طراحی خانه ی پله ای و شیب دار


تحریریه معماری آرل
طراحی این خانه به دنبال استفاده از فضای معماری برای مطابقت با نیازهای کاربران  شکل گرفته است خانواده ای متشکل از والدین و دو دختر که نیاز به استقلال و حریم خصوصی بالایی داشته اند از این رو تیم معماران به عنوان یک استراتژی مفهومی برای پروژه، خانه ای واحدبا  تفکیک فضاهای مورد نیاز  و پاسخگو برای استقلال افراد خانواده تعریف کردند در ادامه با آرل همراه باشید...

حوزه بندی هر فضا با قرار دادن حوزه های سازگار در نزدیکی یکدیگر طبق روال و سبک زندگی خانواده مشخص شد تمام فضاها با مسیری به هم متصل شدند تا شیب های تند در سطح زمین را حل نمایند.


با جداسازی فضاها و قرار دادن آنها در سطوح، کاربران مناظر عالی نسبت به مناظر اطراف مشاهده میکنند همچنین  طبق توضیح معماران  این نوع طراحی با تفکیک حوزه ها به صورت پله ای به ما این امکان را داد که تراس های میانی ایجاد کنیم که به کاربران اجازه می‌دهد با حریم بصری و بدون در معرض دید بودن با فضای بیرونی ارتباط خوبی برقرار کنند.

همینطور به عنوان یک استراتژی کاربردی، تصمیم گرفته شد که پروژه به سه سطح اصلی تقسیم شود:
در سطح بالایی که در کنار گاراژ و دسترسی  اصلی قرار گرفته است، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و حمام مشترک در این سطح جانمایی شده اند و فضاهای باز که به این بلوک چسبیده اند برای میزبانی از فعالیت های اجتماعی در بیرون تعریف شده اند. بنابراین تصمیم گرفته شده است که با فضاهای داخلی نیز در یک سطح باشند.

 به لطف طراحی  و تفکیک سطوح  دسترسی به تراس بلوک میانی از تراس بلوک بالایی نیز وجود دارد.

 در بلوک میانی آشپزخانه به عنوان فضای اصلی پروژه در نظر گرفته شده، بلوک میانی جایی  است که خانواده برای پخت و پز، غذا خوردن، کار و گذراندن وقت با هم دور هم جمع می شوند. قسمت بیرونی آشپزخانه به عنوان یک باغ کاشت سبزیجات و گیاهان، فضایی برای بازی با حیوانات خانگی و به عنوان یک رابط بیرونی با سطح زمین ایجاد شده. در همان بلوک و با  اختلاف سطح اندکی با آشپزخانه، اتاق خواب والدین قرار دارد، که بر دید بصری به منظر تأکید می کند.
در نهایت، در بلوک پایینی، اتاق خواب دو دختر خانواده قرار داده شده است. هر دو اتاق ابعاد یکسانی دارند اما به روشی متفاوت متناسب با نیاز آنها طراحی شده اند. اولی داشتن بالکن در قسمت جلوی بلوک را در اولویت قرار داد و دیگری  داشتن فضای بیشتر و کمد اهمیت می داد بنابراین یک اتاق رختکن بزرگ در قسمت پشت بلوک گنجانده شده است.

مسیری که این سه بلوک به هم می‌پیوندد، تبدیل به یک راهرو پله‌ای می‌شود که در پشت بام امتداد یافته تا امکان دسترسی به تمام تراس‌های پروژه فراهم شود و فضاهای بیرونی زیادی ایجاد کند.


به عنوان یک استراتژی ساختاری، تمام دیوارهای جانبی پروژه (شرق-غرب) به عنوان عناصری برای ایجاد حریم خصوصی و به عنوان یک توده حرارتی عمل می کنند. بدین ترتیب دیوارها به صورت دو ردیف آجری با حفره میانی بتنی 5 سانتی متری طراحی شده اند.تحریریه معماری آرل
منبع: آرک دیلی

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8725.html