۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : يکشنبه , ۱۳۹۴/۱۱/۰۴ ۱۲:۴۴
من یک طراحم
شغل من را کمی بیشتر درک کنید!...
زندگی یک طراح پر شده از بالا و پایین ها، موافقت ها و مخالفت ها و زیبایی ها و مشکلات. در این مطلب نگاهی کلی به تعدادی از مشکلات طراحان در ایران می اندازیم تا شاید گام کوچکی در بهتر شدن دیدگاه جامعه نسبت به طراحان برداشته باشیم. هیچ چیزی بدون نقص و عیب نیست، با نظرات خودتون به تکمیل تر شدن و یا اصلاح این مطلب کمک کنید.
من یک طراحم

توقع نداشته باشید پیش‌طرح مجانی بگیرید!

طراحی یک پروسه جدی است و اولین مرحله آن بررسی و آنالیز پروژه شماست که وقت قابل توجهی می‌طلبد. هر گونه ایده‌پردازی، پیش‌طرح و اتود پس از این مرحله اولیه زده می‌شود که آن هم نیاز به زمان مشخصی دارد. بنابراین از یک طراح توقع نداشته باشید بدون دریافت پیش‌پرداخت دو مرحله زمانگیر از پروژه شما را انجام دهد. اگر توقع دارید بررسی و آنالیز پروژه، ایده‌پردازی و اتودها به صورت تخصصی برای شما انجام شود، پس طبعا بابت زمان گذاشته شده ارزش قائل باشید، حتی اگر اتودها را نپسندیده باشید. ضمنا برای محک زدن توانایی‌های یک طراح، نمونه‌کارها و رزومه وی باید کافی باشد!
من یک طراحم

شمایید که به طراح مراجعه می‌کنید؛ نه طراح به شما!

طراحان حرفه‌ای معمولا هر هفته چندین درخواست مشاوره و جلسه حضوری دارند و طبعا برای بسیاری از پروژه‌ها مشاوره تخصصی قبل از قرارداد ضروری است. این مشاوره می‌تواند به شکل تلفنی، ایمیلی، ویدئوچت، شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی و نهایتا در صورت نیاز جلسات حضوری ارائه گردد. تصمیم در مورد اینکه کدام شیوه برای شروع مذاکرات در مورد پروژه بهتر است با طراح است. اگر تصمیم بر جلسه حضوری شد، این وظیفه سفارش‌دهنده است که به طراح مراجعه کند، مگر آنکه خود طراح تصمیم دیگری بگیرد.

طبعا اگر شما می‌خواهید موهایتان اصلاح شود یا یک دسته گل ویژه بخرید، این شمایید که به آرایشگاه یا گل‌فروشی مراجعه می‌کنید! از طرفی طراح نمی‌تواند دائما در رفت و آمد به شرکتها و سازمان‌ها جهت مشاوره رایگان برای پروژه‌هایی باشد که معلوم نیست نهایتا قراردادشان بسته شود یا نه!

من یک طراحم

رزومه‌سازی

هر پروژه‌ای «طبعا» می‌‎تواند رزومه خوبی برای طراح باشد!
همکاری با هر شرکت و سازمانی (کوچک و بزرگ) برای طراح این ویژگی را دارد که می‌تواند تجربه همکاری با آن شرکت را به رزومه خود اضافه کند و طرحش را در نمونه‌کارهایش بگذارد. طبعا وقتی طراحی مورد نظر رونمایی و مورد استفاده قرار گیرد، افرادی آن طرح را پسندیده و دنبال طراحش می‌روند تا با او همکاری کنند. این مساله بخشی از ماهیت شغل طراحی است و برای تمام سفارشات طراح این اتفاق می افتد. بنابراین از آن به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد در پروژه خود یاد نکنید و به خاطر این مساله درخواست تخفیف نکنید! از طرفی این ویژگی برای طراحان باسابقه اهمیت خیلی زیادی ندارد.


من یک طراحم


سلیقه شخصی

مساله دیزاین بسیار فراتر از خوش‌سلیقگی است.
دیزاین حل مساله است. مجموعه راهکارهایی است که باید طراح به کار ببندد تا پیغام شما (چه مرتبط با تبلیغ یک کسب و کار باشد چه موضوعی فرهنگی داشته باشد) به بهترین و موثرترین شکل انتقال یابد. خلاقیت و ایده‌پردازی و رنگ‌بندی و ترکیب‌بندی و... همه باید در راستای هدفی باشد که مساله اصلی است. بنابراین تمام راهکارها بر اساس «اصول علمی» و تجربیات قبلی طراح پیشنهاد می‌شود و سلیقه طراح آخرین نکته‌ای است که در طراحی موثر است. بنابراین این توجیه‌ها که این طرح مطابق با «سلیقه» من نیست یا شما خوش سلیقه نیستید، توجیه‌های درست و منطقی نیستند..
من یک طراحم

بازخورد شفاف و تکنیکال

اینکه طرح «یه جوریه» هیچ کمکی به حل مشکل شما نمی‌کند!
همانطور که گفته شد راهکارهای دیزاین مبتنی بر اصول مشخصی است که بر اساس تجربه و پژوهش به دست آمده. اگر طرح یا طرح‌های اولیه طراح را نپسندیدید یا فکر می‌کنید مناسب کار شما نیست، طبعا حق دارید با طراح وارد تعامل شوید. اما تنها راه به نتیجه رسیدن دادن بازخوردها و نظرات دقیق و کاملا مشخص است. سعی کنید اول مشکلات جدی طرح را به تفکیک ذکر کنید و بعد راهکار پیشنهادی خود را ارائه دهید. تا زمانی که مشکلاتی که طراح از زبان شما می‌شنود شفاف و از نظر تکنیکال قابل بحث نباشد، طراح همچنان ممکن است سردرگم بماند. فیدبک‌هایی مثل اینکه طرح خوشگل نیست، یا باحال نیست یا یه جوریه، طراح را سردرگم‌تر می‌کند.

من یک طراحمکپی رایت

امضای طراح چیزی از طرح کم نمی‌کند!
طبق عرف بین‌المللی طراح حق دارد در گوشه‌ای از طرح (از پوستر گرفته تا طرح وبسایت) امضای کوچکی از شخصیت حقیقی یا حقوقی خود به جا بگذارد. بسیاری از طراحان از همین طریق به دیگران معرفی می‌شوند و این مساله معمولا به نفع طراح است. بنابراین در صورتی که تمایل دارید آن امضا به هر دلیلی حذف شود، اولا در همان ابتدای پروژه این درخواست را مطرح کنید، دوما اگر طراح بابت حذف آن تعرفه‌ای درخواست کرد یا حذف آن را در قبال یک تعامل مطرح کرد، جا نخورید! منطقا او از منافع خود می گذرد و می تواند توقع داشته باشد شما هم کمی از منافع خودتان بگذرید!

چیزی بدون نقص و عیب نیست، با نظرات خودتون به تکمیل تر شدن و یا اصلاح این مطلب کمک کنید.


تحریریه معماری آرل
گرداورنده : مسعود فلاح
منبع : کمپین "من یک طراحم"
تعداد بازدید : ۴۰۱۲
نسخه چاپی :  
شیرین

مطلب خیلی خوبیه. در مورد قرارداد و قیمت ان و مشکلات ازاین قبیل صحبت کنیدحجت داورپناه

من هم یک طراحم.از نوع حرفه ایش.اما میدونید چیه؟مسئله سلیقه نیست.مسئله اهمیت زیاد و احترام بیش از اندازه به پوله.اگه بهترین کار رو هم انجام بدید باز هم کارفرما یا در مورد من رئیس شرکت( که خودش هم معمار و طراح هست ) وقتی میخواد پول انگار داره بخشی از وجودش رو بهتون میده-در واقع دلش نمیخواد پول بده و تا جایی که میتونه از سر تهش میزنه یا به قول شما میگه دختر من هم یه طرح کشیده مثل مال شما.گاها بهتر از مال شما
این حرفا حقیقت نیست.طرف میدونه که کارت درسته اما چون دلش نمیاد دست تو جیبش کنه هزار و یک دلیل میاره.
ما باید نگاهمون رو از پول به سمت ارزش واقعی بازگردونیم . میدونی اقا مسعود وقتی کارفرما بهونه میگیره بلاخره میتونی با اصلاحات تو طرحت نظرش رو جلب کنی اما وقتی رئیست (که استاد دانشگاهتم بوده) به کارت نگاه میکنه و میگه "نه" و بعد از یه مدتی میبینی کاره اجرا شده و فقط تو رو گمراه کردن که پول کمتری بهت بدن و بد تر از اون میفهمی چقدر از کارفرما گرفتن و هر بار هم این رو تکرار میکنن.. اون موقع است که آمپرت میچسبه.
بله متاسفانه این فرهنگیه که بین کارفرما-پیمانکار-و طراح بیگناه بر قرار هست.Morteza Tennisacademy

مردم پول جایه ایده نمیدن مشکل طراحها همینه... تا زمانیکه طرز فکر مردم اینه که پول به جایه فکر ندن. امثال ما عمرمون تلف میکینمارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
کلیت نگهداری از برج آزادی باید برعهده مدیریت شهری باشد

کلیت نگهداری از برج آزادی باید برعهده مدیریت شهری باشد

نمایشگاه

نمایشگاه "زندگی خانگی"

سهیلا بسکی، معمار مجله معمار درگذشت

سهیلا بسکی، معمار مجله معمار درگذشت

 تمديد مجدد مهلت ثبت نام کد اقتصادی برای مهندسین عضو نظام مهندسی

تمديد مجدد مهلت ثبت نام کد اقتصادی برای مهندسین عضو نظام مهندسی

دست‌ها برای خداحافظی با خانه زند نوابی بالا رفتند

دست‌ها برای خداحافظی با خانه زند نوابی بالا رفتند

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir