طراحی فضای داخل دفتر کار : مسکو

تحریریه معماری آرل

زمانی که بر روی پروژه طراحی داخلی دفتر معماری آی ان دی کار می کردیم به دلیل اهمیت تمرکز معماران و طراحان بر روی پروژه هایشان، خود این وظیفه را بر عهده گرفتیم تا فضاهایی خالقانه با حداقل عناصری که باعث حواسپرتی مان می شود ایجاد نماییم. در واقع آفیس تبدیل به یک کارت ویزیت و بازتابی بود از آنچه که در پنج ساله ی اخیر انجام گردیده بود.

این دفتر در مرکز طراحی آرت پلی واقع شده و به سبک الفت استایل چیدمان گردیده است. طراحان تلاش کرده اند که مزایای طراحی صنعتی مربوط به کاربری قبلی فضا را به بهترین وجه ممکن حفظ کنند. نگاه داشتن برخی از فضاها در طبقه دوم و پانل های بتنی سقفی بدون رنگ همراه با حفظ سازه اصلی بتنی، تیمبر شاتر ها در طبقه اول و پنل های سقفی در طبقه دوم گواهی بر این ادعا می باشد. عناصر مربوط به خدمات رفاهی با رنگ سیاه که مربوط به دوران صنعتی بنا بوده اند با دیوارهای دفتر که اکنون به رنگ سفید در آمده اند، تضاد قابل توجهی را ایجاد کرده اند.

دفتر به دو قسمت تقسیم بندی شده است که یکی از نظر حجمی دو برابر دیگری می باشد. طبقه اول برای طراحان و طبقه دیگری به فضای دنجی برای معماران تبدیل شده است. دیوارها در طبقه ی دوم برای نصب تصاویر و طراحی های مربوط به پروژه جاری، مورد استفاده ی معماران قرار می گیرد. علاوه بر این، دو منطقه ی کاملا از، بخش رسپشن، اتاق جلسات عمومی برای کارمندان، فضایی برای نوشیدن قهوه در طبقه اول و دفتر کار، فضای تفریحی و اتاق جلسات که به صورت کاملا باز برای کارمندان طراحی شده نیز در طبقه دوم تعبیه گردیده است.

امکان برگزاری یک جلسه ی دو یا سه نفره، گرداگرد میزی که به این منظور در فضای باز طبقه اول جایگذاری شده است نیز میسر می باشد. دو کمد کاملا مستقل یکی برای کارمندان و دیگری برای میهمانان در نظر گرفته شده که یکی در بخش ورودی و دیگری در اتاق جلسات قرار دارد.
طوسی و سفید از رنگ های اصلی ورودی است. رنگ زرد درخشان نیز شامل جزئیاتی نظیر علائم گرافیکی است که به طرز خالقانه ای متفاوت می باشند. نقش یونی کرن بر دیواره فضای باز طبقه اول و سایر موارد جزئی تر نظیر گلدان ها، فولدرهای رومیزی و عناصر دکوری که همگی به رنگ زرد می باشند به طرز بارزی در برابر سایه ناشی از رنگ های سفید و طوسی قد الم کرده اند.  علائم گرافیکی ابداع و طراحی شده به عنوان یک سبک و سیاق جدید در انحصار معماران آی ان دی می باشد.

در منطقه ی تفریحی کارمندان می توانند در حالی که از انجام بازی دارت یا فوتبال لذت می برند در مورد مشکلات احتمالی در روند انجام پروژه و ارائه راه حل برای آن ها، پروژه های معماری خاص و همچنین اخبار روز با هم به بحث و گفتگو بپردازند و یا بر روی یک پاف در گوشه ای دنج و خلوت مآوا گزیده و کتاب مورد علاقه خود را مطالعه نمایند.

اطلاعات پروژه :
طراحی فضای داخل دفتر کار : مسکو
مساحت: 280 متر مربع
سال احداث: 2013 میالدی
عکاس : Alexy Zarodov


پانوشت :
آرت پلی : مرکز طراحی آرت پلی در مسکو که از بازسازی یک کارخانه ایجاد شده و تبدیل به بخش مهمی از چشم انداز فرهنگی معاصر گردیده است.
لافت استایل : استادیو بزرگی که در میان اتاق های آن هیچ گونه دیواری قرار نداشته باشد.
تیمبر شاتر : پوشش پنجره و پانل های کرکره ای که جهت تنظیم عبور نور در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

تحریریه معماری آرل
منبع : office-design-ind-architects
ترجمه و تنظیم :  سالومه معمری


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8392.html