معرفی و دانلود کتاب معماری خورشیدی (Solar Architecture)

تحریریه معماری آرل
انسان از دیرباز همیشه سعی بر آن داشته که از محیط پیرامون خود به بهترین شکل ممکن استفاده نماید. انرژی خورشیدی یکی از راهکارهای موجود در بهره گیری از منبعی زوال ناپذیر است. پیشرفت معماری و نیاز انسان به رویکردهای جدید و از سوی دیگر مصرف بی رویۀ انرژی های تجدیدناپذیر از جمله عوامل رواج استفاده از انرژی های نو همچون انرژی خورشیدی است. پیگیری این موضوع در حوزه معماری در شاخه ای با عنوان معماری خورشیدی صورت می گیرد که خود، مسیری میانبر برای رسیدن به معماری پایدار و استفادۀ بهینه از ابزارها و امکانات فعلی است؛ بدون آن که بقای زندگی آیندگان را تهدید کند.

به طور کلی خورشید منبع انرژی های گوناگون است که هوشمندی در استفاده از آن می تواند نتایج اعجاب آوری به همراه آورد. ساختمان های خورشیدی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه و بادوام هستند و در صورت بهره مندی از طراحی مطلوب به فضاهای جذاب و پایدار بدل می شوند.

کتابی که در ادامه معرفی می شود با پرداختن به معماری خورشیدی ابعاد مختلف موضوع را شرح می دهد. این کتاب با استفاده از تصاویر مرتبط سعی دارد به درک بهتر خواننده کمک کند. این تصاویر شامل نمونه هایی است که فضا را در تعامل با انرژی خورشیدی نشان می دهد.استفاده از نور روز در روشنایی فضای داخلی، لمس حال و هوای فضا در رویارویی با روشنایی طبیعی، ترفندهایی که به بهره گیری بیشتر از انرژی خورشیدی منجر می شود و یا نور مزاحم را مهار می کند از جمله موضوعاتی است که می توان از مطالعه و بررسی تصاویر کتاب استنباط کرد. نکته جالب دیگری که شاید بتوان آن را از ویژگی های این کتاب برشمرد نگاه کل به جز در هر سوژه است. بدین ترتیب نمونه های ذکرشده به همراه دیتیل های اجرایی بیان شده که می تواند خواننده را با ساز و کار عناصر گوناگون در معماری خورشیدی آشنا کند و او را به ایده پردازی و خلق روش های نوین وادارد. لذا محتوای کتاب در انتهای این یادداشت ارائه شده تا علاقمندان در راستای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه بتوانند از آن استفاده کنند.

مشخصات فنی:
نام کتاب: In Detail :  Solar Architecture
پدیدآور: Christian Schittich
موضوع: انرژی خورشیدی – طراحی معماری_ معماری پایدار
تعداد صفحه: 176
ناشر: Birkhauser Architecture
سال انتشار : 2003
زبان : انگلیسیتحریریه معماری آرل
نگارنده : منیژه قاضیا

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8457.html