۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : سه شنبه , ۱۳۹۳/۱۱/۰۷ ۰۷:۵۷

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخی

نویسنده: مریم اصلانی
وقتی برای نخستین بار قدم به یک ساختمان یا بنای تاریخی می‌گذارید، در وهله‌ی نخست چه چیزی توجه شما را به خود جلب می‌کند؟ نوع معماری، تزئینات، جنس مصالح یا شکل درب و پنجره‌ی آن ؟ آیا تا به حال نگاه خود را قدری بالاتر کشیده و به سقف بناهای مهم نگاهی انداخته‌اید؟ در شاتر این بار نگاه ما به شکوه سقف‌ خیره مانده است.
شاید همه کس به اوج دیوارها ننگرد، جایی که سقف همچون تاجی با شکوه بر دیوارها حکمفرمایی می‌کند. سقف اگرچه در معماری امروزی بیشتر حکم محافظت از ساختمان یا جدا کردن طبقات از یکدیگر را داشته و شاید تنها با تزئیناتی مختصر و به لطف نورپردازی جلوه پیدا کند، ولی در نگاهی به آثار معماری باستان، به چشم اندازی متفاوت از شکوه سازه تبدیل شده است.

جایی که تزئینات و رنگ و لعاب آن، چشم‌ها را به خود خیره کرده و نگاه را مجذوب خود می‌کند. شاید اثر بی‌بدیل میکل آنژ در نقاشی سقف نمازخانه‌ی سیستین به نوعی تبلور هنر در قالب این بخش از سازه لقب گیرد. جایی که داستان آفرینش به شکلی بی‌نظیر در قالب تصاویری درخشان و بی‌پرده به تصویر کشیده شده است.

سقف نمازخانه سیستین

در معماری ایرانی و ایرانی- اسلامی نیز به کرات شاهد درخشش هنر معماران برجسته‌ی ایرانی در نمایش شکوه و زیبایی هستیم، جایی که مساجد، زیارتگاه‌ها و حتی بازارهای محلی به لطف هنر استادکاران ماهر، هرکدام به سندی تاریخی و درخشان از پیشینه‌ی باشکوه معماری این کشور، تبدیل شده‌اند.

صحبت را کوتاه کرده و همراه با شما به تماشای گوشه‌ای از خلاقیت، هنر و معماری درخشان این بخش از سازه، در آثار معماری کهن و باشکوه جهان می‌نشینیم.

گنبد معبد چرچ (Temple Church)، در لندن که در قرن دوازدهم توسط شوالیه‌های معبد ساخته شده است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیسقف بخش نمازخانه‌ی کلیسای بزرگ یورک (York Minster)، در بریتانیا که یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جامع نوع خود در اروپای شمالی به شمار می‌رود.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیکلیسای جامع ولز(Wells Cathedral): الگوهای هندسی پیچیده‌ی سقف در بخشی از صحن مریم مقدس (Lady Chapel)، در این کلیسا که طراحی و اجرای آنها در سال 1326 به اتمام رسید.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیسقف بخشی از ساختمان کلیسای "خاندان مقدس" (Sagrada Familia)، در بارسلونا، اسپانیا. نکته‌ی جالب توجه در مورد این سازه‌ی عظیم، میزان ذوق و خلاقیت معمار آن گائودی (Gaudi)، در ایجاد و طراحی یک بنای مدرن با استفاده از عناصر طبیعی و معمول در معماری است. بنایی با سبک معماری مدرن و امروزی که در عین حال به سازه‌هایی است که صدها سال قبل ساخته شده‌اند، شباهتی شگرف دارد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیکلیسای مریم مقدس، بنایی در انگلستان که در فهرست میراث جهانی جای داشته و پارک سلطنتی استادلی (Studley Royal Park)، نیز بخشی از آن است. احداث این شاهکار معماری گوتیک عصر ویکتوریایی در سال 1875 به پایان رسید، درست چند سال پیش از آنکه عملیات ساخت کلیسای خاندان مقدس در بارسلونا، آغاز شود.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیخلاقیت غیرقابل انکار عکاس در ثبت تصویری به یادماندنی از سقف چوبی کلیسای پروتستان سنت باووکرک (St. Bavokerk)، هارلم، هلند.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیگنبد باشکوه معبد پانتئون، سازه‌ای که میراث دار تاریخی درخشان بوده و قدمت آن به 126 سال بعد از میلاد مسیح می‌رسد.یکی از باشکوه‌ترین سازه‌هایی که تا کنون به دست بشر ساخته شده است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیمیراثی ارزشمند که به بهترین شکل عظمت و شکوه دنیای باستان را نمایندگی می‌کند. این جا سقف بخشی از "Maison Carree" یا (Squere House)، در نیما (Nimes)، فرانسه است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخینه چندان وسیع ولی با قدمتی چند صد ساله، کلیسای نوتردام معروف در شهر مارسی فرانسه، کلیسایی مسحور کننده که با تزئینات معماری دوره‌ی نئوبیزانتین و آرابسک (Arabeseque) آراسته شده است.

آرابسک یا" اسلیمی"که از جمله طرح‌های اساسی و مهم در آثار هنری ایران است به نوعی از تزئینات همراه با الگوهای خطوط منحنی پرپیچ وخم، به همراه گل و بته گفته می‌شود که انواع گوناگونی دارد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیدر بازگشتی به انگلستان دیگر بار به سراغ کلیسای جامع باشکوه دیگری می‌رویم که سقفی خیره کننده دارد، کلیسای جامع سنت ادموندز (St. Edmundes).

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیاین الگوی باشکوه هشت وجهی که برفراز کلیسای اِلی (Ely Cathedral) قد برافراشته، بعد از فروریختن سقف قدیمی این کلیسا و در سال 1340 ساخته شد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیتنها چند مایل دورتر و در جنوب کلیسای جامع الی، کلیسای دیگری به نام کلیسای کینگ کالج (King s College Chapel) در کمبریج ساخته شده است. در این تصویر و به لطف عکاسی با تکنیک HDR، شکوه و درخشش زیبای سقف این کلیسا را شاهد هستیم.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیگنبد باشکوه کلیسای سنت نیکولاس در آمستردام که در قرن نوزدهم ساخته شده است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیحالا در یک جهش بلند سری به ساختمان شهرداری سن فرنسیسکو می‌زنیم که بعد از زلزله‌ی سال 1906 مجدداً مرمت و بازگشایی شد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیکلیسای سن فرنسیکو در مجمع‌الجزایر چیلووِی (Chilloe) در شیلی. این کلیسا به طور کامل از چوب ساخته شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو جای دارد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیکلیسای بارگوس (Bargos)، اسپانیا. سقف و گنبد این کلیسا درست بعد از ریزش آن در شبی در سال 1539 ، مجدداً طراحی و ساخته شد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیطاق‌های هلالی باشکوه کلیسای آویلا (Avila)، اسپانیا

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیکلیسای جامع سگوویا (Segovia)، اسپانیا

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیاسپانیا را ترک نکرده اما به سراغ سبک دیگری از معماری از مردمانی دیگر با فرهنگ و آداب و سننی متفاوت می‌رویم. اینجا کاخ الحمرا است و این تزئینات باشکوه سقف به شکل استالاکتیت، متعلق به مورها (عرب‌های مسلمان ساکن اسپانیا) است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیگنبد شگفت انگیز و تماشایی بازار یزد که معماری باشکوه و تحسین برانگیز ایرانی را به رخ می‌کشد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیگنبد آبی، باز هم یزد، ایران

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیایوان مقصوره، مسجد گوهرشاد، مشهد

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخی،مسجد گوهرشادسقف مقبره‌ی حافظ، شیراز، ایران

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیشاهچراغ، شیراز، ایران

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیبه شرق آسیا سفرکرده و این بار به سراغ بنای باشکوه و ماندگار تاج محل، در هندوستان می‌رویم.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیگنبد معبد آکشاردام (Akshardham) در دهلی، هند. این جا یکی از جدیدترین سازه‌های فهرست ما است که در سال 2005 احداث شده است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیحالا در چین هستیم و به گنبد باشکوه معبد آسمان (Temple Of Heaven) نگاه می‌کنیم، نماد شهر پکن در چین.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیجشن رنگ و خطوط در سقف کاخ تابستانی باز هم در پکن، چین

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیاژدهای رنگارنگی که در سقف معبد لانگ‌شان (Lungshan) جا خوش کرده است. اینجا منطقه‌ای است که بسیاری از معابد باشکوه و دیدنی کشور تایوان را در خود جای
داده است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیطاق پیروزی (Arc of Triomphe)، پاریس. یکی دیگر از سازه‌های مهم و تاریخی کشور فرانسه که شهرتی جهانی دارد.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیCasa Batllo، بارسلونا، گنبدی که به شکلی مدرن و هنرمندانه طراحی و ساخته شده است.

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخیسرسرای موزه‌ی گوگنهایم، نیویورک

معماری مساجد،معماری کلیسا،سقف مساجد،سقف کلیسا،بناهای تاریخی


نظر شما در مورد معماری و تزئینات سقف این بناهای تاریخی، مشهور و ماندگار چیست؟ سقف کدام یک از آثار تاریخی ایران زمین توجه شما را به خود جلب کرده است؟تحریریه معماری آرل
نویسنده: مریم اصلانی (تحریریه زومیت)
منبع: زومیت، ATLAS
تعداد بازدید : ۱۲۳۳۷
نسخه چاپی :  
Rozita

مطالبتون عالی و بسیار آموزنده هست،فقط میخواستم بپرسم مقاله یامطلبی در مورد هندسه عجیب سقف بازار تبریز هم دارید؟
بسیار سپاسگزارم.Bita

با سلام. ممنونم از اشتراک گذاری این آثار خیره کننده. میشه لطف کنیننام از سبک طراحی رو هم بگین ؟heydari

خیلی زیبابود...
فقط یک معمارهنرمندوخلاق میتونه چنین آثارباشکوهی روخلق کنه...
باتشکرازتمامی معماران هنرمند...
باتشکرازگروه معماری آرل...eliye

بسیار زیبا و باشکوه بود...با تشکر از آ رل.eliye

بسیار زیبا و با شکوه بود...با تشکر از آ رل.ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
معماری ارگانیک: طراحی غرفه ای از 15775 لیوان کاغذی

معماری ارگانیک: طراحی غرفه ای از 15775 لیوان کاغذی

طراحی مرکز بهداشتی با فرم تندیس گونه

طراحی مرکز بهداشتی با فرم تندیس گونه

برگزیدگان جایزه معماری هارلستون پارکر 2017

برگزیدگان جایزه معماری هارلستون پارکر 2017

طراحی بی نظیر سازه ی چند عملکردی توسط نورمن فاستر

طراحی بی نظیر سازه ی چند عملکردی توسط نورمن فاستر

طراحی و ساخت خانه با قطعات پیش ساخته و ماژولار

طراحی و ساخت خانه با قطعات پیش ساخته و ماژولار

معماری و طراحی داخلی خانه ای در ملبورن، یک اعتراض

معماری و طراحی داخلی خانه ای در ملبورن، یک اعتراض

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir