۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : شنبه , ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ ۱۳:۵۲
معماری آلمان در گذر زمان
 
مترجم: نیلوفر محتاط
در این بخش قصد داریم تاریخ معماری کشور آلمان را از دوره ی روم باستان تا دوره ی معاصر بررسی کنیم، به دلیل پیشتاز بودن در عرصه ی معماری، کشور آلمان برای این بخش انتخاب شد. در این قسمت در مورد دوره های روم باستان، پیش از رومانسک و رومانسک صحبت خواهیم کرد. معماری آلمان از تاریخی غنی، متنوع و طولانی برخوردار است و دربردارنده ی تمام سبک های مهم اروپا از روم باستان گرفته تا پست مدرنیسم است. کشور آلمان در طی قرون متمادی، بارها تکه تکه شده و پادشاهان زیادی داشته است. همین موجب شده تا از تنوع منطقه ای بالایی برخوردار باشد بدین ترتیب سبک های بومی معماری این کشور، اغلب متنوع و نا متجانس هستند و معماری هر شهر با شهر دیگر کاملاً متفاوت است. در عین حال حتی در شهرهای کوچک نیز شاهد تنوع بالایی در سبک های معماری هستیم. علاوه بر مطالب گفته شده حجم بالای تخریب میراث معماری این کشور در جنگ جهانی دوم سبب شد تا پس از جنگ ساختمان های بسیاری با سبک مدرنیسم بازسازی شوند. در این پست مروری بر تاریخ معماری این کشور از دوره ی روم باستان تا رومانسک خواهیم داشت.

معماری کهن آلمان
امپراطوری روم زمانی بخش عظیمی از آلمان کنونی را در تصرف داشت. در این کشور بقایایی از معماری روم باستان مربوط به 100 تا 150 سال پس از میلاد مسیح وجود دارد که از آن ها می توان به دیوارهای کهنی اشاره کرد که مرز امپراطوری روم را تعریف می کرده اند. علاوه بر ساختارهای نظامی مانند قلعه ها و استحکامات موجود در مرز روم باستان، بقایایی از یک پل رومی، چشمه ی آب گرم و باسیلیکای کنستانتین در این کشور موجود است. با خروج رومی ها از این کشور، فرهنگ شهرنشینی آنها و پیشرفت هایی که در معماری داشتند از کشور آلمان محو شد.

بنای Porta Nigra مربوط به دوره ی روم باستان

معماری پیش از رومانسک
معماری پیش از رومانسک در هنر اروپای غربی از اواخر قرن 8 میلادی آغاز شد و تا آغاز دوره ی رومانسک در قرن 11 میلادی ادامه داشت. از بناهای باقی مانده ی مربوط به این دوره می توان به صومعه ی Lorsch اشاره کرد. از دیگر کلیساهای مهم این دوره نیز می توان به کلیسای میشل مقدس اشاره کرد که بین سال های 1001 تا 1031 میلادی ساخته شد برخی سبک این بنا را رومانسک آغازین می دانند.

صومعه ی Losrch مربوط به دوره ی پیش از رومانسک

کلیسای میشل مقدس

معماری رومانسک
معماری رومانسک به دلیل گرفتن برخی عناصر معماری روم به معني رومي وارست. دوره ی رومانسک از قرن 10 میلادی آغاز شد و تا اوایل قرن 13 میلادی ادامه داشت. و به تدریج به سبک گوتیک تبدیل شد. در معماری رومانسک کلیسا از جايگاه ويژه اي برخوردار بود و كليسا تنها عملكرد مذهبي نداشت بلكه مكاني براي سخنراني، موعظه و تجمع مردم نيز محسوب مي شده است. از ویژگی های اصلی این دوره می توان به طاق های نیم دایره ای، ظاهر تنومند، دیوارهای کلفت، برج های کلیسایی مرتفع، پلان های متقارن، پنجره های جفت و کوچک و طاق های متقاطع اشاره کرد. بسیاری از کلیساهای قدیمی موجود در آلمان در این دوره ساخته شده اند که از آن ها می توان به 12 کلیسای رومانسک در شهر قدیمی Colonge اشاره کرد. مهم ترین بنای این دوره کلیسای جامع Speyer می باشد که بزرگترین ساختمان دنیای مسیحیت در قرن 11 میلادی بود. کلیسای جامع worms و Mainz مثال های دیگری از سبک رومانسک در کشور آلمان هستند.

کلیسای جامع speyer

کلیسای جامع Mainz

کلیسای جامعه Worms
تحریریه ی معماری آرل
منبع: Wikipedia.com
تعداد بازدید : ۵۱۵۱
نسخه چاپی :  
امیر مسعود

با تشکر بابت این مقاله ی خوب. لازم شد تاریخ معماری آلمان رو مطاللعه کنم.ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت سوم، دوره ی رنسانس

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت سوم، دوره ی رنسانس

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت نهم، معماری نازی ها

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت نهم، معماری نازی ها

معماری خانه ای در آلمان به سبک های- تک

معماری خانه ای در آلمان به سبک های- تک

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت هفتم، هنر نو (آرت نوو)

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت هفتم، هنر نو (آرت نوو)

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت دوم، دوره ی گوتیک

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت دوم، دوره ی گوتیک

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت چهارم، دوره ی باروک و روکوکو

معماری جهان: آلمان در گذر زمان، قسمت چهارم، دوره ی باروک و روکوکو

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
طراحی دفتر کار اداری

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


معماری و طراحی هتل
طراحی و اجرا ساختمان اداری
طراحی داخلی و معماری داروخانه
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir