طراحی سایبان بی ستون / دفتر معماری الگو / مهران خوشرو

تحریریه معماری آرل

مشخصات پروژه سایبان بی ستون

معماران: دفتر معماری الگو
موقعیت : ایران ، تهران
دسته بندی : دیگر سازه ها
معمار: مهران خوشرو
تیم طراحی : حسین شیرازیان، نیلوفر اسماعیلی، ریحانه میرآفتاب، ثمین مصطفائی، روژین داوودیان، نسترن نامور
مساحت : 35 متر مربع
سال پروژه : 2018

روند طراحی سایبان بی ستون


هدف از انتخاب گوشه دنجی از باغ و محلی خارج ساختمان برای پروژه آن بود که ساکنین در آنجا کنار هم جمع شوند و برای مراسم های کوچک قابل استفاده باشد، بدون اینکه واحد های اطراف به آن دید داشته باشند، به خصوص در زمستان که درختان بی برگ هستند.
در این مرحله، استفاده از آتش به عنوان عنصری باستانی برای دور همی های ساکنین، به خواسته های کارفرما اضافه شد.

این باغ به اندازه ای با کیفیت و بی نقص ساخته شده که هر ساختمان دیگری، مانعی است برای دیده شدن آن. از طرف دیگر ، واحد های مسکونی اطراف نباید به آن اشراف داشته باشند از این رو ، سبکی از معماری با جرم و چگالی متغیر ، مورد مطالعه قرار گرفت.


به این منظور، یک 20 وجهی منتظم و یکپارچه که از آهن زنگ زده ساخته شده با مساحت مقطع 35 متر مربع ، به عنوان حجم اولیه در نظر گرفته شد تا تفاوت هندسی بسیار زیادی با ساختمان های اطراف داشته باشد و پروژه تک بعدی نباشد. هم چنین، فرایند ساخت تماما قانونی بوده و از هیچ دستگاه دشوار و پیچیده ای استفاده نشده است.(تمامی ورقه ها با روش گیوتین برش داده شده اند.)

حجم اولیه با برش هایی افقی به سمت مناظر اطراف باز شده و عمق صفحات افقی به منظور حفظ دید افقی به باغ و هم چنین  عدم اشراف واحد های اطراف به درون باغ  در نظر گرفته شده است.


الگوی خطی باربری قاِئم در سازه سایبان بی ستون، به شبکه ای بنیادی از نقاط باربر تغییر پیدا کرد تا کمترین دستکاری در منظر اتفاق بیافتد. به این صورت ، تعریف "مرز" در تیپولوژی این پروژه به چالش کشیده شده و مفاهیم متضادی مثل بیرون و درون ، باز و بسته ، سبک و سنگین ، شفاف و کدر، نسبت به موقعیت ناظر تغییر می کنند و به یک طیف تبدیل می شوند که این طیف از خارج و داخل کارکرد یکسانی دارد و محوریت آن ، موقعیت بیننده است ، طوری که چگالی پروژه در فواصل و ارتفاع های مختلف تغییر می کند.

از آن جایی که محوطه سازی تماما با ورق های قاب بندی شده انجام گرفته و در زمان ساخت پروژه مقدار فراوانی از آنها موجود بوده ، سایه بان با باقی مانده ورقه های زنگ زده  ساخته شده تا با محیط اطرافش هماهنگی بیشتری داشته باشد. مصالج به کار برده فولاد زنگ زده و آجر نسوز می باشد.سايبان بيستون -تمريني است از يك فضاي شناور بين مفاهيمي نظير:
بيرون ودرون
باز و بسته
منبسط و متراكم
سنگين و سبك

ايجاد كمترين جرم براي ديدن باغ پيرامون و بيشترين جرم براي ديده نشدن از آپارتمان هاي همسايگي كاركرد سايباني است كه در يك باغ قديمي قرارگرفته است.
 

 
تحریریه معماری آرل
منبع : آرک دیلی

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8157.html