی جایزه معمار ۹۹

مروری بر اسامی برندگان نهایی جایزه معمار ۹۹

معماری و طراحی داخلی گل فروشی گلیران

معماری و طراحی داخلی گل فروشی گلیران

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی دفتر کار اداری

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی و معماری داروخانه
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir