طراحی داخلی متفاوت بانک با دیوارهای پویا و عملکردی

تحریریه معماری آرل
گروه معماران  DA به دنبال ادراک فضایی متفاوتی از شعب معمول بانک و برای بازسازی بانک DSK در فضایی به متراژ 275 متری اقدام به طراحی و اجرا نمودند. در این پروژه پس از بازسازی واحدهای کارکردی را از حوزه های مشترک در مرکز این فضای اداری به حومه آن منتقل کرده تا منطقه ای گسترده و باز ایجاد شود کارکرد واحدهای جداگانه پویایی دیوارهای اطراف را سبب شده و زیبایی شناسی و عملکرد را در هم می آمیزد.هر دو طرف دیوارهای اطراف با لوورهای عمودی سفید پوشیده شده اند، که توسط یک نوار سبز پویا احاطه شده این نوار فضاهای مخروطی با ارتفاع و عمق متنوع برای مخفی کردن و ادغام بیشتر سیستم ها و دستگاه های مورد نیاز و قابلیت استفاده بیشتر ایجاد شده است و درب وپنجره ها در لوورها مخفی گشته اند.
به عنوان یک فضای عمومی با شکل متعارف، کف و سقف با فرمی فلت طراحی شده و تمرکز اصلی بر دیواره های دو طرف بوده است همینطور لولاهای عمودی و پانل های مختلفی طراحی شده اند که به عنوان آکوستیک نقش مهمی در عملکرد فضا دارند.
شعبه بانک دارای پلان باز است که متشکل از میزهای مشاوره، مناطق انتظار و چندین دستگاه خودپرداز و اطلاعات می باشد. میزهای پذیرش به صورت بلوک های طراحی شده توسط پانل های فولادی ضد زنگ و به صورت نوار سبز چند ضلعی طراحی شده اند.
پذیرش ویدئویی نیز به عنوان یک حجم صلب طراحی شده است که در اطراف یک محور عمودی به کار گرفته می شود تا برای افراد معلول مناسب باشد.یک اتاق مشاوره خصوصی در انتهای دفتر بانک واقع شده است و از دیواره ی شیشه ای جدا شده است که  در مواقع لازم به حالت غیر شفاف سوئیچ می شود.
طراحی ساده و و تک رنگ سبب ایجاد تمرکز حواس  و تمایز این بانک همچنین استفاده متعادل از متریال و بافت ها، زبان مدل سازی یکپارچه  با اشکال هندسی و رنگی ، یک فضای مشخص، قابل توجه و معاصر را تعریف می کند.

تحریریه معماری آرل-غزاله عزالدین
منبع: archdaily

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8189.html