طراحی داخلی دفتر اداری مجموعه فرهنگی هنر شهر آفتاب در شیراز

تحریریه معماری آرل
نام: دفتر اداری مجموعه فرهنگی هنر شهر آفتاب
آدرس: شیراز، مجتمع خلیج فارس
دفتر معماری: گروه معماری اشعری و همکاران
معمار: امیرحسین اشعری
تاریخ: ۱۳۹۷
مساحت ساخته شده: ۱۸۰ مترمربع
نوع: اداری
عکاس: پرهام تقی اف
مجموعه فرهنگی‌سینمایی هنرشهرآفتاب در مجتمع بزرگ تجاری تفریحی خلیج فارس، با برخورداری از ۸ سالن مجهز و صدای  Dolby و بیش از ۱۶۰۰ صندلی را در خود جای داده ‌است. سالن سینمای سه بعدی، سالن سینمای کودک و نوجوان، سالن VIP، سالن چندمنظوره (سینما، تئاتر، موسیقی)، سالن گفتگو و بلک باکس تئاتر با ظرفیت ۹۰ صندلی از جمله‌ی سالن‌های این مجموعه است قابل ذکر است که در کلیه سالن ها فضای ویژه ی استقرار ویلچر عزیزان توان‌یاب نیز تعبیه شده است. از دیگر بخش های این مجموعه می توان به گالری هنری، فروشگاه عرضه محصولات هنری، کتابفروشی، ۵ کافه رستوران و خانه بازی کودکان نیز اشاره کرد.
مجموعه فرهنگی‌سینمایی "هنرشهرآفتاب" با احترام به مخاطب فرهنگ و هنر ایرانی و با هدف کمک به توسعه سینمای ملی به بهره‌برداری رسیده  است. برای مشاهده اطلاعات، تصاویر و نقشه های دفتر کار و فضای اداری این مجموعه به آرل همراه باشید....

سخن معمار:

فضای اداری مجموعه فرهنگی "هنر شهر آفتاب" دارای زیر بنای ۱۸۰ مترمربع می باشد که ما در این پروژه به دنبال فضایی برای تعامل بیشتر مخاطب مجموعه با بخش اداری و ارتباط تنگاتنگ پرسنل اداری با همدیگر بودیم. همفکری های مداوم، تبادل نظرات بین تمامی افراد در هر مرتبه کمک به ارتقا سطح کیفی مجموعه می کند و علاوه بر آن تمامی پرسنل خود را جز موثری در مجموعه می بینند و این حس تعلق خاطر در راندمان کار می تواند  تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.
برای رسیدن به این خواسته ها سعی کردیم موارد زیر را در پروژه در نظر بگیریم:
۱) کمرنگ کردن مرز بین بیرون و درون (بخش اداری و لابی مجموعه) برای ارتباط بیشتر مخاطب با مدیریت مجموعه: امتداد حرکتی فرم بیرون به داخل و نیز تداوم متریال ها و رنگ های سقف، کف و جداره ها
۲) ایجاد شفافیت در فضا برای تعامل بیشتر بین پرسنل: از بین بردن موانع دیداری بین تمامی فضا ها، تبدیل جداره های صلب به شفاف، در بعضی از فضا ها که امکان آن وجود داشت حتی شیشه حذف شد تا ارتباط گفتاری نیز تقویت شود.
۳) پویاتر کردن فضا و سیالیت رفتاری توسط مبلمان: هنگامی که جداره ها تا جای امکان شفاف شد، فضای یکپارچه تر و یکدستی به وجود آمد، و همه فضا متعلق به همه پرسنل شد. سپس سعی کردیم با مبلمان سیالیت رفتاری و حرکتی در فضا ایجاد کنیم. میز ها علاوه بر اینکه تفکیک فضایی به وجود می آوردند، حریم شخصی را نیز حفظ  می کند.پرسنل می تواند گاهی روی صندلی بنشیند، گاهی روی مبل، گاهی دراز بکشد، گاهی قدم بزند، گاهی گپ بزند و گاهی چای یا کافه تعارف دوست همکارش کند.
۴) پیوستگی بخش اداری با بقیه فضاهای مجموعه:
- امکان دسترسی آسان برای هنرمند از درون فضای اداری به استیج سالن نقد و تاکید فرمی برای ورودی این بخش
- در تمامی بخش همچون ورودی ها، مبلمان ها سعی شد فرم در بخش هایی برجسته شود که روح واحدی در کلیه فضاها به هم دهد.
تحریریه معماری آرل
منبع: caoi، archilovers

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8127.html