معماری و طراحی داخلی خانه ای با پلان باریک مستطیلی

تحریریه معماری آرل
طبق توضیحات ارائه شده  توسط معماران  این پروژه در ویتنام  در زمینی  300 متر مربعی در جاده ای کج و منشعب در قسمت پایینی جاده  طراحی و اجرا شده  اطراف خانه با فضای سبزی احاطه شده و روبروی یک پارک کوچک قرار گرفته است. خود زمین در قسمت عقبی دارای شیب ملایمی بوده ، که باعث اختلاف سطحی در حدود 1.5 متر شده است.

این ساختمان برای یک خانواده  چهار نفره (پدربزرگ ، پدر و مادر و پسر) طراحی شده بود و خانه ای چند نسلی محسوب می شود از این رو از معماران خواسته شد که اتاق خواب اصلی در مرکز فضا قرار گیرد ، بنابراین نمای کلی فضای مشترک و اتاق پدربزرگ در طبقه همکف را شامل می شود.

شیب مفهومی است که به سازماندهی فضایی معماران کمک کرده طبق گفته معماران برنامه این بود که ساختمان را به صورت عمودی به 2 قسمت تقسیم کنیم که با 2 راه پله مختلف دسترسی هایی ایجاد شود. راه پله قسمت جلویی برای تعامل  از گاراژ به اتاق نشیمن استفاده می شود ، در حالی که راه پله در قسمت پشتی  اختصاصا توسط اعضای خانواده کاربرد دارد ، که باعث می شود  تردد از کنار  اتاق پدربزرگ کنترل گردد.
   
 استفاده از  پله ها  در طراحی خانه  علاوه بر کاربرد تفکیکی همزمان با  اهداف برنامه هایی برای صرفه جویی بیشتر در فضای باز طراحی شد. در نتیجه ، راه پله پشتی به یک ساختار انعطاف پذیر تبدیل شده است که  بی نظمی را برجسته می کند اما به عنوان  نقطه  اصلی اتصال کل ساختمان عمل می کند.


به منظور استفاده از تفاوت سطح زمین های شیب دار ، صفحات کف در یک چیدمان مرتب قرار گرفتند و یک حیاط نیمه باز  و سقفی بلند ایجاد کردند که به عنوان یک زمین بازی یا محل تجمع برای مهمانی های گاه به گاه عملکرد دارد. سازماندهی مورب نیز که در ترکیب حجم استفاده شده است. به جای چیدمان باکس ها به سمت بالا ،  تنها حجم بالایی به عقب رانده شده و همزمان با سقف سفالی یکپارچه گردیده است. این روش به ساختمان کمک می کند از ظاهر سنگین اجتناب کند ، به ویژه هنگام مشاهده ارتفاع قسمت جلویی  با عبور از دروازه اصلی ، حجم بالایی به تدریج از بین می رود و کاربران مقیاس کف تا سقف را  به نحوی متفاوت تجربه می کنند .
 

پلان این خانه بسیار باریک اما به نحوی هوشمندانه سازماندهعی شده است در به کار گیری رنگ ها و متریال ها نیز این هوشمندی برای ارتباط با فضا در نسل های مختلف  رعایت شده ضمن اینکه متریال  چوب و رنگ های آجری و قرمز در کنار گیاهان و رنگ سبز به کار رفته در فضا تناسب مطلوبی ایجاد کرده استدر ادامه با پلان های این خانه با آرل همراه باشید.....

تحریریه معماری آرل
منبع: آرک دیلی


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8677.html