۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶

نویسنده : تحریریه معماری آرل
تاریخ : شنبه , ۱۳۹۳/۱۰/۱۳ ۱۱:۵۸
مسابقه معماری،مسابقه معماری 93،مسابقات معماری

جزیره زیبای کیش مدت زیادی‌ست که مقصد گردشگران ایرانی‌ به‌شمار می‌رود. این جزیره با وسعت بالغ بر نود و یک کیلومتر مربع، خط ساحلی چهل و سه کیلومتر و شکل هندسی بیضی، در فاصله هجده کیلومتری بندر گرزه یا بندر آفتاب در خلیج فارس واقع شده است. دریا و سواحل مرجانی از یک‌سو و فراوانیِ مراکز خرید از سوی دیگر سبب رونق روزافزون این جزیره‌ی زیبا هستند. به غیر از خرید، گشت و گذار و لذت از مناظر طبیعی و ورزش‌های ساحلی بیش‌ترین فعالیت‌های گردشگران در جزیره را شامل می‌شوند. به این ترتیب هویت جزیره عمدتاً بر مبنای طبیعتِ استثنایی و فرصتِ منطقه‌ی آزاد تعریف شده است و برخورد فرهنگی و تاریخی کمرنگی نسبت به جزیره وجود دارد و این در حالی است که کیش می‌تواند فرصتی برای شناختِ سرزمین ایران باشد و به کلیتی جامع و بی‌نظیر ارجاع دهد. چندی‌ست مدیریت شهری جزیره‌ کیش بر آن شده هویت بافت درونی جزیره را با رویکردی فرهنگی تقویت کند و سیمای کالبدی جزیره را به لحاظ کیفی ارتقا دهد.

برگزارکننده‌ مسابقه معماری طراحی عناصر حجمی باغ‌راهِ کیش و میدان ملل:
«شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش» با همکاری مهندسان مشاور «شاخه تجربی معماری کلانشهر» به منظور هویت‌بخشی به بافت شهری جزیره، اقدام به برگزاری مسابقه‌ی سراسری برای انتخاب بهترین طرح‌های حجمی (المان‌ها و مونومان‌های شهری) در طول باغ‌راهِ کیش و طراحی شهری میدان ملل کردند. برگزاری این مسابقه بستری است برای جلب مشارکت طراحان و معماران (با اولویت کیش‌وندان) و تقویت هویتِ کالبدی جزیره کیش.


موضوع:
موضوع مسابقه «طراحی عناصر حجمی باغ‌راهِ کیش و طراحی شهری میدان ملل» است: باغ‌راه، پارکی خطی است که طول آن حدود ۴۲۰۰ متر است و در راستای محور شرقی-غربی (ضلع جنوبی بلوار میرمهنا حد فاصل میدان هرمز تا میدان سعدی) قرار دارد. این پارک خطی دارای هشت باغ، برگرفته از مبانی هشت بهشت در معماری ایرانی است. هم‌چنین میدان ملل به مساحت تقریبی ۳۷۴۰۰ مترمربع در حد فاصل میدان امام (فرودگاه) تا میدان هرمز قرار گرفته است و طراحی میدان به عنوان فضای عمومیِ شهری و کمربند پیرامونی آن نیز مورد توجه است. هدف غایی مسابقه، در کنار جلب مشارکت مردمی و تقویت هویت کالبدی کیش، دستیابی به بهترین طرح‌های شهری و حجمی به منظور ایجاد فضاهای جذاب و به یاد ماندنی شهری در بافت شهری و محور پیاده و گردشگریِ باغ‌راه و ایجاد پلازای شهری در میدان است.

باغ‌راه از شرق به غرب، با باغ تهران آغاز می‌شود که سردر باغ ملی برای ورود به باغ استفاده شده است و در زمان خروج از دروازه شمیران خارج می‌شویم سپس وارد باغ کرمانشاه می‌شویم که از دروازه طاق‌بستان عبور می‌کنیم بعد از آن دروازه ارگ علیشاه باغ آذربایجان و بعد از آن باغ لرستان و پل‌دختر به عنوان المان ورودی انتخاب شده است، سپس وارد باغ کرمان می‌شویم و از دروازه رق‌آباد عبور می‌کنیم؛ پس از آن سر در ایوان طلای صحن انقلاب حرم مطهر حضرت رضا (ع) را می‌بینیم و وارد باغ خراسان می‌شویم و بعد از آن باغ اصفهان و دروازه سی‌وسه پل و در پایان یا منتهی‌الیه غربی مسیر دروازه قرآن و باغ شیراز قرار می‌گیرد (برای اطلاعات بیشتر در مدارک پیوست مسابقه پلانِ طرح اولیه را ببینید).

دلیل انتخاب این محدوده، اهمیت آن در بافت شهری و نزدیکی آن به فرودگاه بین‌المللی کیش و نزدیکی آن به بسیاری از کاربری‌های خدماتی و مهم جزیره است. به نظر می‌رسد ایجاد و نصب عناصر حجمیِ جذاب و واجد ارزش‌های معمارانه و مفهومی، می‎تواند محرک ساخت‌وسازهای جدیدِ بهتر، بازنگری و نوسازی بافت قدیم و هم‌چنین تغییر الگوهای رفتاری کاربران فضا باشد. به این ترتیب طرح‌هایی که توجه مخاطبان به طبیعت و تاریخِ ایران و کیش را دستمایه‌ی مفهومیِ خود قرار دهند از اولویت برخوردارند.

مخاطبان:
شرکت در این مسابقه برای عموم آزاد است. طراحان و معماران ساکن کیش در اولویت هستند.

مقررات:
– مسئولیت صحت مالکیت معنوی اثر برعهده شرکت کننده است.
– هرگونه تغییر در برنامه برگزاری مسابقه از طریق سامانه مسابقه در پورتال شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش به اطلاع عموم خواهد رسید.
– حق نمایش و انتشار آثار با قید نام شرکت‌کننده برای برگزارکننده‌گان مسابقه محفوظ است.
– شرکت در مسابقه به صورت انفرادی، گروهی و یا در قالب اشخاص حقوقی مجاز است. هر شرکت کننده می‌تواند در بخش باغ‌راه حداقل دو عنصر حجمی برای یک باغ پیشنهاد دهند که برگرفته از هویت تاریخی – معماری و فرهنگی باغ مذکور باشد، هم‌چنین برای میدان ملل هر شرکت‌کننده مجاز به ارائه‌ی دو طرح است.

هیئت داوران:
هیئت داوران مسابقه‌ی طراحی و اجرای عناصر حجمی نوار ساحلی کیش عبارتند از نماینده‌ شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، نماینده‌ی مشاور شاخه تجربی معماری کلانشهر و اساتید دانشگاه.

جوایز:
جوایز مسابقه طراحی و اجرای عناصر حجمی نوار ساحلی کیش عبارتند از:
– برنده اول: ده سکه طلای بهار آزادی
– برنده دوم: پنج سکه طلای بهار آزادی
– برنده سوم: سه سکه طلای بهار آزادی
* به برندگان اول تا دهم لوح یادبود اهدا خواهد شد.

ثبت نام:
– شرکت‌کنندگان در مسابقه از طریق سامانه ثبت نام در پورتال شرکت کدِ رهگیری دریافت می‌کنند.
– درج نام یا لوگوی شرکت کنندگان (اشخاص حقیقی یا حقوقی) بر روی آثار ممنوع است.
– ثبت نام برای شرکت در مسابقه رایگان است.

تقویم مسابقه:
– زمان ثبت نام: تا پایان روز دهم دی ۱۳۹۳
– زمان تحویل آثار: تا پایان روز پانزدهم دی ۱۳۹۳( تا بیست و دوم دی ماه تمدید شد)
– زمان اعلام نتایج و اهدای جوایز: بیست دی۱۳۹۳

مدارک تحویلی:
– آثار شرکت کننده در مسابقه در قالب زیر قابل قبول هستند و آثاری که در قالب دیگری مطرح شوند، فارغ از محتوایشان، از مسابقه حذف می‌شوند.
– شیت‌ در اندازه ۷۰ × ۱۰۰سانتی‌متر، هر طرح یک شیت، شامل پلان و مقاطع (۱:۱۰۰) و تصاویر سه بعدی برای عناصر حجمی و میدان (هر شرکت کننده به شرط طراحی دو عنصر حجمی و یک میدان باید سه شیت تحویل دهد).
– لوح فشرده‌ی مدارک مسابقه.
– درج اسم یا لوگو بر روی شیت تحویلی ممنوع است و تنها عامل شناسایی، کد شرکت‌کننده است، که باید در گوشه‌ی بالا، سمت راست درج شود.

تحویل مدارک:
– شرکت‌کنندگان در مسابقه باید تا ساعت ۱۶ روز ۱۵ دی ماه، مدارک مسابقه را به دبیرخانه بفرستند یا شخصاً تحویل دهند.

دبیرخانه مسابقه:
آدرس: جزیره کیش، بلوار ایران، جنب میدان خلیج فارس، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، بلوک یک، طبقه اول، واحد طراحی حوزه معاونت عمران و ترافیک
شماره تماس : ۰۷۶۴۴۴۲۳۵۳۷- ۰۹۱۵۵۱۴۱۱۶۱
سایت مرتبط: www.kdc01.ir

لینک های دانلود:
میدان ملل
پلان تجمیع باغ راه
پوستر نهایی

تعداد بازدید : ۷۶۹۲
نسخه چاپی :  
گروه معماران آرل

با سلام
لطفا به وب سایت مسابقه مراجعه نمایید.
www.kdc01.irشهروزفرشاد

سلام/اینجانب علاقه به شرکت در مسابقه معماری کیش دارم/تقاضای ارسال مدارک/باجزعیات بیشتر درموراین پروژه هستم/09112450038ارسال نظرات

نظر شما :

مطالب مشابه
جایزه معمار سال 96 : پروژه های راه يافته به مرحله نيمه‌نهایی (فینال)

جایزه معمار سال 96 : پروژه های راه يافته به مرحله نيمه‌نهایی (فینال)

اعلام پایان مهلت ثبت نام در مسابقه معماران فردا

اعلام پایان مهلت ثبت نام در مسابقه معماران فردا

جشنواره سراسری دانشجویی تجسم هنر

جشنواره سراسری دانشجویی تجسم هنر

اولین دوره ی مسابقه معماری با داوری آزاد

اولین دوره ی مسابقه معماری با داوری آزاد

مسابقه

مسابقه " نمای بومی، شهر جهانی"

مسابقه بازآفرینی محور شهری طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران-تبریز

مسابقه بازآفرینی محور شهری طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران-تبریز

مشاوره معماری

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

02122901905
مهندسین مشاور معماری
کاردستی با وسایل دور ریختنی
شرکت طراحی دکوراسیون اداری 
طراحی و اجرای فروشگاه زنجیره ای

عضویت در گروه معماران آرل

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.


طراحی و ساخت ویلا
بازسازی ساختمان
اخذ تاییدیه کمیته نما 
طراحی داخلی مطب
تماس با گروه معماران آرل
: تهران ، نیاوران، سه راه یاسر،ساختمان آوا 2،
پلاک 250، طبقه 3، واحد 34
تلفن  :  ۶-۲۲۹۰۱۹۰۵-۰۲۱ 
فکس :    ۲۲۹۰۱۹۰۷-۰۲۱
ایمیل: info@arel.ir