۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : دوشنبه , ۱۳۹۱/۱۱/۰۹ ۰۶:۰۲

«موسسه سلطنتی معماران بریتانیا» [1]( RIBA) یک انجمن حرفه‌ای معماری است که هم در بریتانیا و هم در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند. این موسسه در سال 1834 توسط چندین معمار برجستۀ بریتانیایی شکل گرفت و رسالت آن حمایت از ساختمان‌ها، انجمن‌ها و محیط‌هایی است که در ارتباط با معماری قرار می‌گیرند. این موسسه در راستای توسعۀ مهارت‌های حرفه‌ای اعضایش، مجموعه‌ای از استانداردها، آموزش و سایر حمایت‌های در ارتباط با حرفه اشان را در اختیارشان قرار می‌دهد. علاوه بر این، انجمن مذکور صاحب بزرگترین و مهم‌ترین مجموعۀ آرشیو تصاویر و نقشه‌ها در جهان است. همچنین با برگزاری گفتگو‌ها، نمایشگاه‌‌ها و مسابقات قصد دارد به مردم دید تازه‌ای نسبت به جریانات اطرافشان بدهد.

 
ریبا در کنار انجمن ثبت معماران [2](ARB ) فرآیند دوره‌های آموزش معماری را در انگلستان تدارک می‌بیند. مسیر معمول برای کسب مهارت در رشتۀ معماری در بریتانیا ترکیبی از تحصیلات آکادمیک و تجربۀ کاری است و این فرآیند یک دورۀ آموزشی پنج‌ساله در دانشگاه و حداقل دو سال تجربۀ کاری قبل از احراز صلاحیت نهایی را شامل می‌شود.
بخش اول

دوره اول: تحصیلات مقدماتی

 
سیر آموزش معماری در بریتانیا
 
طی یک دوره سه ساله تحصیلی دانشجویان آموزش‌های متنوعی جهت کسب مهارت‌های عملی و دانش معماری می‌بینند. آن‌ها می‌توانند از همان سال اول به عضویت انجمن دانشجویان ریبا درآیند. برخی از دوره‌های آموزشی در بریتانیا، برنامه‌های یک ساله تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های خارجی برگزار می‌کنند. برخی از دانشجویان پس از پایان این دوره به سراغ کسب تخصص در رشته‌هایی نظیر برنامه‌ریزی و طراحی شهری و یا مرمت و احیا می‌روند. اما برخی دیگر کار در زمینه‌های متفاوت با رشتۀ تحصیلی‌شان را برمی‌گزینند.
 

دوره دوم: تجربه عملی

 
سیر آموزش معماری در بریتانیا
 
در این دوره دانشجویان تجربۀ کاری خود را در وب‌سایت ثبت آموزش و توسعه حرفه‌ای [3]( PEDR) ثبت می‌کنند که توسط یک مشاور تحصیلی از دانشگاه و یک مشاور کاری در محل کار کنترل می‌شود. ریبا در این سایت قراردادهای همکاری برای دانشجویان و کارفرمایان را فراهم کرده‌است و دانشجویان را به کسب مهارت در نزد یک معمار متبحر و یا مهارت پیدا کردن در صنایع ساختمان‌سازی تشویق می‌کند. بعضی از دانشجویان ترجیح می‌دهند برای مدت طولانی‌تری کار ‌کنند تا بتوانند پول بیشتری پس‌انداز کرده و یا تجربۀ گسترده‌تری در زمینۀ کار به دست بیاورند. دانشجویان دیگر پس از این دوره، زمانی را صرف کار در صنایع گسترده‌تر ساختمان‌سازی، کار در خارج از کشور، فعالیت‌های داوطلبانه و یا مسافرت می‌کنند.

بخش دوم

دوره اول: تحصیلات تکمیلی

سیر آموزش معماری در بریتانیا
 
طی دو سال دانش معماری و توانایی دانشجویان در درک پیچیدگی پروژه‌ها ارتقا پیدا می‌کند. در این مرحله دانشجویان همچنان دانشجویان مشغول به تحصیل محسوب می‌شوند که البته باید در مورد هزینه‌های تحصیلی مربوط به مدرسه‌های خصوصی در جریان باشند. ممکن است دانشجویان ترجیح دهند دوره‌ی آموزش تکمیلی خود را در مدرسه‌ای که دورۀ مقدماتی خود را در آن گذرانده‌اند، بگذرانند و یا مدرسه‌ای دیگری را انتخاب کنند. همچنین برای دانشجویانی که دوره‌های تخصصی آموزشی و تحقیقاتی را گذرانده‌اند، فرصت‌های تحصیلی در خارج از کشور وجود دارد.
 

دوره دوم: تجربه عملی تکمیلی با حقوق

سیر آموزش معماری در بریتانیا
 
شرکت در آزمون نهایی مستلزم گذراندن دورۀ 24 ماهه آموزش عملی است که حداقل یک سال از آن باید درمنطقه اقتصادی اروپا [4]( EEA)، مجموعه جزایر چنل [5] و جزیره من[6] گذرانده شود. در این دوره به فارغ‌التحصیلان مسئولیت بیشتری در پروژه‌ها واگذار خواهد شد تا با جنبه‌های مختلف قوانین کار و مدیریت آشنا شوند. ریبا در این دوره خدمات و مزایای آموزشی مرتبط با نیاز‌های دنیای حرفه‌ای برای فارغ‌التحصیلان را ارائه می‌دهد. همچنین آن‌ها را تشویق می‌کند تا با شعبه‌های محلی ریبا در ارتباط باشند تا در جریان برنامه‌های آموزشی که برگزار می‌کنند، قرار گیرند. البته دانشجویان می‌توانند به یک تیم حرفه‌ای جوان بپیوندد.
 

بخش سوم

سیر آموزش معماری در بریتانیا
 
آزمون نهایی مهارت‌های حرفه‌ای و مدیریتی طی یک دوره ارزشیابی در ریبا صورت می‌گیرد و متقاضیان نسبت به موارد زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند:

• دوره 24 ماهه تجربه عملی ثبت‌شده در وب‌سایت PEDR
• رزومه کاری و ارزیابی حرفه‌ای
• مورد مطالعاتی
• آزمون کتبی
• مصاحبه نهایی

دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن تمام دوره‌های یاد شده، در انجمن ثبت معماران به عنوان معمار ثبت نام کنند. عنوان معمار یک عنوان حقوقی است که مردم را از این جهت که با یک معمار متبحر و باتجربه سروکار دارند، مطمئن می‌سازد. در این مرحله شما می‌توانید به عضویت رسمی ربیا درآیید. این عضویت طیف گسترده‌تری از مزایا و خدمات را در اختیار معماران قرار می‌دهد که از جمله آن می‌توان به حضور در شبکه حرفه‌ای بین‌الملی و داخلی معماران اشاره کرد.

پانوشت:

[1] The Royal Institute of British Architects

[2] Architects Registration Board

[3] Professional Education and Development

[4] European Economic Area

[5] Channel Islands

[6] Isle of Man

 

منابع:

www.architecture.com
معمار نت


تعداد بازدید : ۴۲۶۰
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
درک مفهوم بدن انسان : طراحی صندلی برای افراد مختلف در اشکال و ابعاد گوناگون

درک مفهوم بدن انسان : طراحی صندلی برای افراد مختلف در اشکال و ابعاد گوناگون

پروژه فکری چیست؟ ( بخش اول)

پروژه فکری چیست؟ ( بخش اول)

درباره درب های خودکار ساختمان های تجاری چه می دانیم؟

درباره درب های خودکار ساختمان های تجاری چه می دانیم؟

21 راهی که معماران میتوانند هوشمندانه ترکار کنند و نه سخت تر (ویژه نوروز)

21 راهی که معماران میتوانند هوشمندانه ترکار کنند و نه سخت تر (ویژه نوروز)

اهمیت پالت های رنگی در طراحی معماری

اهمیت پالت های رنگی در طراحی معماری

چگونگی بازتعریف باوهاوس از پرکتیس طراحی برای جامعه

چگونگی بازتعریف باوهاوس از پرکتیس طراحی برای جامعه

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir