مرکز خلاقیت با طراحی الهام بخشی به تفکر خلاق در جامعه

تحریریه معماری آرل

مرکز خلاقیت و طراحی تایلند (TCDC) یک مجموعه دولتی است با هدف الهام بخشی به تفکر خلاق در جامعه و منجر شدن به اقتصاد خلاقانه این کشور. این مرکز طیف گسترده ای از منابع و خدمات مختلف را فراهم می کند. اصلی ترین بخش این فضا یک کتابخانه طراحی، یک کتابخانه متریال و یک فضا اشتراکی برای کار است. مابقی فضاهای این مرکز شامل فضاهای تجاری، فضاهای نمایشگاهی و ورکشاپ ها می باشد.
مرکز خلاقیت و طراحی تایلند اکنون به مکان جدید خود در مجاورت و بال عقبی بنای تاریخی Grand Postal انتقال یافته است. طراحی این فضا با هدف ایجاد دیالوگی میان بنای قدیمی و  جدید و همزمان پاسخ دهی به ماموریت های مرکز خلاقیت و طراحی تایلند به عنوان مرکز پرورش خلاقیت ها در کشور، صورت گرفته است.

یک فضای خلاق، " خلاق" است نه به واسطه ظاهر خود بلکه مکانی است که الهام بخش باشد. در این پروژه هدف خلق فضایی بوده است که افراد بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده، بحث کنند و در کنار هم کار کنند. این مکانی است که افراد می توانند به واسطه فعالیت هایی که در آن صورت می گیرد، ببینند و دیده شوند تا الهام بخش یکدیگر باشند. این مکان به برنامه های جدید و نامعلوم امکان وقوع می دهد و بنابراین فضایی است که قابلیت برنامه ریزی های متنوع را داراست. این مکان افراد را با منابع و دانش الهام بخش، با کتاب ها و رسانه های دیجیتال و با نمایشگاه های مختلف که در سرتاسر آن در حال برگزاری است، احاطه می کند.

مرکز منابع به صورت کتابخانه های مسکوت سنتی طراحی نشده است. بلکه بخش اعظمی از فضا، طراحی شده تا در فضایی که بیشتر شبیه به یک کافه یا یک فضای کار مشترک است، افراد را به گفتگو تشویق کند. این فضاهای کار در سرتاسر بنا وجود داشته و با سایر برنامه ها ترکیب می شوند و بنابراین کار و مباحثه در هر قسمتی از این بنا امکان پذیر است. گشودگی این بنا افراد را به ورود به آن تشویق می کند و به آنها اجازه می دهد تا با گفتگو بی اختیار شروع به تعامل کنند. سیرکولاسیون اصلی که در مقطع بنا قطع شده، افراد را به عبور از بخش های مختلف دعوت می کند تا از آنچه دیگران انجام می دهند الهام بگیرند. بیشتر فضاها انعطاف پذیر بوده و دارای مبلمان قابل حرکت و سیستم های قابل تنظیم می باشند تا یک فضای انعطاف پذیر به وجود آورده و به فعالیت های خلاقانه متفاوت امکان وقوع بدهند. گره های نمایشگاهی با سیستم های قفسه بندی، سیستم های جداره سازی با تمام فضاها از جمله فضاهایی در راستای راهروها، کنج فضاها و فضاهای مرکزی تلفیق شده اند. ایده های نو همیشه در حیطه این نمایشگاه ها در معرض دید قرار گرفته و همواره افراد را برای الهام گرفتن احاطه می کنند.

در این بنای تاریخی، فضای جدید به عنوان یک آبجکت به داخل بنا نفوذ کرده و از پوسته فعلی با فاصله قرار گرفته است و به وضوع ویژگی های معماری دهه 30 را آشکار می کند. این آبجکت، امروز با کیفیت نور، شفافیت، ابهام و درخشندگی خود دیالوگی را با حجم صلب پوسته تاریخی برقرار می کند. نو و کهنه به صورت جذابی در تصاذ بوده و همدیگر را تکمیل کرده و ارتقا می بخشند.
این سیستم معماری نیمه شفاف که بنا را احاطه کرده و به داخل آن نفوذ می کند، جوهر آنچه که مرکز TCDC فراهم می کند را در خود دارد: الهام بخشی و دانش. این سیستم طراحی شده تا همه موارد از قبیل کتاب، مجله، نمونه متریال ها، رسانه های دیجیتال، نمایشگاه های کوچک، تخته های طوفان ذهنی، اطلاعیه ها و غیره را در خود جای دهد. الهام در تمام فضای این مجموعه جریان داشته و تمام فضاهای خلاق را در بر می گیرد.

تحریریه معماری آرل
منبع: architizer.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8053.html