ویلای شماره ۱۲ / برنده جایزه معمار سال 97 / استودیو noir

تحریریه معماری آرل
پروژه ویلای شماره ۱۲ یکی از چهار ویلایی است که بنا به درخواست کارفرما توسط تیم طراحی نوآر طراحی شده است. ویلا شماره 12 نمونه خوبی از سبک معماری معاصر ایران است در شهرک درنا شهر نور استان مازندران واقع شده است. ایده اولیه طراحی پیدا کردن یک قالب کلی برای طراحی چهار ویلا بود تا علاوه بر حفظ یکپارچگی و پیروی از یک رویکرد طراحی مشترک، رفتار و فضاهای کاملا متفاوت داشته باشند. با توجه به یکسان بودن ابعاد هر یک از قطعات و متراژ زیر بنای ویلاها یک فرم مکعب شکل به ابعاد ۱۶×۲۱ و ارتفاع ۷.۵ متر برای آنها در نظر گرفته شد که تاثیر وضعیت اقلیمی آن را به فرم پنج ضلعی (سقف شیب دار) تغییر داد.
تولید فضای های منفی با توجه به تاثیری که از رویکرد طراحی ویلا می گرفت می توانست راه حل خوبی جهت ایجاد گزینه هایی با فضاها و روابط متفاوت داخلی ضمن حفظ فرم اصلی در چهارچوب اولیه باشد. در واقع هدف ایجاد واحد های همسان با فضاهای متنوع که موقعیت های همسایگی متفاوت و دید و منظر آنها نسبت به دریا و اطراف به شکل گیری فضاهای منفی متنوع برای هر یک واحد ها کمک می کرد بوده است.
مرحله بعد طراحی ویلای ۱۲ این بود که با توجه به موارد ذکر شده به تولید فضاهای منفی با گزینه های مختلف در این واحد پرداخته شد. طراحان این پروژه با در نظر گرفتن عواملی چون جانمایی تراس های اصلی و فرعی و دید و منظر نسبت به محیط اطراف همسایگی و همچنین نحوه چیدمان فضاهای مورد نیاز به گزینه نهایی جهت خالی کردن حجم ۵ ضلعی شکل رسیدند.

پرداخت ویژه به کیفیت فضاهای منفی با ایجاد بافت آجری در بدنه، نگاه ناظر از داخل به پنجره های ال شکل و نفوذ فضای سبز به داخل که باعث ارتباط بیشتر بنا با فضای اطراف می شود به دست آمد. تفاوت بافت آجری بدنه نما با جداره بیرونی نمای ساختمان (نمای ساده) نیز از جمله مواردی بودند که به خلق فضاهای منفی این بنا کمک نمودند. در معماری داخلی این ساختمان نیز با تبدیل راه پله و فضای بهار خواب به عنوان المانی مجزا از سازه اصلی ساختمان، از آن به عنوان یک عنصر تندیس گونه در فضاهای خالی (وید) اصلی استفاده شده است.

مشخصات پروژه :

معماران: محمدرضا مرعشی، ساناز خامنه
کاربری: ویلای مسکونی تک واحدی
زیربنا: ۵۵۳ مترمربع
زمین: ۱۰۷۹ مترمربع
تاریخ شروع: بهار ۱۳۹۶
تاریخ پایان: تابستان ۱۳۹۷
آدرس پروژه: مازندران، نور، شهرک درنا
کارفرما: آقای قندچی
همکاران طراحی: احسان گلریز، ابراهیم ولی زاده، نیایش خمسه، سپیده ریاضی
مجری: آرش اسماعیل زاده
تأسیسات: علی فرجی
جایزه : رتبه جایزه معماری سال 97 در بخش  مسكونی تك‌واحدی


تحریریه معماری آرل
منبع : آرک دیلی

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8199.html