۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : شنبه , ۱۳۹۱/۱۰/۳۰ ۰۴:۱۰

این مجسمه های هنری شهری یک سری الحاقات رنگی اند که همچون گذاره های موقت و گذرا برای چند هفته و حتی چند روز به منظور گسترش بصری ظاهر شهری مورد استفاده قرار می گیرند.بعضی از آنها به قدری ماهرانه و دقیق اجرا شده اند که تنها ساکنین دائمی متوجه آنها می شوند،همچون مجسمه های کوچکی از مردان داخل گودال.البته مجسمه های دیگری که از ورق های نازک و شفاف ( با اندازه 30 فوتی )در خیابان نصب گردیده اند را نمی توان نادیده گرفت.بعضی از این مجسمه ها بصورت عیان و کاملا رسمی بکار گرفته شده اند در حالیکه بسیاری از آنها مخفیانه در محل نصب شده اند . این کار های هنری بجای محبوس شدن در موزه ها در غالب این احجام در محیط های شهری بکار گرفته شده اند که نمودی تعاملی ، مفرح و شگفت انگیر برای مخاطب است.

رویکرد خلاقانه در طراحی مجسمه های شهری در راستای ارتقای زیباسازی شهری

مجسمه های برلین توسط ایزاک کوردال

شما می توانید به سادگی از کنار مجسمه های کوچک ایزاک کوردال که روی خروجی های الکتریکی ،غرفه های تلفن ونیمکت های ایستگاه اتوبوس قرار گرفته اند عبور کنید،اما اگر به اندازه کافی به آنها توجه نمایید با نگاه به آنها به جهانی کوچک با پیرامون شهری بزرگ تر وارد می شوید. این مجسمه ها بویژه توسط دوستداران هنر در برلین مورد توجه قرار گرفته اند. کوردال می گوید :خیلی از مجسمه های من که در خیابان گذاشته شده اند معمولا روی دیوار نصب می شوند و من این مجسمه ها را برای آنکه مردم به خانه ببرند قرار نداده ام.هنر خیابانی ،هنری فردی قلمداد نمی شود و برای تمامی اقشار اجتماع است. کوردال به طنز اشاره می کند: مردمی که مجسمه های مرا به خانه هایشان برده اند حداقل می توانند عکس هایش را برایم بفرستند که بدانم حال مجسمه هایم خوب است.

مجسمه های برلین توسط ایزاک کوردال

مرد جعبه ای 900 پوندی توسط پابلو کوروچت

در حالیکه مجسمه های کوردال بسیار ظریف و ماهرانه ساخته شده است در این مجسمه ها که توسط هنرمند آرژانتینی پابلو کوروچت ساخته شده ،هیچ گونه ظرافتی به چشم نمی خورد.مجسمه مرد جعبه ای 900 پوندی در بلوار سن جوان در خیابان مارسلوو تی آلور ، کوردوبا ، آرژانتین در سال 2008 در حدود 28 فوت بالای خیابان نصب شد.این مجسمه کاملا از صفحات چوبی ساخته شده است و برای نصب آن در محل از 11 نفر کمک گرفته شد.

مرد جعبه ای 900 پوندی توسط پابلو کوروچت

مجسمه ای از علائم خیابانی قطعه قطعه شده توسط روبی رولندز

این علائم خیابانی قطعه قطعه شده شروعی از سبک ملبورنی می باشد که توسط روبی رولندز انجام شده و مجموعه ای از کارهای خمیده است.تکه های جداشده از اشیاء و یا قطعاتی از دیوار ،سقف و کف...که در جهت های مختلف خم می خورد و با دست قابل تغییر است ، در کارهای رولندز بکار می رود.

مجسمه ای از علائم خیابانی قطعه قطعه شده توسط روبی رولندز

قطعات جاری 2 اینچی در شهر نیویورک

عکسی که ملاحظه می کنید توسط رهگذرانی که از کنار این مجسمه سرگرم کننده که در خیابان مرسر در شهر نیویورک در ماه ژانویه 2011 واقع گردیده ،گرفته شده است. مشخصه ی اصلی این اثر هنری تکه هایی از باکس های آبی و سفید است که از یک شیر آب بسیار بزرگ در حال ریختن است.بنظر می رسد که این مجسمه توسط هنرمندی به نام کلی گوئرر که قبلا کارهای مشابه این کار در سال 2008 انجام داده،خلق گردیده است .

قطعات جاری 2 اینچی در شهر نیویورک

صحنه های خیالی و غیر واقعی توسط مارک جنکینز

هنرمند خیابانی مارک جنکینز برای مجسمه های گیج کننده و بر هم زننده چهره معمول شهر با بدن های بدون سر ، بدون چهره و همچنین مجسمه های شفاف و خیال انگیزش مشهور است.برای مارک شهر بوم نقاشی اش است و او شهر را با صحنه های خیالی و غیر واقعی که نادیده گرفتن آن غیر ممکن است نقاشی می کند. خواه مثل زن هایی که با سر به هم ضربه می زنند یا جسدی که با بادکنک آراسته شده . مجسمه های جنکینز اغلب بر اساس تفسیر رویداد های اجتماعی از جمله غیر انسانی کردن بی خانمان ها می باشد .

صحنه های خیالی و غیر واقعی توسط مارک جنکینز

واگن های یخی ذوب شده در آدلاید ، استرالیا

این واگن های ذوب شده یخی اسرار آمیز اولین بار در خیابان های جنوبی آدلاید در استرالیا در سال 2006 نمایش داده شد. البته این عکس در سرتاسر اینترنت اعتبار هنرمند را زیر سوال برده است . این کار نمونه ای از هنر جمعی استرالیایی با سبک احجام چسبنده است که برای نمایشگاه ساحلی در سال 2006 خلق شد.

واگن های یخی ذوب شده در آدلاید ، استرالیا

آشیانه های شهری بر روی داربست در مادرید توسط لوزین تراپتوس

این فرد ، هنر جمعی خیابانی اسپانیا را با قراردادن پرندگان کوچک درون کره های زردرنگ و اتصال آن روی داربست نشان داده و برای جلوگیری از آسیب آن آشیانه ها داربست ها را به زمین متصل کرده است.این اثر در خیابانی در مادرید نصب شده است و به گفته هنرمند : برای ساخت این آشیانه های شهری ، ما تنها کره هایی را با 130 پرنده رنگی نصب کردیم که نگاه آنها به سمت خیابان است و با قراردادن نور در داخل آن ها محیطی گرم و صمیمی ایجاد کرده ایم .

آشیانه های شهری بر روی داربست در مادرید توسط لوزین تراپتوس

مجسمه یخی اکونومی توسط نورا لیگوارانو و مارشال رسه

بحران اقتصادی در یک محیط عمومی و رسمی توسط دو هنرمند در سال 2008 در هفتادو نهمین سالگرد سقوط بازار سهام به تصویر کشیده شد .مجسمه یخی که بصورت اکونومی نوشته شده بود و بصورتی که قابل ذوب شدن بود،در مقابل دیوان عالی نیویورک در میدان فولی در مانهاتان نصب شد. لیگوارانو در ارتباط با این مجسمه گفت: مشاهده ذوب شدن کلمه اکونومی بازخوردی از روزگار سخت و متزلزل ماست.

مجسمه یخی اکونومی توسط نورا لیگوارانو و مارشال رسه

غرفه تلفن کشته شده توسط بانکسی

این مجسمه اثر هنرمند خیابانی با نام مستعار بانکسی است که شاید بیشتر برای نقاشی های 2 بعدی اش مشهور باشد ولی او همچنین یک مجسمه ساز واقعی است.غرفه تلفن کشته شده ،یک مجسمه هنری غیر قانونی در فضای باز است که در میدان سوهو در لندن در سال 2006ظاهر شدو تنها یکی از کارهای معروف 3 بعدی کارگردان مستندساز و هنرمند معروف است.غرفه تلفن بریتانیا خم شده و با یک کلنگ سوراخ شده است. بانکسی بعد ها پیشنهاد کرد که این مجسمه را می خرد و آن را به عنوان یک تفسیری جالب از به پایان رسیدن دوره شرکت های مخابراتی قدیمی و ج`ایگزین شدن آنها به سیستم های مخابراتی مدرن ، در لابی خانه اش قرار دهد.

غرفه تلفن کشته شده توسط بانکسی

تعداد بازدید : ۴۴۹۳
نسخه چاپی :  
ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
کابل های نورانی FLOS  بهترین گزینه در هماهنگی با معماری مدرن

کابل های نورانی FLOS بهترین گزینه در هماهنگی با معماری مدرن

طراحی خلاقانه تزئینات شهری

طراحی خلاقانه تزئینات شهری

20 ایده برای یکپارچه سازی تلویزیون با اتاق نشیمن

20 ایده برای یکپارچه سازی تلویزیون با اتاق نشیمن

طراحی مجسمه نلسون ماندلا

طراحی مجسمه نلسون ماندلا

حرکت و بازی رنگ ها در نمایشگاه

حرکت و بازی رنگ ها در نمایشگاه

تجسم آخرالزمان به سبک معماری

تجسم آخرالزمان به سبک معماری

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir