طرح تلفیقی برای موزه Gustaf and Gosta

تحریریه معماری آرل
موقعیت : فنلاند
فاز: رقابت های بین المللی
سال: 2011
تیم طراحی: معماری OFL، مهندسین DOF


ایده مفهومی اصلی این طرح بر اساس فرم دایره ای شکل با توجه به در نظر گرفتن رمپ در کلیت بنا با چشم اندازی خارق العاده، ساختمانی با عنصر فرهنگی و اجتماعی برای بازدید کنندگان خود خلق کرده است.
پرسپکتیو ( دید بازدید کنندگان) بسیار سریع در فضای موزه تغییر پذیر است، زیرا رمپ های موجود در پلان بر اساس توپوگرافی و شیب طبیعی سایت به وجود آمده است و فضاهایی مانند سالن اجتماعات ، نمایشگاه ، رستوران ، دفاتر اداری و ... در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد. تداوم در ساختمان بطور طبیعی و ذاتی احساس می شود.
فرمت بکار رفته در طراحی ساختمان ،تصویر ذهنی پویا و حساس را ایجاد کند ، به همین دلیل ساختمان با سه نقطه نظر حفظ محیط زیست ، حفظ حافظه تاریخی محل و نمایشگاهای معاصر گسترش بافته اسن که بازدیدکننده با سفر در موزه پذیرای حس گذشته ، حال و آینده باشد.

موزه دارای یک ساختار بسیار پیچیده 3d است که از ساختار فلزی با کف و سقف از جنس چوب ساخته شده است.ساختار موزه با نرم افزار FEM آنالیز و با Eurocodes مورد بررسی قرار گرفته است.


 
  
 
چندین استراژی آب و هوایی اجرا شده :

استفاده از انرژی ژئوترمال: بکار گیری پمپ های حرارتی برگشت پذیر به همراه انرژی ژئوترمال، امکان گرمایش در فصل زمستان و خنک کننده در تابستان را فراهم می کند.

جابه جای تهویه : تهویه هوا برای جا بجای هوا توسط لوله های بکار رفته در بتن طبقه زیرین ایجاد می شود. دما کمی پایین تر در تابستان و در زمستان بالاتر نگه داشته می شود که توسط دریچها توزیع می شود و تغییرات دما بسیار ناچیز است.
 
کنترل روشنایی : وجود آسمان همیشه صاف در محل و بکار بگیری سقفهای شفاف از نورگیری گرم خورشید برای روشنایی استفاده می شود. در فضاها وجود سنسورهای روشنایی وجود دارد که روشنای ساختمان با وجود نبودن نور خورشید به طور اتوماتیک تامین می شود.


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-941.html